Meghan, ktorá po svadbe s princom Harrym dostala titul vojvodkyňa zo Sussexu, sa ešte v marci 2020 vzdala svojho oficiálneho postavenia v kráľovskej rodine. Spočiatku s moderátorkou hovorila sama, neskôr sa k nim pripojil Harry. Ako však píše BBCto čo odoznelo, britskú kráľovskú rodinu určite nepoteší.

Svoj pobyt vo Veľkej Británii opísala ako nočnú moru. Silno na ňu doliehalo, že žila v zlatej klietke. Ako tvrdí, po jej príchode prišla o pas, kľúče a aj „vodičák“, ktoré dostala naspäť, až keď sa s Harrym sťahovali. Veľmi ju trápilo, že nemohla nikam slobodne chodiť a bola neustále prenasledovaná médiami. Cítila neopísateľnú osamelosť.

Prečítajte si

Bolestivé priznanie vojvodkyne Meghan: Potratila druhé dieťa

Tlak sa stupňoval po svadbe a neznesiteľné to začalo byť, keď otehotnela. Meghan priznala, že to zašlo až tak ďaleko, že mala vážne psychické problémy. Pri týchto slovách už neudržala slzy a priznala samovražedné úmysly. „Už som viac nechcela žiť. Myslela som si, že by to vyriešilo všetko pre všetkých,“  povedala.

Meghan Markle otvorene pomenovala svoje pocity.  Foto - TASR/AP

Bolo to, keď bola asi v piatom mesiaci tehotenstva. Bolo to s ňou také vážne, že už nemohla ostávať osamote. „Skutočne som sa vtedy hanbila to povedať a hanbila som sa to hlavne priznať Harrymu, pretože viem, koľko strát utrpel. Vedela som však, že keď to nepoviem, urobím to - a už som jednoducho nechcela byť nažive, “povedala. Priznala, že Harryho to zdrvilo.

Meghan nevedela, čo s tým robiť, tak sa obrátila s prosbou o pomoc k jednému z členov rodiny. Dostala vraj odpoveď, že by to poškodilo imidž tejto inštitúcie. Napokon vyhľadala  niekoho z Dianinych priateľov, ktorý jej pomohol. Priznala, že v tých okamihoch ju nad vodou držal len manžel.

Meghan a Harry čelili rasizmu

Ďalším veľmi bolestivým dôvodom ich odchodu do zámoria bol ich spoločný syn Archie a istá miera rasizmu v kráľovskej rodine. Podľa Meghan ešte ani nebol na svete, už sa v rodine riešilo, aká bude tmavá jeho pokožka. Aspoň to sa istý člen rodiny pýtal Harryho. Archieho stará matka je totiž černoška. Meghan však nechcela prezradiť totožnosť toho človeka, pretože by ho to určite zničilo.

Podľa bývalej hollywoodskej hviezdy bol fakt, ak by bola pleť jej syna príliš hnedá, pre kráľovskú rodinu problémom. To bol podľa nej hlavný dôvod rozhodnutia, že jej teraz takmer dvojročný syn nedostane žiadny oficiálny titul a ani žiadnu ochranu. Winfreyová sa jej pýtala, či to bolo pre ňu tak dôležité. Podľa Meghan nešlo o tituly.

„Šlo o myšlienku, že náš syn nebude v bezpečí a tiež o to, že prvý farebný člen tejto rodiny nebude mať rovnaký titul ako by mali iné vnúčatá,“ povedala otvorene.

Pre vyššie spomenuté dôvody sa dvojica rozhodla, že odíde preč. Sám Harry potvrdil, že to bolo pre neho extrémne ťažké. A najväčšie obavy mal z toho, aby sa nezopakovala história, ktorú prežila jeho mama princezná Diana. Podľa jeho slov by určite bola nahnevaná, keby videla, kam sa to dostalo a jediné, čo pre neho kedy chcela bolo, aby bol šťastný.

„Bolo to pre nás neuveriteľne ťažké, ale mali sme jeden druhého,“ povedal a dodal, že je hrozné, že jeho matka si tým všetkým prechádzala celkom sama.

Meghan o hádke s Kate

Ako Harry prezradil ešte minulý týždeň v inom rozhovore s komikom Jamesom Cordenom, to čo prežil, nikomu neželá. „Spravil som len to, čo by spravil každý iný manžel a otec – potreboval som dostať svoju rodinu preč,“ povedal. Dodal však, že on aj Meghan navždy budú verní službe pre ľudí, ktorej sa zaviazali a robí im to radosť pomáhať iným.  

Ich odchod preč z krajiny však nešiel tak hladko, ako by sa zdalo. Boli odtrhnutí od všetkých finančných tokov a ostali viac-menej bez peňazí na ochranu. Jedinou záchranou bolo dedičstvo po mame, ktoré Harrymu ostalo. Nebolo to však to najbolestivejšie, čo prežil. Harry otvorene hovorí o tom, že mu to zničilo vzťahy s otcom, ktorý mu prestal dvíhať telefón. Podľa princa ho stále miluje ako otca, ale veľmi si navzájom ublížili. O svojom bratovi, princovi Williamovi, sa vyjadril, že ho má stále rád, lebo je to jeho brat, ale už sú na úplne iných životných cestách.

