Britský kráľ Karol III. bude mať počas svojej korunovácie oblečené rúcha z červeného a purpurového hodvábneho zamatu, ktoré mal počas svojej korunovačnej slávnosti v roku 1937 na sebe aj jeho starý otec kráľ Juraj VI. V nedeľu to oznámil Buckinghamský palác. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Korunovácia Karola III. sa uskutoční 6. mája vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Zúčastnia sa na nej zahraničné hlavy štátov a ďalší predstavitelia verejného života. Slovensko bude reprezentovať prezidentka Zuzana Čaputová spoločne s partnerom Jurajom Rizmanom.

Korunovácia Karola III: Červené a purpurové rúcha

Britský panovník spolu so svojou manželkou Kamilou budú mať pri príchode do Westminsterského opátstva oblečené červené rúcha a pri odchode zasa purpurové. Kráľove rúcha pochádzajú z londýnskej krajčírskej dielne Ede and Ravenscroft, ktorá má 334-ročnú históriu. Kamilino červené rúcho bolo pôvodne vyrobené pre zosnulú kráľovnú Alžbetu II., zatiaľ čo purpurová róba je nová a vyhotoví ju britská Kráľovská škola vyšívania (RSN).

Členka britskej Kráľovskej školy vyšívania vyšíva purpurovú korunovačnú róbu, ktorú bude mať na sebe oblečenú Kamila počas korunovácie pri odchode z Westminsterského opátstva.  Foto - TASR/AP

Na róbe sa budú nachádzať i výšivky vyobrazujúce témy prírody a životného prostredia, keďže tieto oblasti patria k veľkým vášňam kráľovského páru. Na korunovačnom rúchu tak bude po prvýkrát v dejinách vyšitý motív hmyzu a chrobákov, píše Reuters. Buckinghamský palác v nedeľu na Instagrame zverejnil i fotografie, na ktorých členovia RSN obšívajú Karolovu červenú korunovačnú róbu zlatým lemom a na purpurové rúcho vyšívajú Kamilin monogram.

Dress Code pre dámy je day dress

V predvečer korunovácie sa na pozvanie Buckinghamského paláca uskutoční slávnostná recepcia, na ktorú je pozvaná aj prezidentka Čaputová s partnerom. A aký je dress code? 

"Dress code na večeru aj korunováciu bol pre dámy stanovený day dress, teda denné šaty. V rámci kráľovského protokolu ide o formu šiat, ktoré majú zahalené ramená, trochu dlhší rukáv, nie príliš otvorený dekolt. Keďže na pozvánke je uvedené len day dress bez toho, aby sa uviedla dĺžka, znamená to, že sukňa musí byť pod kolená. Kolená nemôžu byť odhalené, ani keď si dáma sadne. No sukňa nemusí byť až po členky, prípadne s vlečkou," povedal v rozhovore pre Denník N riaditeľ protokolu kancelárie prezidentky Roman Roth.

Doplnil, že dress code pre pánov na recepciu bol stanovený ako lounge suite, v slovenskom preklade klasický oblek. Na korunováciu bol ako dress code pre pánov určený takzvaný morning coat, čiže v slovenčine žaket.

Prezidentka Čaputová sa vlani zúčastnila aj na poslednej rozlúčke so zosnulou panovníčkou Alžbetou II. "Je mi cťou zastupovať Slovenskú republiku na takej významnej udalosti, akou je korunovácia nového britského kráľa Karola III.," uviedla hlava štátu.

"Z Buckinghamského paláca sme ešte dostali informáciu, že kráľ a kráľovná povzbudili dámy, aby sa nebáli farieb, že chcú mať korunováciu pestrú, nie strohú, zošnurovanú. Farby by však nemali byť krikľavé. Keď španielska kráľovná Letizia zvolí žltú farbu, nikto jej nič nepovie," dodal riaditeľ protokolu kancelárie prezidentky Roman Roth.