Americký výrobca hračiek Mattel predstavil novú bábiku, ktorá má tvár a telo vymodelované tak, aby "viac znázorňovala ženu s Downovým syndrómom, vrátane nižšej postavy a dlhšieho trupu", napísal Mattel. Tvár je okrúhlejšia, uši sú menšie a nos je plochejší. Oči sú jemne šikmé a majú aj mandľový tvar.

Hračka vznikla v spolupráci s americkou Národnou spoločnosťou Downovho syndrómu (NDSS), aby presne vystihovala osobu s týmto zdravotným stavom.

Mattel: V Barbie sa majú vidieť všetky deti

"Barbie hrá dôležitú úlohu pri prvých zážitkoch dieťaťa a my sa verne držíme zámeru odstraňovať spoločenské stigmy prostredníctvom hry," uviedla Lisa McKnightová, šéfka firmy Mattel pre dizajn bábik. "Naším cieľom je umožniť všetkým deťom, aby sa v Barbie videli. Zároveň povzbudzujeme deti, aby sa hrali s bábikami, ktoré nevyzerajú ako ony samy," dodala.

 

 

Vzor šiat obsahuje aj motýle žltej a modrej farby, čo sú symboly spojené s informovaním na tému Downov syndróm. Prezidentka NDSS Kandi Pickardová vyhlásila, že "toto je obrovský krok smerujúci k inklúzii a chvíľa, ktorú oslavujeme".

Barbie už má 175 podôb

Downov syndróm nie je choroba a nedá sa liečiť. Ide o najčastejšiu genetickú odchýlku spôsobenú poruchou chromozómov. Dôvody, prečo k namnoženiu genetického materiálu na chromozóme 21 dochádza, nie sú zatiaľ objasnené..

Mattel už dal v minulosti na trh celú sériu bábik Barbie venovaných ženám s inšpiratívnym príbehom. Dodnes má už 175 podôb. Najnovšia podoba prichádza pred júlovou premiérou veľkofilmu o Barbie, v hlavných postavách so živými hercami Margot Robbie a Ryanom Goslingom.