To, čo jej malo byť na príťaž, sa stalo tajomstvom jej úspechu. Kým sa však Maia Sanduová na Vianoce 2020 zhostila prezidentského úradu, bola roky aktívnou političkou a protikorupčnou bojovníčkou.

Narodila sa 24. mája 1972 ešte v čase, keď Moldavsko patrilo do Sovietskeho zväzu. Spravodlivosť a boj proti neprávosti zdedila. Obrovským príkladom jej bol otec Grigorie, ktorý bol veterinárom. „Môj otec bol muž, ktorý nezniesol týranie a krádež, bojoval s nimi odhodlane nielen na pracovisku, ale i v okrese, aj keď tým veľmi trpel. Môj otec bol pre mňa vzorom vo všetkom,“ povedala o ňom v jednom z rozhovorov.

Maina mama Emilia pracovala ako učiteľka. „Od mojej matky som sa dozvedela, že všetky veci sú dôležité a môžete ,zachrániť svet´ aj tým, že sa budete starať o svoju vlastnú rodinu a vychováte zodpovedné a úctivé deti nielen k prírode, ale hlavne k ľuďom okolo nich. Ale naučila ma aj to, že treba bojovať s prehreškami v systéme,“ vyjadrila sa.

Absolventka Harvardu pracovala pre Svetovú banku

Maia sa rozhodla pre vysokoškolské štúdium ekonómie a medzinárodných vzťahov, ktoré absolvovala doma v Moldavsku. Až o niekoľko rokov neskôr sa jej podarilo dostať sa na prestížnu americkú školu. Absolventkou Harvardu sa stala v roku 2010.

V Spojených štátoch istý čas ostala a vo Washingtone začala pracovať pre Svetovú banku. Výsledkom Sanduovej svetobežníctva je fakt, že okrem rodnej rumunčiny plynule rozpráva ďalšími troma jazykmi.

V roku 2012 sa vrátila domov do Moldavska a vstúpila do politického života. V rokoch 2013 až 2015 pôsobila ako ministerka školstva a zaviedla niekoľko dôležitých reforiem. Napríklad umožnila štúdium angličtiny, nielen ruštiny.

Ďalšou významnou zmenou bola aj väčšia kontrola pri záverečných skúškach. Sanduovej prekážalo, že študenti často podvádzajú. Preto zaviedla detektory kovov pri vstupe do skúškových miestností a tiež rozmiestnenie kamerových systémov. Za to si však vyslúžila kritiku, že tým len stresuje študentov.

No Maia Sanduová mala vyššie ambície. V roku 2016 sa prvý raz neúspešne pokúsila o získanie prezidentského postu.

Maia Sanduová: Z premiérky prezidentkou

O tri roky neskôr sa na krátky čas postavila na čelo kabinetu ako premiérka, ale po piatich mesiacoch v úrade jej parlament vyslovil nedôveru. Nepodarilo sa jej tak zaviesť reformy, ktoré mala v pláne.

Do boja o prezidentské kreslo vstúpila s jasnými cieľmi. Chcela skoncovať s chudobou, zreformovať justičný systém a to najdôležitejšie – zatočiť s korupciou, ktorá podľa jej názoru rozožiera štát. Maia sa stala predstaviteľkou protikorupčnej platformy. Pre obyvateľov Moldavska bola stelesneným príkladom toho, že sa dá hrať vysoká liga aj bez úplatkov.

Paradoxne, to malo byť aj jej „hriechom z minulosti“, ktorý mohol stáť medzi ňou a postom prezidentky. Mnohí kritici totiž poukazovali práve na to, že ako ministerka sedela vo vláde a umožnila zmenu legislatívy. Na jej základe malo dôjsť k veľkej krádeži miliardy dolárov. Presne toľko peňazí zmizlo z troch moldavských bánk a krajina ostala na pokraji bankrotu.

Kritici sa však nezastavili a používali neférový aergument. Najviac im prekážal fakt, že Sanduová nie je vo veku 48 rokov vydatá a nemá žiadne dieťa. Mizogýnne a sexistické narážky sa ťahali celou prezidentskou kampaňou.

Maia Sanduová terčom sexistických poznámok

Úplne dno prerazil napríklad bývalý moldavský prezident a šéf miestnej komunistickej strany Vladimir Voronin, ktorý jej dokonca odmietal podať ruku, píše americký portál huffpost.com. „Nie je vydatá, hoci každý pozná pravidlá prezidentského protokolu: Vystupovanie na verejnosti musí byť spolu s manželským partnerom,“ povedal pre moldavskú televíziu. 

„Navyše mi dovoľte povedať úprimne - toto je zrada rodinných hodnôt, “ pokračoval.  Svoju výpoveď ešte zaklincoval: „Je to na smiech, je to hriech a národná hanba.“

Sanduová si z týchto rečí nerobila ťažkú hlavu: „Nikdy som si nemyslela, že byť slobodnou ženou je hanba,“ povedala. "Možno je aj hriech byť ženou?" pýtala sa. Sexistické ataky jej však neubrali z popularity, možno aj to presvedčilo voličov, aby jej dali svoj hlas.  

Sanduovú totiž volilo historicky najviac ľudí. Dostala až 58 percent voličov, čo v dejinách tejto postsovietskej krajiny nemá obdobu. Porazila svojho protivníka Igora Dodonova, ktorého otvorene podporoval aj ruský Kremeľ.

Na Štedrý deň – 24. 12. 2020 sa stala prvou moldavskou prezidentkou. Jej cieľ je jasný – splniť predvolebné sľuby, aj keď bez podpory miestnej vlády a parlamentu je len malá nádej, že sa jej to podarí. To, čo splniť môže je vyviesť svoju krajinu z medzinárodnej izolácie a nadviazať kontakty zo Západom – Európskou úniou a Spojenými štátmi.

„Chápem, že si musíme najprv splniť svoje domáce úlohy. Musíme vykonať reformy, aby sa životná úroveň a demokratické normy v mojej krajine priblížili normám EÚ. Tento proces je pre nás veľmi dôležitý a dúfajme, že v určitom okamihu budeme môcť vstúpiť do EÚ, “ vyjadrila sa pre portál France 24.

Sanduová však nemieni pretrhať väzby s Ruskom. To, že je legitímnou prezidentkou uznal aj Kremeľ, ktorý jej krátko po zvolení zagratuloval.

Čaká ju však náročná cesta, bude musieť hlavne mužských kolegov presvedčiť, že na to má. „Tým, že sa Maia Sanduová stala prvou moldavskou prezidentkou, porušila neviditeľnú bariéru, ktorú v postsovietskom priestore mohlo dosiahnuť len málo žien,“ uviedla pre Forbes.com Cristina Gherasimova, vedecká pracovníčka z Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy. „Dáva to nádej a odvahu dievčatám a mladým ženám v Moldavsku venovať sa kariére podľa vlastného výberu, ktorá sa inak javí ako nedosiahnuteľná,“ pokračovala.

„Nepochybujem o tom, že mnoho mužov – hlavne politikov a vysokých úradníkov, bude mať so Sanduovou problém,“ dodala Gherasimová. Jej zvolením sa však v Moldavsku začali pomery meniť.