Pätnásťročná študentka americkej strednej školy Shreya Nallamothu pracovala od augusta minulého roka (2022) na štúdii o detských influenceroch. Vychádzala z toho, že deti si dokážu získať milióny sledovateľov na TikToku, YouTube a iných sociálnych médiách a vedia na sledovateľoch zarobiť veľké peniaze.

Zárobky pre detských influencerov

Skúmala, ako ochrániť detských influencerov, ktorí vytvárajú online obsah, ale zisky z toho idú výhradne ich rodičom. „Veľa času ich rodičia nútia vystupovať vo videách, ale keďže sú maloletí, nemajú prístup k týmto peniazom,“ povedala Nallamothu podľa portálu wglt.org.

"Uvedomila som si, že vo svete týchto detí je veľa vykorisťovania. A uvedomila som si, že neexistujú absolútne žiadne zákony, ktoré by ich chránili,” povedala Nallamothu pre agentúru AP.

Štúdiu posunula senátorovi zo štátu Illinois Davidovi Koehlerovi. "Nová digitálna éra umožnila deťom nájsť spôsoby, ako zarobiť peniaze z online obsahu. Problémom je, že mnohí rodičia využívajú túto príležitosť, aby si sami zarobili peniaze a povzbudili svoje deti, aby vytvárali viac obsahu v ich prospech. Toto je problém detskej práce, ktorý pred 10 rokmi neexistoval," povedal senátor.

Presadil preto zákon, ktorý bude tieto deti chrániť. Nový zákon štátu Illinois je prvým v USA, ktorý chráni zárobky neplnoletých influencerov alebo detí, ktoré sa objavujú na profiloch svojich rodičov na sociálnych sieťach.

Od 1. júla 2024 majú deti mladšie ako 16 rokov, ktoré ovplyvňujú sociálne médiá alebo sa objavujú vo vlastnom obsahu svojich rodičov, nárok na zárobky z tohto obsahu. Tieto peniaze musia byť vložené do zvereneckého fondu, kým dieťa nedovŕši 18 rokov. V opačnom prípade majú deti zo zákona právo žalovať svojich rodičov.

Intímne detaily zo živote detí online

V Spojených štátoch sa stále častejšie ozývajú deti, ktoré nesúhlasia s tým, že o ich živote vie podrobnosti verejnosť bez ich súhlasu. Ako 24-ročná Cam, ktorá vyrastala na sociálnych sieťach. Podrobnosti o jej živote, vrátane prvej menštruácie a jej fotografií v nemocnici po autonehode, zverejnila jej matka svojim 10 000 sledovateľom na Facebooku. „Keď som mala deväť rokov, intímne detaily mojej prvej menštruácie boli zdieľané online... Žiadam vás, aby ste boli hlasom pre túto generáciu detí, pretože z prvej ruky viem, aké to je, keď stopa, ktorú si nevytvoril, ťa bude prenasledovať do konca života.“

 „Videá s deťmi fungujú naozaj dobre,“ podotýka Bobbi Althoffová, ktorá má na tiktoku vyše päť miliónov sledujúcich. Sama predtým vo videách ukazovala svoju dcéru, než s tým v záujme zachovania súkromia prestala.

Senátor Koehler očakáva, že Illinois nebude jediným štátom, ktorý tento zákon prijme. "Myslím, že ostatné štáty nás budú v tomto nasledovať," povedal Koehler pre Teen Vogue.