Vo Francúzsku majú od soboty všetky ženy od 18 do 25 rokov k dispozícii bezplatnú antikoncepciu. Tento krok má zaistiť to, aby bola antikoncepcia dostupná aj pre ženy, ktoré si ju z finančných dôvodov nemôžu dovoliť. Informovala o tom v piatok agentúra AFP. 

Minister zdravotníctva Olivier Véran tento krok oznámil v septembri. Zdôvodnil ho tým, že „stále viac mladých žien sa vzdáva antikoncepcie z finančných dôvodov“. Nové nariadenie teda bude stáť približne 21 miliónov eur ročne.

Bezplatná antikoncepcia pre 3 milióny Francúzok

Z tohto programu financovaného francúzskou vládou budú môcť profitovať zhruba tri milióny mladých žien, ktorým sa tak otvorí bezplatný prístup k prostriedkom ochrany proti neželanému počatiu: od vnútromaternicových teliesok, cez antikoncepčné náplasti až po ďalšie formy hormonálnej antikoncepcie.

Francúzsko doteraz poskytovalo antikoncepciu zadarmo iba dospievajúcim dievčatám mladším než 18 rokov. V rokoch 2012 až 2018 to prispelo k zníženiu počtu potratov z 9,5 na 6 na 1000 prípadov.

Nepoužívali antikoncepciu z finančných dôvodov

Podobne ako je tomu aj v iných európskych krajinách vrátane Belgicka, Nemecka, Holandska a Nórska. Bezplatná antikoncepcia je široko dostupná aj v Británii.

Ako pripomína AFP, Francúzsko oznámilo poskytnutie bezplatnej antikoncepcie pre všetky ženy do veku 25 ešte v septembri s tým, že prieskumy ukázali pokles užívania antikoncepcie najmä z finančných dôvodov. Tento krok je súčasťou série opatrení, ktoré prijala vláda prezidenta Emmanuela Macrona s cieľom posilniť práva žien a zmierniť negatívne vplyvy chudoby na mladých ľudí.