Víkendové rekordy internetov trhal minister Milan Krajniak. Zverejnil status, že sa s manželkou dopĺňa - on sa vyzlečie, ona operie. On vstane z postele, ona ustelie. Ona uvarí, on zje.

Pýta sa "Čo by robila bezo mňa?" a zároveň dáva otázku iným mužom, že ako to doma majú oni a ďakuje svojej manželke. 

Pán minister mi iste prepáči, že komentujem výrok politika, pretože sme spolu už viackrát túto debatu mali aj osobne. Bolo jasné, že na tejto téme sa nezhodneme. Možeme si povedať, že to bol vtip. Iste.

Podľa mojich debát s Milanom Krajniakom to takto nevidím, ale dajme tomu. Paradox je, že manželka ministra práce je bystrá a úspešná žena. Príde mi trocha ľúto, že ju verejne zhadzuje ako upratovačku. 

Ja som vyrastala v rodine, kde mama robila všetko. Môj otec rád hovorí, že on zarábal a mama sa starala o domácnosť. Lenže moja mama chodila do práce tiež. Mala tri deti a doma robila úplne všetko. Napriek tomu nám denne dokázala variť svetovú kuchyňu, vodiť nás všetkých troch na krúžky a ešte s nami stihla neustále niečo vymýšľať.

Môjho otca, iste mi odpustí, si z môjho detstva veľmi nepamätám. Dnes máme pekný vzťah, ale ako dieťa som vnímala, že je stále v práci a čím som bola staršia, tým menej som chápala usporiadanie našej domácnosti.

Chcete si pravidelne prečítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maily bez reklamy?

Ja som si to teda nakoniec zariadila presne naopak - u nás môj muž upratuje viac ako ja. Je totiž perfekcionista a ja jednoducho mnohé veci, ktoré jemu prekážajú, ani nevidím. Dopĺňame sa, obaja trávime čas upratovaním proporčne k povinnostiam a neexistujú u nás ženské a mužské práce. V domácnosti žijeme obaja, obaja máme ruky aj nohy. Výhoda je, že nie je frustrovaný jeden partner a máte obaja viac času na množstvo zábavnejších vecí. Moja mama napríklad nemala čas na nič. 

"Celkovo sa ženy venujú neplatenej práci v domácnosti 28,72 hodiny a muži 15,92 hodiny. Medzi motívy obvykle patrí to, že ide o tradičné práce v domácnosti, alebo že slúžia ako výchovný vzor v rodine," píšu vedecké články a výskumy. Stačí si to predstaviť takto - pracovný týždeň bežného zamestnania má 40 hodín. Žena okrem toho ešte ďalších takmer 30 hodín mukluje doma. 

Minister má dcéru Zuzanu. Má teraz okolo sedemnásť rokov. Neverím, že jej želá, aby doma robila servis mužovi. Ako poznám otcov, vrátane toho svojho, chcú svoje dcéry vidieť úspešné, šťastné. Chcú pre nich vzdelanie a úspešnú kariéru. Partnera, ktorý nebude vo vzťahu príťaž a ďalšie dieťa na zaopatrenie. 

Všetky moje rovesníčky a kamošky sú z podobných rodín. Učíme sa vážiť samé seba, lebo v rodine sme videli trocha iné vzorce. Učíme sa vyžadovať partnerské vzťahy, učíme sa prebiť domáce vzorce. Podľa svojho okolia vidím, že sa nám to darí. Verím, že o 20 rokov budeme riešiť s našimi dcérami úplne iné témy a status ministra bude už len taká úsmevná spomienka v knižkách.