Populárna filmová a divadelná herečka Emília Vášáryová vo svojej bohatej hereckej kariére účinkovala v desiatkach divadelných hier a filmov, za ktoré dostala množstvo ocenení.

Narodila sa 18. mája 1942 v Hornej Štubni. Jej sestrou je o šesť rokov mladšia Magda, ktorá sa tiež preslávila ako herečka a neskôr sa presadila aj v politike a diplomacii.

Emília v roku 1963 absolvovala štúdium herectva na VŠMU v Bratislave. Na krátky čas sa stala členkou súboru Novej scény Bratislava a od augusta 1964 je členkou činohry SND. Diváci ju mali možnosť vidieť i vo viacerých iných slovenských a českých divadlách: Štúdio L+S, Divadlo Aréna, GUnaGU, Národné divadlo Praha, Mestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava Bratislava.

V rokoch 1990 – 2020 pôsobila ako pedagogička na Katedre herectva Divadelnej fakulty VŠMU. V roku 1999 bola vymenovaná za profesorku v odbore divadelné umenie a veda – herectvo.

Bohatá umelecká kariéra

Od začiatku 60. rokov 20. storočia hrala v mnohých filmoch ako napríklad: Majster kat, Drak sa vracia, Živý bič, Červené víno, Medená veža. Na filmovom plátne sa presadila aj po roku 1989 rovnako na Slovensku aj v Česku napríklad vo filmoch Modré z neba, Orbis Pictus, Pelíšky.

Emília Vášáryová.  Foto - archív ZVM

Za účinkovanie v českom filme Horem pádem získala v roku 2005 Českého leva. V apríli 2016 sa stala laureátkou národnej filmovej ceny Slnko v sieti za najlepší ženský herecký výkon vo filme Eva Nová (2015). Viackrát získala ocenenie DOSKY za najlepší herecký výkon. V roku 2002 jej bolo udelená štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta štúra I.triedy.

Oslava na javisku

Manželom Emílie Vášáryovej bol známy slovenský kostýmový výtvarník Milan Čorba, ktorý zomrel v roku 2013. Má dvoch synov, z prvého manželstva so športovým lekárom Ivanom Horským má Tomáša a z druhého Juraja.

Medzi jej najväčšie záľuby patrí literatúra, hudba, záhrada a vnúčatá. Svoje jubileum oslávi v Slovenskom národnom divadle v predstavení Dnes večer nehráme.

Uznávaná herečka, ktorá v divadle i filme pôsobí viac ako 55 rokov, nemá problém s vekom, ale velebiť starobu odmieta. “Musím otvorene povedať, že keď počujem ako niekto hovorí, že staroba je niečo fantastické a úžasné, tak uvažujem o zdravom rozume toho človeka, pretože to nie je pravda. My všetci starí by sme si to chceli nahovoriť, ale nie je to tak,” povedal v rozhovore pre Ženy v meste herečka, ktorá však svojím pracovným nasadením vek popiera.

“Pochádzam z rodiny, kde sa vždy len pracovalo. Nepočula som u nás hovoriť, že je niekto unavený. Práca je pre mňa zmyslom živote, nie odpočívanie, vylihovanie a dovolenky, tie horko-ťažko znášam,” dodala Emília Vášáryová.