Tieto dni ľudia browsujú eshopy a nakupujú ako blázniví. Zároveň s tým paradoxne googlia videá "How to declutter" a preberajú šatníky, skrine, šuflíky a upratujú ako blázniví. Žijeme v domácnostiach plných zbytočností a prebytku, a sprostostí, ktoré dnes ľudia nájdu doma, ešte pred dvomi rokmi bezpodmienečne-potrebovali-inak-ich-život-nebude-úplný.

Tak sa síce počas karantény zbavujeme zbytočností, a zároveň ďalšie nakupujeme. A chodia krabice s kuriérmi, cinkajú smsky super výhodných nákupov cez internet, fast fashion tričká za päť eur, ktoré vyrobili nejaké chúdence v Bangladéši a už o pol roka ho budete strihať na handru v kúpeľni.

Veľa sa hovorí, ako táto pandémia dala vydýchnuť planéte. No, možno áno, ale úprimne. Je to ako keby ste pustili plyn v obývačke, a potom ho na desať minút vypli, a potom ho zasa zapli a postupne sa dusili. Čo teraz však hrozí je, že pre ekonomickú krízu, aj tie zásady, na ktorých sme sa už zhodli, nebudú platiť. Fabriky začnú vyrábať, pretože treba rozhýbať ekonomiku, budeme lietať, lebo treba podporiť cestovný ruch, a musíme si kúpiť nové auto, aby automobilky mali čo vyrábať.

🛒 [Doprava zadarmo na chovateľské potreby - Hej.sk]

Čína pôjde prvú ligu, Spojené štáty tiež. Planéta je v kýbli a my s ňou. Napadlo mi to, keď som v 25 stupňoch kráčala so psom po vyprahnutej zemi na hrádzi. Pod rúškom som sa potila, prášilo sa. Hovorím si, teraz to máme dočasne, ale čo ak o dvadsať rokov budem mať čerstvých 50, moje deti budú na vysokej škole a rúška budú povinné, teplo nám bude už natrvalo, zem bude suchá už navždy, voda bude nedostatkový tovar, prichádzať budú čudné návalové búrky a povodne.

Predstavujem si skutočnú apokalypsu, že sa tu vlastne všetci sami upečieme. A tak tieto dni nenakupujem. Ani sme nemuseli vlastne nič vypratávať. My totiž s mužom nemáme takmer žiadne haraburdy. Dokonca sme minule na prechádzke našli takú tú mriežku na valček, keď maľujete steny. Dali sme to do pivnice, jedného dňa to určite využijeme. Nekupujeme tričká na handry, ani nezmyselné módne výstrelky. Treba na to podľa mňa pamätať vždy, keď si nasadíte rúško a predstavíte si, že takto budeme žiť už navždy.

Lebo koronavírus je otravný, ale klimatická zmena, to ešte len zažijeme, čo je to masaker. Ak teda neviete prestať nakupovať, pri internetových shopoch si nasaďte rúško tiež, možno vám to pomôže. Dodržujte hygienické pravidlá aj pri nakupovaní cez internet, možno zachránite planétu!