Tento stĺpček bude pokropený krvou. Nie hocakou. Krvou nečistou, posvätnou, magickou, plnou živín, či prebytočnou. Závisí od uhla pohľadu, ako menštruačnú krv vnímate.

Akýkoľvek je však váš svetonázor na menštruáciu, vedľajší produkt - používanie hygienických pomôcok na jej manažovanie, je klikajúca bomba, ktorej sa nevenuje takmer žiadna pozornosť. Každý deň v roku sa len vo Veľkej Británii zahodí či spláchne do záchoda 700 000 slipových vložiek, 1,4 milióna klasických vložiek a 2,5 milióna tampónov.

Menštruácia a tony odpadu (vložky, tampóny)  

Naše menštruačné cykly vyprodukujú viac ako 200 000 ton skládkového odpadu ročne. A prirátajte si k tomu ďalšie krajiny či svetadiely. Spoločnými maternicami  ročne skončí na skládkach i v oceánoch 44 miliárd použitých menštruačných produktov.

Vložky sú z 90 percent vyrobené z plastu. Rozkladajú sa vyše 500 rokov. Produkt, ktorý používame len niekoľko hodín, sa v prírode rozkladá niekoľko storočí. Sedem ľudských cyklov sa vymení na matičke Zemi, pokiaľ nám naše vložky s tampónmi dajú zbohom. Ak by Mária Terézia používala vložky ako ich poznáme my,  ešte dnes by tu pri plnej sile kraľovali s nami.

V Indii má prístup k bezpečným menštruačným produktom  len 12 percent tých, ktoré ich nutne potrebujú.  Čo činí desiatky miliónov dievčat a žien, ktoré si do rozkroku musia vkladať staré handry, prach, piesok, trávu, listy, kusy plastov. Brr, poviete si. Pritom produkty, za ktoré v mnohých krajinách dodnes platíme daň z luxusného tovaru, sú taktiež z plastu. Pravdaže neporovnateľne lepšie vypreparovaného a chemikáliami vybieleného. Z ekologického hľadiska však katastrofálne spracovaného.

Menštruačné produkty a luxusná daň

Vyberám dokumenty na filmový festival Jeden svet, a poviem vám, obrazy nekonečných hromád plastového odpadu zasadených v prírodných scenériách, aj v útrobách rýb, vtákov a divokej zveri mi nedajú spávať. Doslova. Z toho markantnú časť tvoria, bohužial, i produkty intímnej hygieny. Nadnárodní výrobcovia hygienických potrieb  stále operujú s hanbou a tabu ako silnou zbraňou pri ich firemnom zisku.

V reklamách  dodnes dostávame podprahový odkaz, že ak použijeme ich produkty, nikto sa nedozvie, že hanbato menštrujeme. Je to hlavne preto, aby sme znásobovali používanie a vymieňanie ich pomôcok. Nosili ''pre istotu'' naraz vložku aj tampón. Menili ich čo najčastejšie, aj vtedy, keď to nie je nutné. Preto sa im hodí podporovať šepoty, že pretiecť je to najtrápnejšie faux pas, aké sa žene môže prihodiť.

Pokiaľ feministky v 70. rokoch nevyšli v New Yorku do ulíc a neprotestovali proti luxusnej dani, ktorá platila  pre menštruačné produkty (spolu s alkoholom a tabakovými výrobkami), výrobcovia využívali to, že sa o menštruácii nehovorí, aby mohli inkasovať čo najvyšší možný zisk. Dodnes ho v x-krajinách, kde ženy nemajú taký silný spoločenský výtlak, naďalej inkasujú.

Myslím, že stačilo liať im mesiac čo mesiac, rok čo rok svoje peniaze do ich bezodného hrdielka. Máme po ruke výhodnejšie riešenia. Pre naše vlastné zdravie, peňaženku aj planétu. Je ich hneď niekoľko. Ak by vám aj nesadol (môj obľúbenec) menštruačný pohárik, sú tu mäkké dizajnové látkové vložky a nadovšetko pohodlné menštruačné nohavičky.  

Menštruačný kalíšok, látkové vlióžky, menštruačné nohavičky

O všetkých týchto bezpečných a úspešných eko variantoch sa paradoxne oveľa menej hovorí a vie než o drahších a škodlivejších jednorazových produktoch. Mne osobne vyhovuje každá zo spomenutých alternatív. S menštruačným kalíškom sa mi krvácanie skrátilo o dva dni. Tiež som pochopila, že krvi je menej, než sa opticky zdá pri používaní vložiek a tampónov. Tiež kontakt s vlastnou krvou mne osobne pomohol s akceptáciou môjho tela. Aj tých menej atraktívnych zložiek, ktoré tvoria to, kým som. Stojí za to aspoň to vyskúšať, nájsť si svoju veľkosť a hrúbku kalíška. Už sú aj v najrôznejších veselých  farbách. Všetko z nezávadného chirurgického silikónu. Používať ho môžete roky.  Váš verný priateľ doma, aj na cestách.

Látkové vložky treba prať, no sú príjemnejšie než jednorázové plastové. Aj sú krajšie a zdravšie, keďže nie sú bielené ani parfumované. Ich vzhľad si môžete vybrať, dnes už od výmyslu sveta, dokonca aj s pop art obrázkami.

No a menštruačné nohavičky, to je pohodlie samo. Sú na výber aj od šikovných slovenských startapistiek, čím podporíte domáci  tvorivý trh, pod čisto ženskou taktovkou.

Uvedomujem si, znie to vcelku ako agitačný  text. Berte to, prosím, ako volanie po zdravom rozume. Verím, že práve na tomto portáli, u vás, uvedomelé ženy v meste a na dedine, budem pochopená. Ak ste si ešte udržateľné menštruačné riešenia neosvojili, možno im teraz dáte šancu. Ekologická situácia je veľmi vážna. Každá z nás by mala robiť aspoň minimum pre to, aby okresala odpad, ktorý ako jednotlivci či domácnosti produkujeme. Toto je jedna z ciest. Okrem toho, z dlhodobého hľadiska ušetríte. Zároveň u mnohých sa môže dostaviť i pocit väčšieho fyzického pohodila. Poďme menštruovať vedome, ekologicky a s nezávadnými pomôckami medzi stehnami.