Jar nás láka na očistu organizmu a odľahčenie jedálnička. Po zime, ktorá bola skúpa na zelené potraviny i na pohyb na čerstvom vzduchu, je teraz ideálny čas do svojho jedálnička zaradiť čerstvé suroviny - šaláty z listov, ktoré majú blahodárne účinky na náš organizmus. Jedálniček si môžeme osviežiť aj šťavnatými pukmi alebo mladými lístočkami stromov a kríkov.

Tu sú tipy jarný detox - bylinky z prírody

Pŕhľava (Urtica dioica)

Pŕhľava je neoddeliteľnou súčasťou našich jarných záhrad, zastrešených kútov, rumovísk a okrajov ciest. U nás na ňu nemáme núdzu a to je dobre. V marci, keď  začínajú vykúkať prvé čerstvé lístočky je najlepší čas, kedy ich treba jesť, pretože sú jemné a pri ich krájaní, stlačení a pomliaždení v dlani nepŕhlia. Môžeme ich tepelne spracovať do polievky, omáčky alebo pridať do smoothies a čaju.

Účinky pŕhľavy:

- Podpora tráviaceho traktu: Pŕhľava obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť trávenie tým, že podporujú činnosť žalúdka, pečene a žlčníka.

- Posilnenie imunitného systému: Pŕhľava obsahuje látky, ktoré majú protizápalové a antioxidačné účinky, čím zvyšujú odolnosť proti chorobám a zlepšujú funkciu imunitného systému.

- Zlepšenie krvného obehu: Pŕhľava obsahuje látky, ktoré pomáhajú zlepšiť krvný obeh a zvýšiť prísun kyslíka do tkanív.

Foto - Unsplash

Hluchavka (Lamium)

Nájdeme ju takmer v každej záhradke, pri cestách, v lese, ale aj v meste na tienistých stanoviskách. Je potravou pre prebúdzajúci sa hmyz a je veľmi dekoratívna, hlavne fialová. Všetky druhy hluchaviek sú jedlé. Hluchavka má protizápalové účinky,  je výborná na infekcie močových ciest, odporúča sa proti dráždivému kašľu a upravuje trávenie.

Púpava  (Taraxacum)

Púpavu môžeme pokojne zaradiť medzi najznámejšie liečivky. Je symbolom jari a pre záhradníčky aj symbol obdobia prvých výsevov zeleniny. Mladé púpavové listy sú výborné do jarných šalátov, smoothies alebo pomixované v polievke. Z kvetov si môžeme uvariť čaj, ozdobiť nimi chlieb, ale aj uvariť chutný púpavový med.

Hviezdica prostredná (Stellaria media)

Nenápadne kvitnúca vytrvalá bylina je veľmi chutná len tak, ako občerstvenie počas prechádzky v záhrade, ale poslúži nám aj v kuchyni, pretože ju môžeme pridať do šalátu k ostatným jedlým bylinám. Niekto túto bylinu pozná pod názvom kuračka, pretože sa dávala na vylepšenie stravy aj kuriatkam a sliepkam.

Kvitnúcu vňať zbierame hneď na jar. Medzi účinky hviezdice patrí čistenie krvi, alebo sa používa pri kožných chorobách. Znižuje cholesterol a pre jarné očistné kúry je ideálnou rastlinou. Nájdeme ju bežne v záhradách a na výživných pôdach, kde zostáva vytrvalo rásť mnoho rokov.

Foto - Freepik

Jarný detox: jedlé púčiky

Pre tie odvážnejšie ponúka jar ochutnávku púčikov. Na jar nám príroda pripravila aj menu z jedlých púčikov našich lokálnych stromov a kríkov.

Jedľa (Abies)

Púčiky jedle majú jemnú chuť a vôňu. Obsahujú veľa vitamínu C a ďalších vitamínov, minerálov a antioxidantov. Taktiež majú mnoho liečivých účinkov.

Niektoré z najznámejších účinkov sú:

- Podpora imunitného systému: vitamín C, ktorý sa nachádza v púčikoch, pomáha posilniť imunitný systém a chrániť organizmus pred infekciami.

