Iveta Bartošová patrila od konca 80. rokov k hviezdam českej populárnej hudby. Trikrát sa stala zlatou slávicou, vystupovala v úspešných muzikáloch a zahrala si tiež vo filme. Bartošová prežila ľudsky i umelecky turbulentný život, ktorý sa skončil tragicky. Krátko po 48. narodeninách spáchala samovraždu, keď skočila pod vlak.

Iveta Bartošová sa snažila o comeback

Posledné roky pred smrťou sa stala vyhľadávaným objektom českého bulváru, ktorý, ako píše česká MF Dnes, sledoval každý jej krok. Bartošová sa niekoľkokrát pokúsila o comeback k svojej úspešnej kariére, ale väčšinou neúspešne. Namiesto toho bulvár riešil jej závislosti na alkohole, liekoch a turbulentný súkromný život.

 Iveta Bartošová v júli 2000 v priestoroch Mega music production v Bratislave pred uvedením muzikálu Pomáda. Foto TASR - Pavol Funtál

„Je to neuveriteľné, ale je to tak, Iveta by tento rok oslávila 55. narodeniny. Ešte neuveriteľnejšie však je, že odkedy nás opustila, ubehlo už sedem rokov. Prvýkrát som sa s ňou stretol v Jihlave na súťaži mladých talentov v roku 1983. Mala vtedy sladkých 17,“ uviedol pri príležitosti vydania spomienkového albumu hudobný skladateľ Pavol Vaculík, ktorý stál na začiatku aj na konci Bartošovej hudobnej dráhy. Zostavil výber najlepších skladieb Ivety Bartošovej, ktorý v týchto dňoch vyšiel.

Bartošová mala úspešnú kariéru

Bartošová sa narodila 8. apríla 1966 v Čeladnej v Moravsko-sliezskom kraji, tragicky zomrela 29. apríla 2014 vo veku 48 rokov v Uhříněvsi pri Prahe. Do povedomia verejnosti sa výrazne zapísala v roku 1985 hitovým duetom Knoflíky lásky, ktorý naspievala s Petrom Sepéšim a z ktorého sa v podobe singla predalo viac ako 200.000 kusov. Nahrala množstvo hitov ako Málo mě zná, Medové dny, Víš lásko, Dva roky prázdnin, Dej mi ruku, Útoč láskou či Tichá píseň.

V rokoch 1986, 1990 a 1991 zvíťazila v ankete Zlatý slávik, v roku 1986 zosadila po deviatich rokoch Hanu Zagorovú. Podobne úspešná bola v ankete televíznych divákov TýTý, ktorú vyhrala v rokoch 1991, 1992 a 1993. V roku 1997 debutovala ako Adriana v Draculovi Karla Svobodu, neskôr hrala i v jeho Monte Cristovi. Spievala tiež v Miss Saigon, v Bedároch, rozprávkovom muzikáli na ľade Mrázik či v Johanke z Arku.

Hrob Ivety Bartošovej v Říčanech pri Prahe (2014).  Foto - wikipedia

Bartošová a jej súkromie

Iveta Bartošová prežila turbulentný súkromný život. Žila 13 rokov so skladateľom a hudobníkom Ladislavom Štaidlom, s ktorým mali syna Artura. Na zámku Hluboká v južných Čechách sa 5. septembra 2008 vydala za herca Jiřího Poměje. Rozišli sa v októbri 2010. V septembri 2013 sa vydala za Josefa Rychtářa. V roku 2014 vyšla kniha Iveta Bartošová – Tichá píseň, ktorá pripomína všetky jej vzostupy a pády od začiatku kariéra až po tragický koniec.