Japonská princezná Mako sa v utorok vydala za svojho neurodzeného snúbenca, právnika Keia Komura. V povojnovej histórii krajiny je to vôbec prvýkrát, čo sa svadba v cisárskej rodine konala bez tradičných rituálov, ktorých sa princezná zriekla. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Pincezná Mako opúšťa cisársku rodinu

Podľa japonských médií cisársky dvor v utorok odovzdal úradom dokumenty potrebné na oficiálne zaregistrovanie manželstva. Uzavretím manželstva s Komurom tak princezná Mako oficiálne opúšťa japonskú cisársku rodinu, píše DPA.

Princezná Mako, ktorá je neterou japonského cisára Naruhita, sa zriekla tiež finančného príspevku, ktorý sa zvyčajne poskytuje ženám z cisárskej rodiny, keď sa vydajú za neurodzených mužov. Podľa miestnych médií sa Mako takto vzdá v prepočte údajne až 1,12 milióna eur.

Princezná Mako sa objíma so sestrou a lúči sa s rodičmi po uzavretí manželstva.  Foto - TASR/AP 

Princezná Mako plánuje opustiť Japonsko a začať nový život v Spojených štátoch, kde Komuro (30) pracuje. Odsťahoval sa tam v roku 2018, aby pokračoval v štúdiu práva, čo bolo v Japonsku považované aj za pokus o zmiernenie tlaku médií. Ten u 30-ročnej princeznej vyvolal posttraumatickú stresovú poruchu.

Komuro, tlak médií a dlhy

Komuro v New Yorku nedávno ukončil štúdium a zložil advokátsku skúšku, píše DPA. Svoje zasnúbenie oznámil mladý pár v roku 2017 s tým, že svadba sa mala konať v novembri 2018. Začiatkom roka 2018 sa však objavila správa, že svadba bude odložená o dva roky – oficiálne preto, že na jej prípravy treba viac času.

Prednosť mala vtedy navyše dostať korunovácia princezninho strýka Naruhita za cisára, ktorá sa konala v máji 2019. Princezná Mako sa však v tom čase dostala pod paľbu kritiky médií za údajné nevyrovnané dlhy Komurovej matky voči jej bývalému snúbencovi. Tento muž Komurovú viní, že mu nevrátila viac ako štyri milióny jenov (asi 30.000 eur), ktoré si od neho údajne požičala na financovanie časti štúdia svojho syna. Tento stále nevyrovnaný dlh vyvolal v Japonsku škandál, pretože od členov cisárskej rodiny sa očakáva bezchybné správanie.