Generálny tajomník OSN António Guterres v nedeľu varoval, že v uplynulých týždňoch došlo vo svete v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu k "hrozivému nárastu domáceho násilia". V tejto súvislosti vyzval vlády, aby posilnili snahy zabrániť násiliu voči ženám, informovali svetové agentúry.

Ženy uväznené v karanténe

Šéf svetovej organizácie, ktorý 23. marca apeloval na okamžité prímerie v konfliktoch po celom svete s cieľom bojovať proti pandémii COVID-19, v nedeľňajšom videoposolstve zdôraznil, že nastal čas vyzvať na ukončenie všetkého násilia, a to "všade a teraz".

"Násilie sa neobmedzuje na bojiská," povedal Guterres. "Vieme, že obmedzenia pohybu a karantény sú nevyhnutné na potlačenie COVID-19. Môžu však uväzniť ženy s násilníckymi partnermi," pripomenul. "Pre mnohé ženy a dievčatá je hrozba najväčšia tam, kde by mali byť v najväčšom bezpečí. V ich vlastných domovoch."

Guterres uviedol, že v niektorých krajinách, ktoré nemenoval, sa počet žien, ktoré sa obracajú na podporné linky, zdvojnásobil. Súčasne sú poskytovatelia zdravotných služieb i policajné zbory preťažené a nemajú dosť personálu, pričom miestne podporné skupiny sú "ochromené" nedostatkom financií, píše agentúra AP.

Núdzové systémy v lekárňach a potravinách

"Vyzývam všetky vlády, aby prevenciu a nápravu násilia voči ženám zaradili ako kľúčovú súčasť do svojich národných plánov reakcie na COVID-19," citovala Guterresa agentúra AFP.

Generálny tajomník OSN spomenul napríklad vytvorenie núdzových varovných systémov v lekárňach a predajniach potravín či zaradenie útulkov pre ženy medzi nevyhnutné služby.

Agentúra DPA dopĺňa, že viaceré krajiny, napríklad aj Nemecko, už varovali, že sociálne obmedzenia zavedené pre verejnosť s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu zvyšujú aj hrozbu domáceho násilia.