- Zlepšenie trávenia: jedle púčiky obsahujú silice, ktoré podporujú trávenie a pomáhajú pri liečení tráviacich problémov.

- Liečenie dýchacích problémov: púčiky obsahujú silice a éterické oleje, ktoré majú protizápalové a antiseptické účinky a pomáhajú pri liečení dýchacích problémov, ako je napríklad kašeľ alebo rinitída.

- Zlepšenie stavu pokožky: vitamín C a éterické oleje v púčikoch majú protizápalové a antibakteriálne účinky a pomáhajú pri liečení kožných problémov, ako sú akné alebo ekzémy.

Púčiky majú účinky aj na psychiku: éterické oleje obsiahnuté v púčikoch majú upokojujúce a relaxačné účinky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť náladu a znížiť stres.

Jedlé púčiky sa môžu konzumovať surové, alebo sa môžu pridať do rôznych jedál, ako polievky či omáčky

Foto - Wixyna Tresse, Unsplash

Hloh (Crateagus)

Púčiky hlohu majú mnoho liečivých účinkov a v našej tradícii sú využívané na rôzne zdravotné problémy. Mladé puky aj listy sú veľmi chutné.

Púčiky hlohu pomáhajú:

- Podporovať kardiovaskulárne zdravie - pomáhajú znižovať krvný tlak, zlepšovať prekrvenie a znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení

- Zlepšovať trávenie, znižovať zápchu, odstraňovať toxíny z tela

- Podporovať imunitný systém: antioxidanty v púčikoch pomáhajú chrániť bunky pred poškodením, posilňovať imunitný systém a znižovať riziko vzniku infekcií

- Zlepšovať kvality spánku: pomáhajú uvoľniť napätie a stres, ktoré môžu viesť k problémom so spánkom.

Lipa (Tillia)

Všetci veľmi dobre poznáme účinky kvetov lipy, ktoré oceníme hlavne v sezóne nachladnutia a chrípok v podobe čaju alebo výluhov na naparovanie. Už menej sa vie o tom, že lipa má veľmi chutné púčiky a mladé listy. Jej liečivé účinky sa prejavujú najmä pri podpore imunitného systému, zlepšujú trávenie, pomáhajú odstraňovať toxíny z tela. Púčiky lipy majú aj protizápalové vlastnosti, ktoré vlastnosti využijeme hlavne pri problémoch, ako sú bolesti kĺbov, alergie alebo astma. Zlepšujú náladu a zmierňujú stres.

Foto - Unsplash

Stromy a kry s jedlými listami

Okrem ochutnávania jarných byliniek môžeme v tomto období ochutnať aj púčiky a mladé listy stromov a krov, ktoré chuťou a účinkami nezaostávajú za bylinami. Bylinkárkam sezóna len začína, bylinky a kvetiny majú najväčšiu silu práve v lete. Naopak, mladé púčiky si môžeme vychutnať v obmedzenom časovom období, ktoré plynie práve teraz.

Čierna ríbezľa (Ribes nigrum) - listy majú ostrú chuť a používajú sa na prípravu čaju, alebo si ich môžeme natrhať do šalátu alebo na chlieb. Čierna ríbezľa má chutné aj mladé púčiky.

Jahodník obyčajný - jahoda (Fragaria vesca) - listy majú jemnú chuť a sú výborné na prípravu čaju, ktorý pre svoju jemnú chuť ocenia hlavne deti. Mladé listy môžeme použiť do zeleninových šalátov.

Malina lesná (Rubus idaeus) - listy majú jemnú chuť a rovnako ako u jahody, sa používajú na prípravu chutného čaju, alebo si ich môžeme pridať do ovocných šalátov a smoothies.

Lipa malolistá (Tilia cordata) - mladé listy sú jedlé a môžu byť použité na prípravu čaju.

Je však dôležité poznamenať, že aj keď sú listy niektorých stromov a krov jedlé, nie vždy sú pre každého vhodné na konzumáciu. Niektorí ľudia môžu byť alergickí na niektoré druhy rastlín, preto si treba dať pozor pri konzumácii, alebo sa poradiť s alergológom.