Meghan, vojvodkyňa zo Sussexu, o svojej neznesiteľnej strate napísala esej, ktorú uverejnil prestížny denník krátko pred americkým sviatkom Vďakyvzdania. Meghan v ňom opísala, ako v júli prišla o nenarodené dieťa, keď sa starala o svojho syna Archieho. Chcela tým pomôcť iným ženám aj mužom, ktorí utrpeli podobnú stratu.

„Bolo to júlové ráno, ktoré začalo rovnako ako ktorýkoľvek iný deň: urobíte raňajky, nakŕmite psy, vezmete si vitamíny, nájdete tú stratenú ponožku. Zdvihnete zo zeme pastelku, ktorá sa zakotúľala pod stôl. Než som syna zdvihla z postieľky, dala som si vlasy do copu. Potom, čo som mu vymenila plienky, pocítila som ostrý kŕč, "napísala.

Prečítajte si

Bude z nej druhá Diana? Meghan Markle trpí v kráľovskej rodine

„Zrútila som sa k zemi s ním v náručí, hmkala som uspávanku, aby som nás oboch upokojila, veselá melódia ostro kontrastovala s mojím pocitom, že niečo nie je v poriadku. Tlačila som k sebe svoje prvorodené dieťa a vedela som, že prichádzam o druhé,“ pokračovala v článku, ktorý dostal názov Losses we share (Straty, s ktorými sa delíme).

Meghan a Harry prišli o dieťa

Opísala celý koktejl pocitov a aj to, ako sledovala bolesť svojho muža, princa Harryho, ktorý sa všemožne snažil „pozbierať jej rozbité kúsky“.  

„O pár hodín neskôr som ležala na nemocničnom lôžku a držala svojho manžela za ruku. Cítila som jeho horúcu dlaň a bozkávala som jeho ruku, mokrú od našich sĺz. Pozerajúc na studené biele steny mi  zvlhli oči. Snažila som sa predstaviť si, ako sa z tohto uzdravíme,“ popísala spoločné smútenie za bábätkom.

 

 "Stratiť dieťa znamená niesť takmer neznesiteľný smútok, ktorý zažíva veľa ľudí, ale hovorí o tom len málokto," napísala. Vo svojej eseji však spomenula aj iné prelomové momenty, ktoré v roku 2020 zažilo ľudstvo – najmä koronavírus a s ním spojené sociálne odlúčenie počas lockdownov, ale tiež protesty Black Lives Matters.

„Polarizácia spojená so sociálnou izoláciou potrebnou na boj proti tejto pandémii spôsobila, že sme sa cítili viac sami ako kedykoľvek predtým, “napísala. Meghan však má riešenie. Je ním jednoduchá otázka – Si v poriadku?

Meghanina esej o tom, ako potratila

Priznala, že si uvedomuje existenciu množstva vystrašených a smutných ľudí, ktorí sú niekde sami a nik sa ich neopýta, či sú v poriadku. Bývalú herečku k tomu inšpiroval dávnejší rozhovor počas oficiálnej cesty do Afriky v roku 2019. Vtedy sa jej reportér spýtal, či je v poriadku. V tom čase sa čerstvá mama snažila pred verejnosťou vyzerať pevne a tvrdo. Povedala, že ju veľmi potešilo, že niekto sa úprimne zaujíma o ňu a pomohlo jej to.

„Keď sme boli pozvaní, aby sme sa podelili o svoju bolesť, spoločne podnikáme prvé kroky k uzdraveniu,“ napísala. „Prispôsobujeme sa novému normálu, v ktorom sú tváre zakryté rúškami, ale núti nás to pozerať si jeden druhému do očí - niekedy naplnených teplom, inokedy slzami. Prvýkrát po dlhej dobe sa ako ľudia skutočne vidíme. Sme v poriadku? Budeme,“ uzavrela.

Meghan a Harry sa v roku 2019 narodil syn Archie.

Foto : TASR/AP

Hoci vojvodkyňa nespomenula, v ktorom týždni tehotenstva bola, bulvárny Daily Mail špekuluje, že to zrejme musel byť prvý trimester. Vtedy ženy najčastejšie prichádzajú o plod. Podľa zdroja blízkeho bývalej hereckej hviezde, je už Meghan zdravotne v poriadku. Aspoň tak tvrdí britský BBC.

Kráľovská rodina sa k Meghaninmu článku ešte oficiálne nevyjadrila, ale podľa všetkého bol Buckinghamský palác o strate kráľovninho vnuka a jeho ženy informovaný. „Kráľovská rodina ich veľmi podporovala. Boli si vedomí toho, čo sa stalo. Harry s nimi bol v lete v neustálom kontakte a oni vedeli, čo prežívajú,“ vyjadrila sa kráľovská korešpondentka magazínu Vanity Fair Katie Nichollová. 

Meghan pomohla iným rodičom

Meghan nie je jedinou členkou kráľovskej rodiny, ktorá prežila túto tragédiu. Aj Harryho sesternica Zara Tindallová sa verejne priznala, že už dva razy potratila. Táto bolestivá téma je však ešte stále v spoločnosti veľkým tabu a málo ľudí o nej otvorene rozpráva. Aj preto jej počin mnohí veľmi vyzdvihujú.

„Meghanina esej chváli statočnosť rodičov, ktorí sa podelia o svoje príbehy a tí, ktorí radšej smútia súkromne, môžu stále nájsť útechu a spojitosť pri čítaní o skúsenostiach ostatných,“ uviedla Sophie Kingová, ktorá pracuje ako pôrodná asistentka pre charitatívnu spoločnosť Tommy. „Jej čestnosť a otvorenosť dnes vysiela silný odkaz každému, kto stratí dieťa: môžeš sa cítiť neuveriteľne osamelo, ale nie si sám,“ cituje ju BBC.

Američanka Meghan Markle bola verejnosti známa ako herečka a aktivistka. Kým sa v roku 2018 stala manželkou britského princa, bola hviezdou seriálu Kravaťáci, ale tiež bojovníčkou za práva žien. V roku 2019 sa jej narodil syn Archie. Začiatkom tohto roka sa pár rozhodol vzdať sa svojho postavenia v britskej kráľovskej rodine a s ním spojených oficiálnych povinností. Krátko na to sa rodina odsťahovala do USA a len nedávno si kúpila dom v kalifornskej Santa Barbare.

O tom, že túžia po druhom dieťatku sa nikdy netajili. Princ Harry sa priznal prírodovednej aktivistke Jane Goodallovej, že s manželkou chcú len dve deti, aby veľmi nezaťažili planétu. Ostáva len veriť, že Meghan a Harrymu sa splní ich sen – a budú opäť v poriadku.