Orgazmus. Aké sú pri ňom vaše prvé asociácie? Ohňostroj, rozkoš, splynutie, nirvána, uvoľnenie....A či prázdno, túžba, frustrácia, napätie, fejkovanie,... Hoci by to malo byť slovo s príjemným až magicko-erotickým nábojom, spája sa s ním celá plejáda protichodných pocitov. Závisí, koho sa pýtate. Aj či to je muž alebo žena.

Mužský orgazmus je o dosť menej kontroverzný. Odveky poznaný a priznaný. Nutný na zabezpečenie potomstva, tým pádom vítaný a dôležitý. Zato ženský orgazmus, to je celkom iná pieseň. Jeho povesť naprieč tisícročiami bola, jemne povedané, pošramotená.

Orgazmus  a podnety

Z biologického hľadiska je orgazmus reflex, ktorý má na svedomí centrálny nervový systém. Podlieha rozkazom tej časti nervového systému, ktorú vedome nekontrolujeme. Ako trávenie, srdečný rytmus, sexuálne vzrušenie.

Orgazmický reflex môže byť spustený prekvapivo širokým spektrom podnetov. Obľúbenou genitálnou stimuláciou, samozrejme. Ale sú zaznamenané aj prípady, kedy ženu privádzalo k vyvrcholeniu, keď jej niekto (hocikto) hladkal  obočie.  

U ľudí s poranením miechy, sa často vytvorí veľmi  senzitívna oblasť hneď nad miestom ich poranenia. Ak ich stimulujete práve tam, dokážu vyvrcholiť jedna báseň ''chrbtovým orgazmom''.

Mojou najobľúbenejšou prípadovou štúdiou je žena, ktorú pravidelne privádzalo k orgazmu čistenie zubov. Bohužiaľ, bola presvedčená, že je posadnutá diablom. Miesto toho, aby mala nablýskaný chrup vybielený a orgazmom osviežený 5-krát denne, zuby si umývať prestala úplne a kefku nezbedníčku vymenila za ústnu vodu. Aké to mrhanie superschopnosťami!

Orgazmus v manželstve

Pár dní dozadu som bola na filme Veľa šťastia Leo Grande. Emma Thompson tam hrá ženu, ktorá nikdy v živote nezažila orgazmus. Cíti, že bez neho je jej život akosi neúplný, istým spôsobom nenaplnený. Rozhodne sa konať a k orgazmu sa dopracovať, hoc ju to stojí, okrem peňazi, aj prekonať samu seba a ísť ďaleko za svoju komfortnú zónu.

Jej filmová hrdinka prežila s manželom 31 rokov sexuálneho nažívania bez toho, že by bola čo len jedinký raz uspokojená. Jej manželovi ani nenapadlo, že by sa mal snažiť naplniť aj jej túžby. Po svojom vlastnom orgazme zakaždým sladko zaspal.

Toto bol (či je?) u starších ročníkov nie zriedkavý prístup. Uspokojenie ženy nebolo dávané na rovnakú úroveň ako uspokojenie muža. Nielen mužmi, ale aj ženami samými. Vnímanie dôležitosti ženského pôžitku sa výrazne posúva k lepšiemu, no ako spoločnosť máme stále čo doháňať.

Orgazmus mužov a žien

Psychologička Sara McClelland z Michiganskej univerzity v štúdiách, ktoré zverejnila po rozsiahlom prieskume medzi mladými ľudmi píše, že mladé ženy častejšie než mladí muži, používajú potešenie svojho partnera ako mierku svojej vlastnej spokojnosti. Vyjadrovali sa v štýle: ,,Keď je on sexuálne uspokojený, tak som sexuálne spokojná aj ja."

Mladí muži však merali svoje  potešenie podľa svojho vlastného orgazmu. Je správne myslieť na rozkoš svojho partnera, no nemali by sme zabúdať ani na seba.

Heterosexuálne ženy zvyknú dosiahnuť vyvrcholenie v menej než 60 percentách prípadov, keď majú pohlavný styk. Muži zažijú vyvrcholenie vo vyše 90 percentách prípadov.

Ženy v gay vzťahoch však zvesela dosahujú rovnaké orgazmické racio ako muži - úctyhodných 90 percent. Nie je to teda o neschopnosti žien dosiahnuť vyvrcholenie, ale o spôsobe, ako sa s nimi zaobchádza.

Ako sa my sami odvážime vyjadriť svoje potreby, či ako sú naše potreby vypočuté. Ako sa dokážeme uvoľniť, dopriať si, byť úprimné o tom, čo nám robí dobre. Jednoducho, ako vieme byť, alebo ako je nám dovolené byť v intímnych momentoch samy sebou.

To, že orgazmus je pre mnohé ťažko rozlúsknuteľný oriešok je pochopiteľné.  Po tisícročia bol, verejne, výsadou mužov. Česť svetlým obdobiam ako napriklad za čias Hippokrata, kedy lekári verili, že orgazmus u žien je  potrebný pre počatie. Táto teória zaznamenala renesanciu aj  koncom 18. storočia.

Dôsledkom bolo, že starovekí aj novovekí doktori konečne horlivo radili mužom túžiacim po dedičovi, aby venovali zvýšenú pozornosť vyvrcholeniu svojich manželiek a stimulovali ich genitálie najrôznejšími, pre ne príjemnými  spôsobmi. Bohužiaľ, toto boli len krátke periódy v histórii a taktiež zámer nebol práve nezištný.

Ženský orgazmus bol ignorovaný

Vo všeobecnosti bol ženský orgazmus ignorovaný, či dokonca diagnostikovaný ako prejav hystérie. Na druhú stranu, iste sa našlo množstvo osvietených partnerov, ktorým záležalo na sexuálnom požitku ich partneriek, hoc aj v dobách, kedy ženská rozkoš bola verejne  tabu.

Časy sa zmenili. Oveľa otvorenejšie sa bavíme o ženskej tužbe, pôžitku a v porne je počuť i vidieť falošné orgazmy na počkanie na všetky spôsoby. Podľa štúdii si ich však v súkromí mnohé ženy naďalej odopierajú. Tie pravé orgazmy, nesimulované. Buď, aby pôsobili menej ''problematicky ''radšej ich predstierajú než by mali konfrontovať partnera s tým, že to, čo robí nie je dosť na to, aby vyvrcholenie priniesol aj jej.

My ženy si nesieme vštepené v špiku kostí, že potreby iných sú prvoradé. To nejde zmeniť zo dňa na deň, no je to hodné vedomého úsilia. Dať svoje túžby a potreby na rovnaký piedestál ako potreby ostatných. Dnes je medzinárodný deň ženského orgazmu.

Až sem sme sa posunuli. Verejne o orgazme, aj ženskom, hovoríme, dokonca ho oslavujeme! To sú veľké veci.

Milé ženy v meste, ako lepšie osláviť tento sviatok než parádnym orgazmom? Či už si ho zabezpečíme vo vlastnej réžii alebo ho dosiahneme  s partnerom či partnerkou. Poďme na to. Nájdite si čas. Alebo odvahu. Doprajte si ho. Ohňostroj rozkoše, ktorý robí deň krajším. Zaslúžite si ho. Je to vaše intímne právo.

Príjemný orgazmický zážitok želám. Dnes, aj stále.