V tele sa vám uvoľňujú endorfíny, cítite intenzívny a uspokojivý pocit z cvičenia pri fitness alebo v posilňovni. Pre mnoho žien, ale aj mužov, to môže byť tak silné, že prežijú coregazmus.

Coregazmus pri cvičení

Coregazmus je slangový výraz pre spojenie “core”, ako sa v angličtine označuje stredná časť tela, teda svaly brucha a dolnej časti chrbta, ktoré tvoria jadro tela, a “orgazmus”, teda sexuálneho vyvrcholenia. Odhaduje sa, že coregazmus môže zažiť 1 z 10 žien.

Aj keď ste možno tento výraz nepočuli, nie je nový. Prvýkrát ho v roku 1953 použil americký sexuológ Alfred Kinsey vo svojej knihe o sexualite žien Sexual Behavior in the Human Female, keď opísal intenzívnu akvitiu spojenú so zapojením stredu a panvového dna. Hovoril o sexuálnom vzrušení žien počas fyzickej aktivity, ku ktorému dochádza spontánne a bez vonkajšej stimulácie.

Zažiť ho môžete, ak ste v planku (doska) alebo zdvíhate nohy, pri ktorých sa zapájajú brušné svaly. Väčšina pohybov v joge, pilates a pri posilňovaní vyžaduje napínanie brušných svalov a pružnosť panvových svalov. Pri opakovaní cvičenia potom môžete zažiť pocit porovnateľný so sexuálnym vyvrcholením.

Coregazmus zažívajú ženy i muži 

„Najčastejšími cvikmi spojenými s orgazmom sú tie, ktoré sa zameriavajú na brucho, šplh na tyči alebo lane, spinning a vzpieranie,“ vysvetľuje americká autorka a odborníčka na sexualitu Debby Herbenicková z Centra pre podporu sexuálneho zdravia. Je autorkou revolučnej knihy The Coregasm Workout, ktorá opisuje prirodzené, bezpečné a efektívne techniky na zlepšenie sexu prostredníctvom fitness.

U žien sa coregazmus prejavuje podobne ako vaginálny orgazmus. Zažiť ho môžu aj muži, u ktorých sa prejavuje stimuláciou prostaty, ale je to menej častý jav v porovnaní so ženami.

V oboch prípadoch je coregazmus úplne normálny a prirodzený pocit, ktorý ste si možno doteraz iba nepomenovali. Nejde o žiadnu sexuálnu dysfunkciu, ani problém, ktorý treba riešiť, či sa za neho hanbiť. Iba si tú rozkoš užite, hoci môže prísť nečakane a v plnej posilňovni.