Megxit je už svojim názvom perfektný príklad toho, ako stereotypne rozmýšľajú naše mozgy. Môže za to ona. Zmanipulovala ho. Nezvláda to. Je mäkká. Meghan Markle je podľa takmer celého sveta momentálne na vine za krízu v britskej kráľovskej rodine a bulvár, aj ľudia, tak robia z princa Harryho nesvojprávneho idiota.

Schopnosť ľudstva pripisovať všetko zlé partnerkám je tu už dlho. Len si spomeňte - na Slovensku sme to zažili nedávno. Všetky problémy Andreja Kisku zavinila jeho manželka, ktorá sa nechce presťahovať z Popradu do Bratislavy, a rozhodne je jediná, ktorá mu bráni v jeho politickej kariére.

Na vine je žena

Začína sa to už v Biblii. Príbeh Adama a Evy, hada a jablka, je prapodstata toho, čo žijeme dnes. Had presviedčal Evu, aby si dala jablko. Vedela, že je to zakázané, ale had ju zmanipuloval. Potom ho ponúkla aj Adamovi a on si slobodne a samostatne dal tiež. Keď sa ho Boh pýtal, či jedol zo zakázaného stromu, Adam odvetil: "Žena, ktorú si mi dal na pomoc, tá mi dala zo stromu a ja som jedol." Pri bode, že mu Boh dal ženu na "pomoc" sa dnes nepristavíme, ale venovala som tomu viaceré staršie stĺpčeky.

Že je žena na vine, sa objavuje takmer všade. Znásilnil ju muž? Mala krátku sukňu. Zvádzala ho. Me too? Skúmame ženy, ich motivácie, či si to nevymysleli a nech to dokážu. Harvey Weinstein zatiaľ simuluje zlý zdravotný stav a chodí ako chúďa na súd so stareckou štvornožkou, o ktorú sa podopiera.

Napríklad ja som postupom rokov začala byť v práci menej milá. Väčšina mužov si obyčajné slušné a milé správanie stále vysvetľovalo ako flirt a vstupnú bránu do obťažovania. Na vine som, samozrejme, bola vždy ja.

Fúria Meghan

Späť k Harrymu a Meghan. Predstavujem si mladý pár, zamilovaný, s čerstvým bábätkom. Obaja sú na nervy z toho, že ich naháňa bulvár. Obaja sú zviazaní povinnosťami, ktoré sú, povedzme si úprimne, stredoveké a zastaralé. Harry predsa už dávno hovoril, že keďže nie je dedič trónu, takúto budúcnosť pre seba nechce.

 

Narodí sa vám dieťa a úplne oprávnene ako rodičia rozmýšľate, čo vlastne pre neho chcete. Akú budúcnosť? Do toho sa vám prelína smrť vašej matky princeznej Diany, ktorú v momente jej smrti naháňali paparazzi. Vyšikanovaná zničená žena sa rozviedla s Charlesom a trpela ďalej.

Inak, pamätáte si jej pohreb? Ja áno. Pamätám si, že som si vtedy hovorila, že je absolútne neľudské a nechutné, že dve deti (!) musia kráčať za rakvou svojej matky pred celým národom. Nesmú plakať, pretože sa to nepatrí. Máš 12 rokov. Kto normálny toto vyžaduje od 12-ročného dieťaťa?

Je toľko faktorov, ktoré smerovali k Megxitu, a predsa všetci píšu len o rozmaznanej zlej fúrii Meghan. A ak by na niečo mal byť tento príbeh dobrý, tak na to, že by sme mali prestať vykresľovať ženy ako vinníčky všetkého, fúrie, ktoré ovládajú svojich nesvojprávnych mužov, zakazujú im to, čo im je súdené.

Ženy sú určite štatisticky na vine nejakej časti problémov, ale rozhodne nie všetkých. Myslite na to, keď budete písať komentáre pod články a rozoberať to s kamoškami na víne.