Tu je deväť tipov od autora knihy Do Breathe ako si zlepšiť koncentráciu:

 

1. Spánok je základ

Každý z nás potrebuje sedem alebo osem hodín spánku. Ďalším dôležitým krokom je ranná sprcha – musíme nielen vstať, ale hlavne sa zobudiť. Čo tak nejaká joga? Jemné pohyby, meditácia a pravidelné dýchanie. Všetko závisí na tom, koľko času máme. Ak viem, že nestíham a mám len desať minút, každú časť si rozložím – tri minúty meditácie, tri minúty dýchacích cvikov a pár cvikov na rozhýbanie sa. Naučte sa rozdeliť si čas.

 

2. Ranné rituály sú dôležité

Každé ráno si napíšem aspoň tri veci, za ktoré som vďačný. Niekedy zase píšem o tom, čo by som mal v daný deň dosiahnuť, určím si cieľ, aby som mal jasno, čo je pre mňa dôležité. Na raňajky si dám niečo ľahké. Mám svoje ranné rituály – napríklad varenie si obľúbeného japonského čaju. Aj tieto maličkosti ma dokážu naštartovať správnym smerom.

 

3. Hudba robí deň

Profesor Paul Dolan z jednej londýnskej univerzity tvrdí, že hudba je ten najúčinnejší prostriedok na zmenu aktuálnej nálady: „Keď si chcem spraviť lepší deň, moja voľba je jasná – zapnem si Radiohead.“

 

4. Inšpirácia je všade

Môžete ju nájsť každý deň. Keď viem, že beh nie je moja silná stránka, čo tak radšej ísť na malú prechádzku. Niekedy stačí vnímať okolie, čerstvý vzduch, prírodu, vychutnávať si hudbu, ktorú počúvate, zabudnúť na problémy. Jednoducho si vyčistiť hlavu.

 

5. Určte si priority

Priorita by mala v sebe zahŕňať len jednu vec, no mnoho ľudí toto slovo používa v množnom čísle. Máme akosi veľa priorít. Ak ste sa už pristihli používať túto vetu, potom by ste si mali svoje doterajšie priority pretriediť a uvedomiť si, na čom skutočne záleží. Ďalšia otázka, ktorú by som si mal klásť je, koľko času reálne mám. Ak mám desať minút, musím sa na vec pozrieť realisticky a zistiť, čo som schopný v tomto čase spraviť. Áno, súvisí to s energiou. Ak jej mám dostatok, som schopný čeliť ťažkým úlohám. Ak som unavený alebo naštvaný, siaham len po ľahkých úlohách, ktoré ma (pravdepodobne) nikam neposunú.

 

 

6. Naučte sa správne dýchať

Ak sa sústredite na dýchanie, môže to veľmi pomôcť. Skúste techniku, ktorú nájdete na tomto linku: bit.ly/2E7kpQG. Názov techniky 25 minút na zdokonalenie dýchania je odvodený z talianskeho štýlu varenia. Čas je pri každej činnosti viac než dôležitý. Aj ja som bol prekvapený, ako 25 minút koncentrovanej činnosti môže zlepšiť môj život, nielen deň.

 

7. Zvoľte si pravidlá

Ľudia si myslia, že problémom je elektronika, no toto je zásadná chyba v myslení. Je len a len na nás, čo všetko jej dovolíme. E-mail, upozornenia na smartfónoch, počítačoch – vypnite ich. Máte to vo svojich rukách.

 

8. Nezabúdajte na odmenu

Niekedy som si myslel, že sa nemôžem len tak odmeniť – že musím niečo dosiahnuť, aby ma mohla čakať odmena. Všetci máme radi ten pocit, keď sme spokojní. Ak sa nechcete odmeňovať úmyselne, skúste to urobiť neúmyselne. A pokojne môžete začať čokoládou.

 

9. Ticho lieči

Mať rád ticho – to ma naučila joga. Až vtedy som si uvedomil, ako veľmi ho potrebujem. Odporúčam napríklad aplikáciu Noizio, ktorá ponúka zvuky ako dážď, ruch z kaviarne alebo búrku. Zistil som, že keď píšem, práve takéto zvuky v pozadí ma upokojujú. 

 

(Článok vyšiel v časopise Dobrá škola)