Pár svorne tvrdí, že už nevidí dôvod ďalej mlčať a aj preto manželia súhlasili s rozhovorom. Nedostali však za to ani dolár. Chcú len uviesť veci na pravú mieru a posunúť sa ďalej.

Princ Harry a jeho manželka Meghan.   Foto - TASR/AP

Winfreyová Meghan pripomenula, či si uvedomovala, s čím prišla do kráľovskej rodiny – bola to herečka, rozvedená žena zmiešanej rasy a bojovníčka za práva žien. „Myslím, že je to smutná irónia posledných štyroch rokov, keď som sa tak dlho zasadzovala za to, aby ženy používali svoj hlas, a potom som bola ticho," povedala jej na to Meghan.

Moderátorka kontrovala: „Boli ste ticho? Alebo ste boli umlčaná? “ „To druhé,“ znela odpoveď.

Meghan mala na mysli hádku, ktorá dlho plnila titulné stránky britskej tlače. Krátko pred svadbou mala mať výmenu názorov o šatách pre družičky so svojou švagrinou, vojvodkyňou Kate, ktorá končila prelievaním sĺz. Britskí novinári vtedy písali, že Meghan bola ku Kate krutá a tá sa rozplakala. Dnes po rokoch jedna z aktériek tvrdí, že to nebolo celkom tak a plakala práve nevesta Meghan.

Ako povedala Winfreyovej, Kate sa jej za to neskôr ospravedlnila a priniesla jej kvety. Meghan to nechcela ďalej rozmazávať, pretože jej už odpustila a Kate označila za dobrú osobu.

Nepáčilo sa jej vraj len to, že nemohla dať veci na pravú mieru a to, čo sa v skutočnosti stalo medzi ňou a jej švagrinou, muselo ostať tajomstvom. Meghan však nepovedala krivé slovo na manželovu starú mamu, kráľovnú Alžbetu II.(99). Podľa Meghan k nej bola vždy úžasná, milá a prívetivá a veľmi jej pripomínala jej vlastnú babičku.

Kritika aj lži?

Winfreyová sa tmavovlásky pýtala, či vie, ako na tieto jej slová zareaguje kráľovská rodina. „Myslím, že už viac nebudem žiť v strachu,“ vyjadrila sa s tým, že niekto musí pomenovať pravdu.  „A ak je tu aj nejaké riziko straty... V živote som už veľa stratila. Prišla som o otca, o dieťa a takmer o vlastne meno. Ale som stále tu. A verím, že ukážem tým, ktorí prežívajú niečo podobné, že existuje druhá strana a stojí za to žiť,“ dodala.

Na dvojhodinový otvorený rozhovor sa už dopredu valila vlna kritiky najmä z britskej strany. Mnohí označovali Harryho a Meghan za sebcov, ktorí neberú ohľady na zdravotný stav manžela kráľovnej, princa Phillipa (99). Ten sa v týchto dňoch zotavuje v nemocnici po vážnej operácii srdca.  

Taktiež pár dní dozadu vyplávali informácie o tom, že v čase pobytu v Kensingtonskom paláci sa vojvodkyňa Meghan mala kruto správať k niekoľkým svojim zamestnancom. Zdroj, ktorý nechcel byť menovaný, to nazval až šikanou, pre ktorú niekoľkí ľudia dali výpoveď. Buckinghamský palác sa oficiálne vyjadril, že to dá prešetriť, ale že nestrpí takéto správanie. Meghan však tvrdí, že "Firma" (The Firm - ako si hovoria členovia kráľovskej rodiny) šíri lži.  

Meghan mala výborný vzťah s kráľovnou Alžbetou II.  Foto - TASR/AP

Treba však uviesť, že v interview zazneli len pohľady Harryho a Meghan a bolo by férové dať priestor aj druhej strane. Oficiálne stanovisko kráľovskej rodiny  k rozhovoru zatiaľ nie je známe. Britská tlač priniesla len informácie, že kráľovná ho hodlá ignorovať.

"Každopádne, istotne ju to nepoteší, keďže Markle sa opísala ako obeť Buckinghamského paláca, posadnutého dobrým imidžom,“ okomentovala to americká televízia CNN.

Má však tento príbeh happy-end? Podľa Meghan a Harryho určite. Dnes spokojne žijú v sídle v kalifornskej Santa Barbare, kde chovajú sliepky. S divákmi zdieľali aj niekoľko zaujímavých a pozitívnych informácií. Napríklad to, že v čase ich veľkej kráľovskej svadby už boli v skutočnosti tri dni svoji a v lete sa im má narodiť dievčatko. Obaja svorne dúfajú v šťastný koniec. „Krajší než ktorákoľvek z rozprávok, ktorú ste čítali,“ uzavrela Markelová.