Návrh zákona o dekriminalizácii interrupcií na Malte predložila v stredu v parlamente nezávislá poslankyňa Marlene Farrugiová. Ide o historicky prvý takýto návrh v ostrovnej krajine. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.

Potraty na Malte: Tresty pre ženy i lekárov 

Malta, krajina s hlboko veriacimi katolíkmi, je jediným štátom EÚ s úplným zákazom umelého prerušenia tehotenstva. Farrugiová pri predkladaní návrhu zákona argumentovala, že "žiadna žena by mala byť trestaná za snahu chrániť si vlastné zdravie". "Právo na život bude chránené len vtedy, keď zaistíme, že ženy budú v bezpečí a budú mať prístup ku všetkým potrebným službám," uviedla zákonodarkyňa.

Na základe maltského zákona hrozia ženám až tri roky väzenia za "vybavovanie potratu" a každý profesionálny zdravotník, ktorý pomôže žene s interrupciou, môže dostať trest štyri roky za mrežami - aj keď trestné stíhania v týchto prípadoch sú na Malte zriedkavé.

Interrupcie v zahraničí

Miestna skupina s názvom Ženy za ženy, obhajujúca reprodukčné práva, odhaduje, že každý rok odcestuje z Malty do zahraničia kvôli interrupcii približne 370 žien a ďalších 200 žien si kupuje potratové pilulky na internete.

"Všetci vieme, že ochrana práv žien sa nezaistí vyhrážaním väznicou," povedala Farrugiová pri predkladaní návrhu zákona. Farrugiová je prvým voleným politikom v dejinách Malty, ktorý navrhuje dekriminalizáciu interrupcií, a iba druhým, ktorý verejne podporil legalizáciu potratu - prvým bol člen parlamentu a bývalý premiér Alfred Sant.

Jej návrh pravdepodobne pri hlasovaní zamietnu, keďže obe zvolené politické strany na Malte sú proti umelému prerušeniu tehotenstva. Pred maltským parlamentom sa v stredu zišlo niekoľko aktivistiek za legalizáciu potratu a Farrugiovú podporili.