Koľko diét ste už v živote vyskúšali? A koľko z nich fungovalo? Celý život bojujem s váhou. Celý život premýšľam nad tým, čo zjem, čo nezjem, čo by som mala zjesť, čo by som určite nemala a čo môžu jesť iní a ja nemôžem a prečo. Som typ, ktorý si musí dávať na stravu pozor celoživotne a ticho závidí kámoškám, ktoré o polnoci jedia pizzu a dvakrát do týždňa dávajú mcdonalds.

Z každej strany počúvate - nejedz chlieb, ani ryžu, rozhodne nejedz zemiaky. Mliečne výrobky sú zlé, vlastne aj káva. Nepi ovocné šťavy, a nejedz rozhodne po šiestej. Účinný je fasting, ale nikto ti nepovie, koľko hodín. Cvičiť treba nalačno, ale raňajky nesmieš vynechať. Najdôležitejšie jedlo dňa, že? A potom je tu keto diéta, atkinsonova diéta, nízkosacharidová, nízkotuková, 100-dňová diéta, jedz len ryžu, kým ti nebude liezť krkom. A detox! Musíš rozhodne detoxovať!

Na začiatku pandémie to u mňa zašlo tak ďaleko, že som nejedla nič iné len tri šaláty denne a cvičila 6-krát do týždňa. Začala som byť unavená a prepadlo ma koncentrované zúfalstvo. Nemávam zlú náladu, nebývam smutná, nie takto. Niekoľko týždňov mi trvalo, kým som to pochopila a začala sa normálne stravovať. A potom mi trvalo niekoľko mesiacov kalorických tabuliek a výčitiek, premýšľania a cyklenia sa, kým som pochopila, že stačilo.

A keďže sama som si nevedela pomôcť, išla som k nutričnej poradkyni, spravila si podrobný rozbor krvi a nechala si vypracovať plán. Prekvapivo, vyšlo z toho, že mám jesť viac. A že mám jesť aj chlieb, aj zemiaky a určite aj ryžu. Že všetko, čo som robila, robila som zle a zacyklila som sa v kolotoči hlad, cvičenie, jedlo, hlad, jedlo. A tak som sa vydala na cestu nutričného plánu a zistila, že normálny človek má jesť pravidelne a normálne. A že zrazu nie som hladná. A všetko je v poriadku.

Včera bola v televízii opäť súťaž Miss. Dvanásť dievčat, ktoré reprezentujú asi 5 percent žien, súťažilo v kráse. Tak celkovo nie som fanúšik súťaží, kde ide o to, kto sa narodil s akými génmi a nosom, ale nesúdim. Ak to stále má v spoločnosti miesto, budiž. Nie je fér hejtovať 12 dievčat, ktoré nikomu nič neurobili, a je to pre nich dôležité. Lenže tak celkovo sa na to vlastne pozerá zvyšných 95 percent, ktoré nemajú 20 rokov, botox, ani 47 kilogramov.

Pozerajú sa na to aj 14-15 ročné dievčatá, a pozerajú sa na to aj čerstvé 30-čky, ktoré sledujú nové vrásky a možno už aj šediny. Listujú časopisy a dokola na nich vyskakujú ženy, ktoré vyzerajú lepšie, krajšie, štíhlejšie. Vyskakujú na ne filtre a reklamy na plastické operácie a zákroky, presne tak ako vyskakujú aj na mňa. Až príliš často si všetky mladé dievčatá ničia zdravie idiotskými diétami, hladujú a týrajú sa. Až príliš často sa zacyklia na celý život v kolotoči hladovania, výčitiek a odopierania si normálneho jedla. Napadlo vám, že muži sa v tomto netočia? Že chlapcov to neučíme?

Keď ma občas prepadne instagram v slabšej chvíli a ponúka mi rôzne hviezdy ako ideál krásy, dám si tú námahu a pozriem si zväčša tie hviezdy na googli s textom before after surgery. Skúste to niekedy. Je to fascinujúce. Zistíte, že ľudia vyzerajú vlastne normálne a vyzerali normálne aj kedysi, keď ešte neabsolvovali 27 zákrokov. Že nie každá žena sa rodí s perami ako Monica Bellucci a nie každá žena sa rodí s jej krivkami.

Nikdy tak nebudem vyzerať. Neabsolvujem kvôli tomu plastiky, a nie som kvôli tomu ochotná hladovať. Nemám úzky nos, diagnostikovali mi plešivosť a jedného dňa asi nebudem mať vlasy,  rokmi mi pribudla hlboká vráska na krku, a každý rok mi viac a viac klesajú viečka. Mám celulitídu a trocha žlté zuby. Občas mám akné a nie, nedávam si ani dnes pizzu o polnoci. Žijem zdravo, no nehladujem. Cvičím, no netýram sa. A keď na mňa vyskakujú nereálne obrázky, vypnem to.

Pre vlastné mentálne aj fyzické zdravie, odporúčam to aj vám, Ženy v meste.

Chcete si pravidelne čítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?