Pracovala v atraktívnom módnom priemysle, diaľkovo si vyštudovala medzinárodné vzťahy, odbor, ktorý ju zaujímal, ale nebola spokojná. Jej telo jej stále vysielo signály, že nie je vyladené.
“Mala som veľmi nepríjemný reflux, non-stop pálenie záhy, hemoroidy, ktoré už som mala aj operované, ale stále mi spôsobovali nepríjemné svrbenie a bolesti. A do toho môj temperament, bola som výbušnejšia a popudlivá, stále ako keby ma niečo iritovalo a chcela som veci riešiť, ak nefungovali,” opisuje Mirka Bartošová.
Mirka Bartošová sa v joge našla
Mala 25 rokov, keď ju kamarátka zavolala na jogu. “Už keď mi o joge rozprávala, tak som celou bytosťou cítila, že to je ono, že to je to, čo chcem,” spomína si. Predtým hľadala nejakú formu pohybu, skúšala rôzne druhy cvičenia, ale nič jej nevyhovovalo. Do všetkého sa musela nútiť a nemalo to želaný efekt.
Joga ju oslovila okamžite. “Z ostatných hodín si detaily nepamätám, ale tú prvú veľmi jasne. Celý čas som mala zimomriavky, že som presne na tom správnom mieste. Bolo to veľmi silné,” hovorí.
Mirka Bartošová. Foto - Milan Maršalka
Na prvej hodine cvičiteľka jogy spomenula aj slovo ajurvéda. Hoci Mirka netušila, čo to presne znamená, vedela, že chce vedieť viac. “Joga a ajurvéda sú úzko prepojené, ajurvéda je veda o živote a joga je súčasťou tej vedy,” vysvetľuje.
Nasledujúcich 6 rokov pravidelne cvičila jogu a ponárala sa v nej stále hlbšie. Popritom študovala knihy o ajurvéde. „Ajurvéda, teda veda o živote alebo kolektívna múdrosť o tom, ako žiť dlhotrvajúci, udržateľný a zdravý život, vníma ľudské telo ako jedno z najúžasnejších výtvorov matky prírody. Vie sa samé liečiť a uzdraviť, len mu musíme nechať priestor, aby sa to mohlo udiať. Aby sme žili vitálne, je dôležité nielen to fyzické, ale aj psychické zdravie,” vysvetľuje Mirka Bartošová.
Začala sa na vlastné zdravotné problémy pozerať cez ajurvédu, ktorá rozlišuje tri dóše. “Z pohľadu ajurvédy som mala zvýšený oheň, lebo tá moja dominujúca dóša je pitta. To som ešte vtedy nevedela,” hovorí.
Uvedomila si, že má svoju prácu rada, ale ničia ju vzťahy na pracovisku a ubližujú jej aj na fyzickej úrovni. Z práce odišla a zamerala sa na seba. “Začala som praktikovať ajurvédu na jednoduchých princípoch, najprv som upravila stravu podľa mojej dóši,” hovorí.
Zmeny sa prejavili rýchlo. O dva týždne jej úplne prešiel reflux, prestali omínať hemoroidy. “Celkovo som sa cítila pokojnejšia, lebo ten môj oheň sa vlastne znížil, upokojil sa. A z dlhodobého hľadiska som si potom vyliečila aj všetky alergie, ktoré som mala. To trvalo asi tri roky,” dodáva.
Hormonálna joga pre ženy
Ako inštruktorka jogy zbierala skúsenosti, venovala sa tao systému a počas ciest do Nepálu a Indie naberala vedomosti o iných liečebných systémoch. Začala sa špecializovať na ženy a získala certifikáty oprávňujúce vyučovať Hormonálnu jogovú terapiu pre ženy, mužov a diabetikov.
“Získala som ich v Nemecku a vo Francúzsku priamo od ich autorky Dinah Rodrigues, ktorá sama oprávňuje a certifikuje terapeutov hormonálnej jogy,” upresňuje Mirka, z ktorej sa stala najznámejšia inštruktorka hormonálnej jogy na Slovensku.
Mirka Bartošová. Foto - Pavol Papač
Od roku 2016 sa do toho pustila vo veľkom a viedla kurzy hormonálnej jogy po celom Slovensku. Záujem bol enormný, odučila asi 5000 žien. “Všetko som si zabezpečovala sama tak, ako som to svojho času robila v módnom biznise ako projektová manažérka, lenže teraz som viedla vlastný biznis. Veľmi ma to bavilo, ale bolo to nesmierne veľa práce. Vyhorela som, hoci som robila prácu, čo ma napĺňala a vnímala som ju ako moje poslanie,” hovorí.
