Jedna z prvých žien, ktoré u našich západných susedov otvorene hovoria o svojej nechuti k materstvu, je česká umelecká maskérka Nikol Šrubařová. „Nemať deti je istá spoločenská stigma,“ povedala v nedávnom rozhovore pre DVTV, kde sa priznala, že chce podstúpiť sterilizáciu. Ona sama túto tému otvorila ešte pred rokmi, keď o nej začala blogovať a teraz spája podobne zmýšľajúcich ľudí na facebookovom profile No kidding czech.

Podľa štúdie Bezdetnosť žien na Slovensku a v Česku vo výsledkoch sčítaní 1991 – 2011 (a jej možný vývoj do budúcnosti), ktorú v roku 2015 zverejnili výskumníci Branislav Šprocha, Anna Šťastná a Luděk Šídlo, dnes na jednu Slovenku pripadá 0,7 dieťaťa. Výskumníci predpokladajú, že v blízkej budúcnosti bude bez detí okolo 20 percent Sloveniek.

Prečítajte si

Pritom podľa švajčiarskej novinárky a spisovateľky Mony Cholettovej sú dobrovoľne bezdetné ženy akési novodobé čarodejnice. „Ide z nich strach, pretože sa povýšili nad sociálne normy, nad patriarchát a sú vždy podozrievané, že deti nemajú rady,“ cituje ju francúzsky dennik Le Figaro.

Dobrovoľne bezdetní, ktorí sa sami označujú ako childfree, sa postupne ozývajú po celom svete a chcú, aby na nich spoločnosť prestala ukazovať prstom.  Aj keď, treba uviesť, že život bez potomka nie je výmyslom modernej spoločnosti.

Dobrovoľne bezdetné chcú viac slobody

„Komunity osôb rozhodnutých nemať deti  nie sú rozhodne novodobým javom,  v minulosti  boli dokonca oveľa rozšírenejšie a početnejšie ako dnes, spomeňme mníšske rády a rehole, ale tiež určité povolania,“ hovorí pre Ženy v meste sociologička Zuzana Kusá. Pripomína, že v Rakúsko-Uhorsku bola norma, že ak žena chcela vykonávať učiteľské povolanie, nesmela sa vydať a mať deti. 

„Na rozdiel od minulosti dnes takéto rozhodnutie nesprevádza nutný celibát a zvyčajne nie je ani vynútené vonkajšími okolnosťami či autoritami,“ pokračuje Kusá.

Mnohé bezdetné ženy svoje rozhodnutie zdôvodňujú tým, že chcú ostať slobodné, majú iné životné priority, ale ich dôvodmi sú aj financie či zdravie alebo absencia akéhosi materského pudu. Podľa odborníkov sa tieto ženy zväčša realizujú v mužskom svete alebo v povolaniach, kde by bolo dieťa prekážkou. Ako príklad možno uviesť vrcholovú politiku, vedu, umenie či podnikanie. Experti však spomínajú aj fakt, že často sa títo ľudia vyhraňujú voči predchádzajúcim generáciám a odmietajú reprodukovať to, čo sami prežili.

Ilustračné foto: pexels.com

Čoraz rozšírenejšie sa však skloňuje ekológia. Napríklad členovia myšlienkovej platformy Green Inclinated No Kids (GINKS) nechcú deti z ekologických dôvodov. Podľa nich rodením a výchovou deti by prispievali k preľudneniu planéty a vyčerpaniu jej prírodných zdrojov.

„Ekologický argument umožňuje ženám, aby svoju voľbu odôvodnili pozitívnou vecou. Cítia sa totiž vo svojej voľbe veľmi samé, zatiaľ čo matky prežívajú s deťmi škôlku, školu, rodinné slávnosti,“ cituje Le Figaro psychoterapeutku Isabelle Tilmantovú. Napríklad britský princ Harry so svojou manželkou Meghan z rovnakého ekologického dôvodu neplánujú mať viac než dve deti.

Ako mŕtva kvetina?

Dobrovoľne bezdetné ženy sa cítia byť terčom útokov. „Môžeme sa tiež pýtať, prečo máme sklon súdiť túto voľbu. Mali by sme ju rešpektovať, aj keď jej nie vždy rozumieme,“ dodáva Tilmantová. Aj na stránke No kidding czech sa množia ponosy členov tejto komunity.

„Osobne sa stretávam skôr s tým, že to prekáža ženám, hlavne starším. Už teraz som pre nich skoro čarodejnica, keď nemám v tridsiatke aspoň dve deti. Keď poviem mužom, že deti nechcem, väčšinou sa stretávam s tým, že mi to buď neveria a myslia si, že si to rozmyslím alebo jednoducho povedia, že oni deti chcú a tým sa naše cesty rozdelia. Raz mi povedal bývalý: ,Žena, čo nechce deti, je ako mŕtva kvetina´.... proste podľa väčšiny je mať potomstvo najväčším poslaním žien a keď to niektorá nechce, tak plytvá svojim darom,“  zverila sa so svojou skúsenosťou na spomenutej facebookovej stránke členka komunity Petra Moravcová.

