Keď v roku roku 2017 vrcholila kampaň hnutia MeToo proti sexuálnemu obťažovaniu, patrilo meno herca a dvojnásobného držiteľ Oskara Kevina Spaceyho medzi najprominentnejšie.  Na rozdiel od väčšiny mužov Spaceyho zo sexuálneho obťažovania obvinili tri desiatky mužov.

Spacey je podľa súdu nevinný

Spacey, ktorému obvinenia zničili kariéru, vtedy vyhlásil, že svoje meno očistí. To sa mu podarilo: 26. júla 2023 londýnsky súd uznal Kevina Spaceyho za nevinného v deviatich obvineniach zo sexuálnych trestných činov proti štyrom mužom. Herec, ktorý tieto obvinenia dlhodobo odmietal, sa v súdnej sieni rozplakal.

Štyria muži obvinili Spaceyho z deviatich sexuálnych deliktov, ktoré mal spáchať v Británii v rokoch 2001 až 2013. Sedem obvinení sa týkalo sexuálneho napadnutia, jedno pohlavného styku bez súhlasu a ďalšie sexuálneho obťažovania bez súhlasu, uviedla AFP.

Obžaloba označovala dvojnásobného držiteľa Oscara za "sexuálneho násilníka", ktorý sa vyžíval v tom, keď sa ostatní cítili nepríjemne. Spacey obvinenia odmietal ako nepravdivé a označil ich za “nešikovné flirtovanie”.

Obvinenia tak nevyzerali. Traja muži vypovedali, že ich herec agresívne chytil za rozkrok. Štvrtý, začínajúci herec hľadajúci mentora, uviedol, že sa prebudil a Spacey na ňom robil orálny sex po tom, čo šiel do jeho londýnskeho bytu na pivo, kde buď zaspal, alebo omdlel.

"Som nesmierne vďačný porote, ktorá venovala čas tomu, aby zvážila všetky dôkazy a fakty, než dospela k rozhodnutiu," vyhlásil Spacey v krátkom vystúpení pre médiá. "Dnešný rozsudok prijímam s pokorou," dodal a opustil súdnu sieň bočným vchodom.

Spaceymu obvinenia zničili kariéru

Žalobu proti Spaceymu kvôli údajnému obťažovaniu zamietol minulý rok v októbri aj súd v New Yorku. Išlo o žalobu herca Anthonyho Rappa, ktorý tvrdil, že sa k nemu Spacey správal v roku 1986, keď Rapp mal iba 14 rokov, nevhodne av opitosti ho v posteli čiastočne zaľahol. 

Uznávaný herec, ktorý v stredu oslávil 64 narodeniny, sa po obvineniach stal v Hollywoode nežiadúcou osobu. Medzinárodná akadémia televíznych umení a vied sa rozhodla neudeliť Spaceymu zvláštne ocenenie zakladateľov medzinárodných televíznych cien Emmy a herec kvôli škandálu prišiel o niekoľko hereckých úloh.

Filmová spoločnosť Netflix ho vyhodila z natáčania seriálu Dom z kariet, režisér Ridley Scott vystrihol jeho postavu z takmer hotového filmu Všetky prachy sveta a scény pretočil s Christopherom Plummerom.

Teraz sa Kevin Spacey pokúsi svoju hereckú kariéru opäť oživiť.