Ľudia bažia po informáciách. Často ich namiesto skutočných vierohodných zdrojov hľadajú na nesprávnych miestach. Denne mi chodia desiatky správ od ľudí, ktorí sa ma pýtajú rôzne otázky - od toho, čo majú jesť, až po cviky na vážne zranenie platničky. Pýtajú sa na výživu, na kozmetiku, prípravky na čistenie podlahy. Na všetko. 

Kým sa človek pýta na krém na tvár, dá sa to ešte pochopiť. Ak sa vás ale cudzí človek pýta na životné rozhodnutia a pokladá vám otázku, či má ísť študovať právo do Bratislavy alebo do Prahy, a vy osobne ste právo nikdy neštudovali a nič o tom neviete, začína to byť zvláštne. A ak sa vás potom človek začne pýtať s obrovskými bolesťami a platničkou, že čo má robiť, a jediné, čo vás spája, je, že aj vám vyskočila platnička, začínate už rozumieť, že niekde je problém. 

Dnešná doba sa má luxusne - prístup k informáciám má každý vo vačku nohavíc. Objem informácií, ktoré máme na dosah, nemal nikto pred nami. A predsa nám to nie je nič platné. Riešime vážne veci, a nepýtame sa odborníkov, lekárov, vedcov, ale pýtame sa ľudí na instagrame. Nehľadáme vedecké štúdie, ale máme názor. Zväčša bez faktov. 

A keďže platformu na názor má dnes každý, dopadli sme tak, že človek, ktorý práve dopil tri borovičky s pivom, dopozeral miestny futbalový zápas a sadol si pred počítač, píše o vedcovi s doktorátom, že je to obyčajný idiot a mal by radšej držať hubu. Strácame sa v tom, komu dať a komu nedať priestor a ocitli sme sa v situácii, že aj médiá dávajú pozornosť krčmovým rečiam, ktoré kedysi zostali pri výčapníkovi na bare. 

Necháme spochybňovať úplne všetko a všetkých, a na konci dňa sa celá diskusia a celé more zaujímavých a relevantných informácií zúži len na to, že každý odborník si o sebe niekoľkokrát denne prečíta, že je zapredaný agent a primitívny debilko. Každý z nás, kto si to už raz zažil, nemá chuť vstupovať do diskusie, kde hráte šach s holubom, ktorý ťahať figúrkami nevie, ale robí krik a zhodí všetkých panáčikov na šachovnici. 

Naša úloha teraz je v tomto všetkom urobiť poriadok a zorientovať sa. Nepýtajte sa influencerov na Instagrame, čo robiť s platničkou. Vyhľadajte fyzioterapeuta a riešte svoje problémy so skutočným odborníkom. Hľadajte si relevantné informácie a počúvajte ľudí, ktorí majú životopis zodpovedajúci téme. Nie, to, že niekto točí videá na youtube, neznamená, že sa rozumie do izraelsko-palestínskeho konfliktu.

To, že je niekto sympatické mladé dievča, ešte neznamená, že rozumie zložitým témam transrodových ľudí, či interrupcií. Ak si niekto vygoogli päť argumentov jednej strany a zostrihá to, neznamená, že vám podal komplexnú informáciu. Ľudia sa témam do hĺbky mnohokrát venujú celý život, a nie popri študovaní strednej školy v malom meste na východe Slovenska. 

Musíme sa zorientovať, inak sa tu utopíme v hlúposti a banálnosti. A musíme to urobiť hneď. Korona nám v tom trochu pomohla - v ohrození života sme sa zrazu utiekali k naozajstným novinárom a ešte ozajstnejším vedcom. Udržme si to. Alebo ako premiér hovorí, nepokazme si to.