Spomínam si, že v ranných deväťdesiatych na základnej bolo pomerne bežné robiť si srandu zo spolužiakov a spolužiačok, ktoré mali smiešne alebo zvláštne priezvisko. Nechápali sme, že posmeškami môžeme naozaj ublížiť a tí otrlejší sa radšej snažili tváriť, že to s nimi nič nerobí, stratégia, ktorá im umožnila byť stále súčasťou kolektívu.  Ale to sme boli deti. Dnes už asi väčšina z nás chápe, že to, čo sme robili ako deti nebolo správne, bola to šikana a našim deťom by sme to dnes už vysvetlili a rozhodne by sme si niečo také v dospelosti nedovolili.

No a potom tu máme premiéra Matoviča, ktorý na tlačovke bez hanby zaútočí na svoju kolegyňu poslankyňu Bittó Cigánikovú s tým, že klamanie (rozumej “cigánenie”) má tak trochu v priezvisku. A keď mu ľudia povedia, že to je nielen neslušné, ale aj rasistické, oháňa sa slovníkom slovenského jazyka. 

Nuž, povedzme si, že aj slovo na “N”, hanlivo označujúce afroamerických obyvateľov USA by sme v slovníku určite našli, ale nepoužívame ho a vieme prečo. Premiér rozhodne nie je šampión feminizmu, to už vieme, ale doteraz sa snažil zdôrazňovať, že na rozdiel od jeho predchodcov nehodlá Rómov a Rómky haniť a teda nie je rasista.

Nuž, vysvetlime mu teda, že rasizmus má veľa podôb - od tých, ktorí si autenticky myslia, že Rómovia a Rómky sú menejcenní ľudia až po tých, ktorí síce možno neúmyselne ale predsa podporujú rasistické stereotypy v spoločnosti. Pretože zdieľanie stereotypov a predsudkov, ktoré sú výsledkom dlhodobého útlaku menšiny v spoločnosti podporuje jej ostrakizáciu a útlak.

Preto pán premiér, ak stále nechápete, vysvetlím vám to jednoducho - používaním slova “cigániť” ako synonymum slova “klamať” podporujete a legitimizujete rasistický stereotyp o tom, že všetci Rómovia (“cigáni”) klamú. V krajinách, ktoré veľmi citlivo vnímajú vzťah väčšinovej spoločnosti k utláčanej menšine, by ste mali aktuálne veľký problém také niečo ustáť. 

A tak nie, to, že je toto slovo v slovníku vás neospravedlňuje. Ak nesúhlasíte s tým, čo poslankyňa Bittó Cigániková hovorí, mohli ste jednoducho povedať, že s ňou nesúhlasíte, alebo že klame. Ale používať znevažujúcim a rasistickým spôsobom jej priezvisko z vás nerobí slušného človeka, naopak, je to hrubé, surové a neúctivé. A na hrubého, surového a neúctivého človeka má slovník slovenského jazyka napríklad pomenovanie grobian. Tak nebuďte grobian a ospravedlňte sa.