V rozhovore, ktorý v nedeľu v noci odvysielala americká televízia CBS, manželský pár vyspovedala moderátorka Oprah Winfreyová. Vojvodkyňa Meghan priznala, že osamelý život za múrmi paláca jej ubližoval a rozmýšľala o samovražde. Oveľa vážnejšie však boli jej tvrdenia na adresu kráľovskej rodiny, ktorú obvinila z rasizmu a z toho, že jej odmietla podať pomocnú ruku.

Meghan Markle a kráľovská rodina

Buckinghamský palác dva dni mlčal a ako potvrdila BBC, kráľovná si zavolala úzky kruh rodinných príslušníkov na poradu. Celý svet čakal, ako rodina zareaguje. A dočkal sa v utorok podvečer, keď tlačové oddelenie zverejnilo kráľovnine stanovisko. Ten, kto očakával tvrdý protiútok, sa veľmi mýlil.

„Celú rodinu rozcítilo, keď sa dozvedela o tom, aké náročné boli posledné roky pre Meghan a Harryho. Uvedené problémy, najmä čo sa týka rasy, sú znepokojujúce. Ak sa aj niektoré spomienky môžu líšiť, sú brané veľmi zodpovedne a rodina ich bude riešiť v súkromí. Harry, Meghan a Archie budú vždy milovanými členmi rodiny,“ znelo.

Podľa mnohých odborníkov kráľovná Alžbeta II. nič neostala dlžná svojej povesti diplomatky, aj keď bolo zjavné, že ju to veľmi zasiahlo. Jej bývalý hovorca Charles Anson sa pre Sky News vyjadril, že jej odkaz bol poznamenaný smútkom.

„Myslím si, že toto je náročné zvládnuť a kráľovná to chce urobiť férovo, no skôr v rodinnom kruhu, než verejne,“ povedal.  Dodal, že z jej slov cítiť, že nech vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu urobia čokoľvek, kráľovská rodina im vždy bude želať len to dobré.

Princ Harry rozhovor a reakcie

Podľa britských expertov na kráľovskú rodinu, ktorých citoval bulvárny denník Daily Mail, to v diplomatickej reči znamená, že Harry a Meghan ponúkli svetu svoju verziu udalostí, ale rodina nechce páliť mosty.

Na rozdiel od zmierlivého odkazu rodiny, britská verejnosť manželov nešetrila. Bulvárny denník The Sun označil slová vojvodkyne a princa za kruté, sebaľútostivé a nevieryhodné. Podľa denníka Daily Mirror ide o najväčšiu krízu v kráľovskej rodine po 85 rokoch, keď kvôli láske k rozvedenej Američanke Wallis Simpsonovej abdikoval Alžbetin strýko, kráľ Eduard VIII.

 

Meghan Markle ukazuje kráľovnej Alžbete a jej manželovi princovi Phillipovi malého Archieho. Je pri tom princ Harry a Meghanina matka Doria Raglandová.

Foto - TASR/AP 

Meghan a titul pre Archieho

Bulvárny The Daily Express to komentoval, že interview zatriaslo monarchiou v čase, keď sa manžel kráľovnej, 99-ročný princ Phillip, zotavuje z náročnej operácie srdca. Podľa denníka The Guardian to má ničivý vplyv na monarchiu a otriasol kráľovskou rodinou až do jej základov.

Ozvali sa aj odborníci na protokol, ktorých pobúrilo Meghanino tvrdenie, že jej syn nedostal oficiálny titul kvôli jeho farbe pleti. Denník Daily Mail citoval kráľovského biografa a odborníka na kráľovské rody Huga Vickersa, podľa ktorého sa takáto debata vôbec nemohla odohrať. „To, kto sa stane princom, určujú striktné pravidlá,“ povedal. Podľa nariadenia kráľa Juraja V. z roku 1917 majú právo na titul princa len deti a vnúčatá monarchu a tí, ktorí sú prví v priamej následníckej línii.

Napríklad z detí najstaršieho potomka prvého následníka trónu, teda princa Williama, mal takéto právo len jeho najstarší syn, princ George, ktorý pravdepodobne bude jedného dňa synom monarchu. V prípade Georgovych súrodencov spravila kráľovná Alžbeta výnimku a osobitne udelila tituly aj princeznej Charlotte a princovi Louisovi. Takže, ak jedného dňa zasadne na trón jej najstarší syn Charles, aj jeho vnuk Archie bude mať nárok na titul princa.  

 „Myslím si, že jedným z problémov princa Harryho je, že keď bol veľmi malým chlapcom, videl svoju matku Dianu - a ja to úplne chápem - ako obeť a bol príliš mladý na to, aby ju ochránil. Takže, samozrejme, keď Meghan Markle povedala, že bola obeťou, okamžite vyskočil na jej obranu. Nie som si úplne istý, či bola rovnakou obeťou,“ dodal Vickers.