A nie je sama. Mnohé jej súkmeňovkyne však poukazujú na to, že v tomto prípade to ženy majú oveľa náročnejšie. U mužov väčšina len mykne plecom. „Nechceme, aby nás brali ako nejaké monštrá, len preto, že nechceme mať deti. Podľa niektorých ani ženami nie sme,“ povedala Šrubařová v inom rozhovore pre aktualne.cz

Ilustračné foto: pexels.com

Podľa psychiatričky Dany Šedivej mať dieťa patrí k základným ľudským právam, nie však k povinnostiam. „Najmä ženy majú dnes k dispozícii slobodu rozhodovania, o akej sa predchádzajúcim generáciám ani nesnívalo. Antikoncepcia, vzdelanie a s tým súvisiaca vyššia miera finančnej nezávislosti zapríčiňuje, že  ženy  životné naplnenie nehľadajú iba v založení rodiny. Významnými  modulujúcimi faktormi sú aj odsúvanie sobášov, rastúca rozvodovosť, ako i časovo náročná príprava na výkon povolania,“ hovorí pre Ženy v meste.

Moderná spoločnosť podľa nej navyše podporuje individualizmus až egoizmus. „Mnohí  po preskúmaní životných možností zvolia dobrovoľnú bezdetnosť. Inokedy  to nestihnú, lebo nenájdu vhodného partner či partnerku na založenie rodiny. Ďalších plne uspokojuje realizácia v zamestnaní a rodičovstvo odsúvajú,“ pokračuje.

Je teda rozhodnutie pre život bez potomstva „normálne“? „Byť dobrovoľne bezdetný nie je prejavom žiadnej sexuologickej, či inej poruchy. Je možnosťou slobodného výberu,“ dodáva sexuologička.

Deti nemá ani Merkelová či Anistonová 

České sociologičky Lenka Zamykalová a Hana Hašková robili ešte v roku 2006 zaujímavý výskum. sledovali, ako sa v českých médiách a diskusiách hovorí o dobrovoľne aj nedobrovoľne bezdetných. Výsledky zverejnili v štúdii Mať deti – čo je to za normu? Čia je to norma?

„Rodičovstvo je taký 'povinne voliteľný' predmet na ceste k dospelosti. Možno síce voliť aj alternatívne predmety - napríklad náročné povolanie -, ale tie sa vo výslednom hodnotení (našej biografie) tak pekne nevynímajú. Najmä u žien nie. Ak by sme chceli v tomto školskom podobenstve pokračovať, povedali by sme, že čo sa hodnotí najmä, je miera snahy, ktorú každý žiak alias uchádzač o rodičovstvo vyvinie," píšu české sociologičky vo svojej štúdii.

Jennifer Anistonová sa netají tým, že po deťoch netúžila.  Foto - TASR/AP

Deti nemajú ani vrcholové političky ako Angela Merkelová či Theresa Mayová a aj medzi svetovými hviezdami nie je život bez detí ničím výnimočným. Herečky ako Renée Zellwegerová alebo Helen Mirrenová sa netaja tým, že dieťa nikdy nebolo ich životnou métou. „Nemám žiadne materské pudy a nemyslím si, že by som nejako vyčnievala. Strašné je podľa mňa to, že mnoho žien deti nechce, ale majú pocit, že by mali,“ povedala Mirrenová.

Ani Jennifer Anistonová po deťoch nikdy netúžila. „Nemám zoznam vecí, ktoré je potrebné urobiť, a ak sa nesplnia, zlyhala som v nejakej časti môjho feminizmu alebo v tom, že som žena, v mojej hodnote ako ženy ... Veď som ,porodila´ kopu iných vecí. Nemyslím si, že je spravodlivé vyvíjať tento tlak na ľudí, “ povedala pre magazín People.

Neoľutujú to? 

Odborníci sa zhodujú, že každý by si mal v živote určiť nejaký cieľ – životnú náplň. Tou nutne nemusí byť pokračovanie rodu. „Takto zmýšľajúci ľudia, ktorí sa v mene ideálu či silného životného poslania dokážu zriecť toho, čo väčšina z nás potrebuje k plnosti života, boli a sú početne vždy menšinou, no môžu - aj vďaka rozsahu životného času, ktorým ako bezdetní disponujú - významne prispievať k zmenám spoločenskej kultúry a morálky,“ dodáva sociologička Zuzana Kusá.

Otázkou však ostáva, či dobrovoľne bezdetní jedného dňa svoje rozhodnutie neoľutujú. Ako Ženám v meste potvrdil český psychoterapeut Honza Vojtko, vo svojej praxi sa stretol s podobnými prípadmi. Podľa neho s tým niektorí ľudia vedia pracovať, iní sa veľmi trápia. Podľa sexuologičky Dany Šedivej sa to nedá paušalizovať. „Vo chvíľach, kedy sa cítia osamelí, resp. rozmýšľajú nad svojim životom, sú citlivejší na ,to čo mohlo byť´. Všetko záleží od povahy, životnej etapy a miery ekonomickej, či sociálnej odkázanosti,“ hovorí. 

Ako sa však vo svojej štúdii zhodli sociologičky Hašková a Zamykalová: „Bezdetnosť nutne neznamená prázdnotu, ale slobodný priestor“.