Vyhorela
Ocitla sa v stave, že nevládala robiť nič, vyčerpávala ju aj otázku, či ide do obchodu, bežné fungovanie bolo príliš náročné. Nechcela ísť bežnou cestou a brať antidepresíva, rozhodla sa aj v tomto stave liečiť cez telo a využiť znalosti z ajurvédy.
“Zistila som, že mám unavené nadobličky a začala som tú tému študovať. Ukázalo sa, že unavené nadobličky, teda vyčerpané nadobličky, je vlastne vyhorenie,” opisuje Mirka Bartošová. Dnes si na to obdobie spomína ako na veľmi silný spirituálny zážitok.
“Spoznala som svoje telo, svoje návyky a vzorce, ktoré som počas toho liečenia vlastne potrebovala odbúrať. Napríklad taká blbosť, že som bola presvedčená, že nemôžem oddychovať, keď sú v drese riady... To je asi obľúbená disciplína mnohých žien,” smeje sa dnes Mirka.
Uvedomila si, že nemusí robiť všetko sama a rozhodla sa časť práce delegovať. Vytvorila si tím spolupracovnikov, s ktorými robí dodnes. Spoznala svoje telo v kríze a naučila sa fungovať vo vlnách. Keď nevládze, telo ju upozorní a ona s ním nebojuje.
Dala si oddych a časom jej napadlo zorganizovať pobyt v ajurvedskom centre na Srí Lanke. “Bol to môj sen, vždy som veľmi chcela absolvovať ajurvédsky pobyt, kde si človek zažije pančakarmu, teda intenzívnu očistu tela, ktorá reštartuje organizmus, zbaví telo problémov alebo ich minimálne zmierni. A podarilo sa to,” hovorí.
Ajurvédske centrum lieči
Dnes hovorí, že jej to pomohlo skrátiť dobu liečenia a z vyhorenia sa dostala v rekordne krátkom čase. “Liečba trvala rok a pol a určite tomu pomohli tri pobyty na Srí Lanke. Úplne som sa vyliečila, žiadne ďalšie vyhorenie už nebolo, lebo všetko, čo som sa o sebe naučila počas tohto obdobia, stále uplatňujem. A keď zacítim akýkoľvek náznak toho, že používam energiu z nadobličiek, čiže moje telo reaguje na stres, okamžite reagujem spomalením, oddychom, preorganizovaním svojich úloh,” dodáva dnes.
Mirka Bartošová. Foto - Pavol Papač
Ajurvéda jej pomohla a na konci liečenia sa rozhodla založiť si vlastné ajurvédske centrum na Srí Lanke, kde má miestnych liečiteľov a terapeutov a pomáha slovenským a zahraničným klientkám a klientom zladiť telo s mysľou.
Prvé centrum otvorila tesne pred pandémiou covidu. Skupina klientov už bola pripravená, letenky zakúpené. “Na poslednú chvíľu sme sa rozhodli využiť ponuku leteckej spoločnosti na vrátenie leteniek, lebo krátko na to všetky lety zrušili a svet sa zatvoril,” hovorí Mirka, ktorú covid zavrel na Srí Lanke na 4 mesiace.
“Neistota bola desivá. Mali sme rezort, ale všetko bolo zatvorené, žiadni klienti nadohľad, ale veci bolo treba financovať a udržiavať v chode. Naučila som sa však, že nech sú okolnosti akékoľvek, viem sa o seba postarať,” hovorí dnes.
Nielenže prežila covid, ale počas celosvetovej pandémie, keď všetci biznisy zatvárali a predávali, ona našla a prenajala si druhý rezort. Tak veľmi svojmu poslaniu verila.
Dnes vedie Mirka Bartošová úspešne dva rezorty - Sethmara Ayurveda Resort v Rekawa je pre max. 20-členné skupiny, a Sethmara Ayurbeach Resort v Kottagoda je pre individuálne pobyty.
Názov Sethmara nie je náhodný: Seth znamená šťastie a požehnanie pre všetkých. Mirka Bartošová si dobro a priazeň Srí Lanky okúsila, teraz sa o ne chce podeliť s druhými.