Rozhovor Harry a Meghan - reakcie

Svojej dcéry sa nezastal ani Thomas Markle, ktorého oslovila televízia ITV. Je všeobecne známe, že nemá dobré vzťahy s Meghan a priznal, že ju počul v televízii hovoriť prvý raz za niekoľko rokov. Veľmi sa ho dotklo, keď bývalá herečka spomenula, že stratila svojho otca. „Som k dispozícii, kedykoľvek sa môžeme dať dokopy. Rád by som sa stretol. Určite by som rád videl svojho vnuka," povedal. Ani po roku „na slobode“ ho však jeho dcéra a zať nekontaktovali.

Zdá sa, že výsledok spovede Meghan Markleovej bol celkom iný, ako predpokladala. Podľa českého odborníka na kráľovskú rodinu Kamila Rodana ide zrejme o plánovanú mediálnu kampaň. Keďže manželia podpísali zmluvy s televíznymi a nahrávacími spoločnosťami, potrebujú byť na očiach.

Ako sa vyjadril pre aktualne.cz, Meghan Britov sklamala. Kráľovská rodina totiž od nej očakávala, že ako emancipovaná žena otvorí nové obzory a bude mostom k organizáciám, ku ktorým predtým rodina nemala dosah. Ona však riešila niečo celkom iné – napríklad, že nemôže ísť slobodne s priateľmi von.

Harry a Meghan počas rozhovoru pre stanicu CBS.  Foto - TASR/AP

„Domnievam sa, že poznámky vojvodkyne zo Sussexu voči niektorým členom rodiny Briti, ale najmä príslušníci kráľovskej rodiny, vnímajú ako zúfalé výkriky ženy, ktorá si, ako napokon sama v rozhovore priznala, vysnívala svet, o ktorom nič nevedela. Zoznámenie sa s realitou a pád z výšin na tvrdú zem potom vyvolali reakciu v podobe rozčarovania, vzdoru a nakoniec aj odchodu od povinností,“ povedal.

Podľa Rodana nie je celkom pravda ani to, čo povedal Harry o zastavení finančných tokov zo strany otca Charlesa. „Podľa informácií, ktoré sú k dispozícii, ho však otec aj naďalej finančne podporuje, nie je teda pravda, že by sa vojvodova rodina ocitla "na suchu". Nároky páru však zrejme mnohonásobne prekračujú sumu, ktorú je princ Charles ochotný synovi a jeho rodine poskytnúť,“  povedal.   

Aj britská tlač si myslí, že rodina si žije nad pomery, keďže býva vo vile so šestnástimi kúpeľňami v kalifornskej Santa Barbare. A ako nezabudli pripomenúť britskí bulvárni novinári, vojvodkyňa mala počas interview na sebe šaty za niekoľko tisíc dolárov a diamantový náramok, ktorý patril princeznej Diane.

Podľa poľského experta na britskú kráľovskú rodinu Mareka Rybarczyka treba brať do úvahy, že Meghan je bývalá herečka. Ako ho citoval poľský portál Plotek.pl je menej autentická, než bola jej zosnulá svokra, princezná Diana. Tá v roku 1995 poskytla rovnako šokujúce interview o jej bulímii a problémoch v manželstve s Charlesom. Podľa experta však Meghan manipuluje situáciou.

Meghan Markle a Američanky

S tým, že by išlo o dobre zahraté divadlo však nesúhlasí komunikačný expert Tony Thorn. Ten zhodnotil vystúpenie vojvodkyne. „Znie to prirodzene, uvoľnene a spontánne, nie ako keby to mala nacvičené,“ povedal pre Daily Mail.

Avšak, treba uviesť, že nie všetci manželský pár kritizovali. Na obranu Meghan a Harryho sa postavila napríklad tlačová hovorkyňa amerického prezidenta Joea Bidena Jen Psakiová, ktorá pochválila odvahu manželov hovoriť o duševnom zdraví. Označila ich za súkromné osoby a občanov, ktorí „zdieľajú svoje príbehy vo svojich životných zápasoch.“

Meghan sa zastala aj bývalá americká prvá dáma a exministerka zahraničia Hillary Clintonová „Táto mladá žena sa nechystala skloniť hlavu. Viete, je rok 2021,“okomentovala to.  

Ozvala sa aj jej blízka priateľka, tenistka Serena Williamsová. „Meghan Markle je obetavá kamarátka, ktorá žije svoj život s empatiou a súcitom a každý deň ma učí, čo znamená byť skutočne ušľachtilým,“ napísala na Twitteri.

„Viem z prvej ruky, že sexizmus a rasizmus médiá používajú na hanobenie žien a farebných ľudí, aby nás minimalizovali, rozobrali a démonizovali. Je našou povinnosťou odsúdiť zlomyseľné, neopodstatnené klebety a bulvárne správy. Dôsledky systémového útlaku a viktimizácie na duševné zdravie sú zničujúce, izolačné a až príliš často smrteľné,“ dodala.

Podľa mnohých odborníkov bude teraz zaujímavé pozorovať, čo bude nasledovať. Blížia sa totiž 95. narodeniny kráľovnej Alžbety a ešte pred niekoľkými týždňami vysvitlo, že princ Harry sa pri tejto príležitosti plánuje vrátiť domov do Británie. Ktovie, možno naozaj príde na jeho slová, ktoré povedal Oprah Winfreyovej, a čas zahojí všetky rany. Kráľovná Alžbeta mu svojou reakciou podáva ruku.