Od Vianoc sa neobjavila na oficiálnych akciách kráľovského paláca a na sociálnych sieťach sa stále viac hovorilo o jej zlom zdravotnom stave. Princezná Kate (42) v januári podstúpila operáciu brucha a dva týždne ležala v nemocnici.

O aký zákrok presne išlo nie je známe, ale podľa Kensingtonského paláca nešlo o rakovinu. Odvtedy Kate nebolo na verejnosti vidieť a  Kensingtonský palác opakoval, že sa k oficiálnym povinnostiam vráti v apríli, po Veľkej noci.

Prvá fotografia Kate

Dnes (10.3.2024) zverejnil Kensingtonský palác prvú fotografiu princeznej Kate od jej januárovej operácie. Na snímke pri príležitosti Dňa matiek, ktorý Británia oslavuje v nedeľu, je manželka následníka britského trónu princa Williama obklopená svojimi tromi deťmi: princom Georgom a Louisom a princeznou Charlotte.

„Ďakujem vám za vaše milé priania a trvalú podporu v posledných dvoch mesiacoch,“ napísala Kate na sieti X. „Prajem všetkým šťastný Deň matiek,“ dodala. Fotografiu urobil na hrade Windsor princ William.

Chorý kráľ Karol a kráľovná Kamila

Správa o operácii Kate vzbudila rozruch aj preto, že prišla v rovnaký deň, keď Buckinghamský palác oznámil, že zákrok v nemocnici kvôli zväčšenej prostate podstúpi 75-ročný kráľ Karol III. Lekársky tím neskôr zistil, že má kráľ rakovinu. Panovník preto odložil svoje verejné vystúpenia a nie je jasné, kedy sa vráti k svojej obvyklej verejnej úlohe.

O to viac zaujala kráľovná Kamila, ktorá sa v čase choroby svojho muža a princeznej Kate začala, podľa agentúry AP, starať o dôležitý kontakt vládnucej dynastie s verejnosťou. „Je to pozoruhodná premena,“ povedal znalec pomerov a niekdajší spravodajca BBC Michael Cole. „Myslím, že si kráľovná Camilla rozhodne zaslúži rešpekt, ktorý sa jej dostáva. Robí mimoriadne dobrú prácu,“ dodal.