Po britskom kráľovi Karolovi III. bola vo Westminsterskom opátstve v Londýne korunovaná za kráľovnú v sobotu aj jeho manželka Kamila, informuje TASR. Kamila doteraz používala titul kráľovná-manželka, od sobotnej korunovácie je jej oficiálny titul kráľovná.

Korunovácia kráľovnej Kamily

Korunovácia kráľovnej Kamily bola jednoduchšia než u jej manžela – neskladala prísahu a jej pomazanie neprebehlo v skrytosti. Anglikánsky canterburský arcibiskup Justin Welby Kamile nasadil korunu kráľovnej Márie, na ktorej boli pred korunováciou vykonané drobné zmeny.

Prvá kráľovná korunovaná existujúcou korunou

Kamila sa tak stala prvou kráľovnou v moderných dejinách, ktorá bola korunovaná už existujúcou, a nie novou korunou. Po skončení cirkevného obradu sa kráľ s kráľovnou vydajú vo väčšom sprievode, v ktorom bude aj približne 4000 príslušníkov ozbrojených síl, späť do Buckinghamského paláca.

Na záver korunovácie kráľ s kráľovnou a ďalšími členmi kráľovskej rodiny pozdravili z balkóna Buckinghamského paláca verejnosť na bulvári The Mall a pozreli si slávnostný prelet viac než 60 vojenských lietadiel.

Korunovácia Karola III.

Karol III. bol v sobotu v Londýne korunovaný za britského kráľa počas obradu, ktorý sa uskutočnil vo Westminsterskom opátstve v centre Londýna. Anglikánsky canterburský arcibiskup Justin Welby položil Karolovi III. na hlavu korunu svätého Eduarda. Monarcha ju teraz bude mať na hlave prvý a posledný raz v živote.

Britský kráľ Karol III. a kráľovná Kamila zdravia verejnosť z balkóna Buckinghamského paláca na záver korunovačných ceremónií v Londýne. Foto - TASR/AP

Na chráme sa rozozvučali zvony, ktoré zvonili dve minúty. Zazneli tiež fanfáry a na mnohých miestach v Spojenom kráľovstve odpaľujú slávnostné delostrelecké salvy. Po korunovácii prichádza na rad posledná časť korunovačného obradu, počas ktorej sa kráľ posadil na trón a ujal sa vlády.

Po intronizácii vzdal hold kráľovi následník trónu princ William a arcibiskup po prvýkrát v dejinách korunovácií vyzval na pripojenie sa k sľubu vernosti všetkých prítomných aj tých Britov, ktorí obrad sledujú prostredníctvom televízneho či rozhlasového prenosu. Následne bude v rámci menšej a jednoduchšej ceremónie korunovaná Karolova manželka Kamila.