O tom, že bývalá herečka s afroamerickými koreňmi Meghan Markle priniesla nový vietor do kráľovskej rodiny, niet pochýb. O to viac prekvapilo, že chce šľachtické kruhy spolu s rodinou teraz opustiť. Od pompéznej svadby Harrryho a Meghan neuplynuli ani dva roky, keď pár oznámil svetu, že sa vzdávajú svojej úlohy. 

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu svoje rozhodnutie oznámili včera podvečer cez Instagram. Napísali, že odstupujú zo svojej úlohy vysokopostavených členov kráľovskej rodiny a budú pracovať, aby sa stali finančne nezávislými. Rozhodli sa, že chcú žiť striedavo v Kanade a v Spojenom kráľovstve. 

Harry a Meghan neinformovali kráľovskú rodinu

Ich rozhodnutie je precedens, ešte podivnejšie však je, že to pokroková dvojica s nikým nekonzultovala. Ako vyplýva z reakcie Buckinghamského paláca, ktorá vyšla dve hodiny po ich oznámení, o ich kroku kráľovná Alžbeta II. nevedela. „Rozhovory s vojvodom a vojvodkyňou zo Sussexu sú v počiatočnom štádiu. Chápeme ich túžbu zvoliť si iný prístup, ale toto sú komplikované udalosti, ktoré potrebujú svoj čas,“ znie oficiálne stanovisko Buckinghamského paláca. 

Meghan Markle dnes, aktuálne o vojvodkyni Meghan a princovi Harrym

Zdroje z okolia kráľovnej vraj netaja rozčarovanie. Bulvárny denník Daily Mail cituje zasvätenca, ktorý opisuje pocity kráľovskej rodiny: “Dostali svadbu, ktorú chceli, dom, kanceláriu, peniaze, zamestnancov, výlety, ktoré chceli. Rodina stála za nimi. Čo chcú viac?,“ pýta sa. „Kráľovnej to neoznámili a s nikým to nekonzultovali. Členovia kráľovskej rodiny boli šokovaní, smutní a nahnevaní,“ cituje denník.

Harry a Meghan odstupujú: Médiá riešia Megxit

Všetky britské denníky vyšli s touto témou na titulnej stránke napriek dramatickej situácii na Blízkom východe, či riešení brexitu. Aj preto odchod dvojice nazvali bulvárny The Sun či americký New York Post Megxitom. Podľa The Sun je kráľovná zarmútená, ale Harryho otec Charles a brat William zúria. The Telegraph zas citoval kráľovského korešpondenta Phila Dampiera. Podľa neho je z toho kráľovná zničená.

„Toto je posledná vec, ktorú potrebovala. Je to ako ozvena z roku 1936, keď iná americká rozvedená žena spôsobila zmätok v kráľovskej rodine,“ povedal. Spomenul tak kráľovninho strýka Eduarda VIII., ktorý sa pre zasnúbenie s dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou vzdal trónu a moc tak prevzal Alžbetin otec Juraj VI. 

Rozčarovanie netajil ani komentátor Piers Morgan, ktorého citoval denník Daily Mail. Morgan totiž patrí medzi dlhodobých kritikov bývalej herečky. Podľa neho je problematickou osobou práve Meghan, keďže má za sebou veľa zničených vzťahov a dlhý zoznam mien, s ktorými prerušila styky. „Ľudia tvrdia, že som veľmi kritický ku Meghan Markle – ale ona zavrhla rodinu, otca, väčšinu starých priateľov, oddelila Harryho od Williama a teraz od celej kráľovskej rodiny,“ napísal na Twitteri.

Mnohí novinári začali špekulovať, ako si vlastne Harry a Meghan chcú zarábať. Doteraz boli ich aktivity hradené z tzv. suverénneho fondu, ktorý využívajú všetci členovia kráľovskej rodiny a o jeho napĺňanie sa starajú britskí daňoví poplatníci. Ďalšie príjmy mali z iného fondu, ktorý spravuje princ Charles a z neho prispieva obom synom. 

 

Britské médiá riešia odchod Meghan a Harryho na titulných stranách.  Foto - TASR/AP 

 

Harry a Meghan: Z čoho budú žiť?

Je známe, že Harry ešte zdedil peniaze po svojej matke, princeznej Diane – malo by ísť o 20 miliónov libier a ďalších sedem miliónov dostal od svojej prastarej mamy, kráľovnej matky. Chudobná nie je ani Meghan, ktorej majetok sa odhaduje na zhruba 4 milióny libier. Pred tým, ako skončila s herectvom, brala za jednu epizódu úspešného seriálu Kravaťáci 37-tisíc libier. 

Kritici poukazujú na fakt, že dvojica si chce ponechať mnohé výhody. Okrem toho, že sa predpokladá, že im ostanú financie od princa z Walesu, chcú si zachovať sídlo Frogmore Cottage, ktorého nedávna rekonštrukcia stála takmer 2,5 milióna libier. Ostane im aj policajná ochrana, ktorú platia občania z daní.  Či bude musieť dvojica ubrať z nárokov, to ukáže až čas. Je však isté, že už teraz okrem osobného sekretára zamestnávajú pestúnku pre syna Archieho, chyžnú, dvoch osobných asistentov a dvoch špeciálnych zriadencov.

Meghan a Harry už dlhšie bojovali s tým, že žijú verejný život. Ešte na jeseň minulého roku v otvorenej televíznej spovedi prezradili, že cítia veľký tlak zo strany médií. Harry dokonca obvinil novinárov, že sa snažia zničiť jeho manželku. Priznal tiež, že existuje napätie medzi ním a jeho starším bratom Williamom. Zašlo to tak ďaleko, že si spolu s Meghan zobrali niekoľko týždňov voľna a Vianoce strávili v USA s matkou vojvodkyne Doriou. Aké budú ich ďalšie kroky a kde v Severnej Amerike sa usadia, to zatiaľ nevedia ani oni sami. 

Pre kráľovskú rodinu je to ďalšia nepríjemná rana v krátkom čase. Pred necelými dvoma mesiacmi oznámil princ Andrew, syn kráľovnej, že odchádza z verejného života. Urobil tak po obvinení zo sexuálneho obťažovania a prepojenia na kontroverzného podnikateľa Jeffreyho Epsteina, ktorý si vo väzení vzal život. Navyše manžel kráľovnej, 98-ročný princ Philip, na tom nie je zdravotne dobre.