Instagram je pre deti ešte horší ako sme si mysleli. Veľa o tom diskutujeme, veľa o tom pojednávame, instagram (teda v skutočnosti Facebook) je toxický a je toxický najmä pre dievčatá tínedžerky. A viete, prečo to vieme? Lebo hoci to Facebook neustále popiera a bagatelizuje, unikli z firmy ich interné dokumenty.

Vlastný výskum ukázal, že Instagram je "teen mental health deep dive", teda hlboký ponor pre duševné zdravie teenagerov. Ukázal aj to, že jedna z troch tínedžeriek má problémy prijať vlastné telo.

Tlak, aby ste vyzerali perfektne, vyumelkované fotky, tendencie shareovať len pozitívne veci zo života a celkovo - závislosť na instagrame spôsobuje poruchy príjmu potravy a depresiu. A postihuje to aj chlapcov - 14 percent popísalo, že sa pre Instagram cítia horšie. To najhoršie, čo sme sa z interného dokumentu dozvedeli je, že 13 percent britských a 6 percent amerických užívateľov povedali, že by sa chceli kvôli Instagramu zabiť.

Inými slovami - vieme, že je to zlé, vlastne je to ešte horšie. Sú deti, ktoré sa kvôli tejto sieti chcú zabiť, ale nič s tým nerobíme. Ani my, ani vlády, ani Facebook. Robí to zle aj nám, ale hlavne, HLAVNE deťom. A hoci vieme, že by tam 13-ročné deti nemali byť, tak sú.

Stále sa snažím vysvetliť mnohým influencerom a influencerkám, aké následky môžu mať ich storky. Čo jedávam, kde cvičím, ako vyzerám. Nekonečné filtre, ktoré dorábajú tvár, vyhladzujú vrásky. Iste, dospelý človek si to vyhodnotí sám. Ale 12-16 ročné dievčatá asi ťažko. Nemajú kompenzačné mechanizmy, ani dospelosť. Majú neistoty a meniace sa telá, a tak celkovo prosto ešte nevedia, že svet vie byť aj iný a nekončí za bránami strednej školy.

To, čo postujeme na sociálne siete, treba prispôsobiť tomu najzraniteľnejšiemu, kto ma sleduje. Lebo ruku na srdce, chceli by ste, aby to sledovala vaša dcéra a mala kvôli tomu vážnu depresiu?

Nie je na čase, aby sme začali riešiť niečo, čo vážne ohrozuje zdravie detí? Ak by to boli cigarety alebo alkohol, ak by to bola nejaká fyzická choroba, pristupovali by sme k tomu rovnako? A nemali by sme sa vážne zamyslieť nad tým, čo spôsobuje neregulované eldorádo na internete našim deťom? Za mňa hovorím, že okamžite áno. Len mám pocit, že je nás v tomto nejako málo.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?