Ženy o tom zvyčajne nehovoria - ani medzi sebou, ani keď navštívia lekára. Orgazmus je pri tom problém, ktoré rieši väčšina z nich. Len každá tretia žena prežije skutočné a pravidelné sexuálne vyvrcholenie.

Štatistiky uvádzajú, že viac ako 70 percent žien orgazmus predstiera. “Iba 25 percent žien, ktoré zažívajú ťažkosti s orgazmom, zájde k špecialistovi a sú pri riešení problému aktívne. Viac ako 54 percent žien je schopných o tom hovoriť, ale len, ak ich sa ich lekár alebo lekárka opýtajú. Až 33 percent žien nebude o tejto téme hovoriť ani vtedy, keď sa ich lekár priamo opýta,” cituje štatistiky z lekárskeho prostredia gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková.

Orgazmus je dôležitejší ako si ženy myslia

Sama má rovnaké skúsenosti so svojimi pacientkami. “Vek v tom nehrá veľmi úlohu: aj mladšie, aj staršie pacientky majú problém o tom hovoriť a musím sa sama pýtať, ak mám pocit, že ich trápia sexuálne disfunkcie,” hovorí pre Ženy v meste.

Orgazmus je pritom dôležitejší ako si mnoho žien myslí. “Sexuálna funkcia výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Ženy s poruchami sexuálnej túžby prežívajú nižšiu kvalitu života, nižšiu spokojnosť so svojou ženskou úlohou, pociťujú stratu vitality, únavu, zažívajú vyššiu mieru frustrácie, úzkosti,” hovorí gynekologička Sládičeková.

Orgazmus sa 8. augusta oslavuje ako jedno z najväčších životných potešení a zameriava sa na ženy. Medzinárodný deň ženského orgazmu zaviedol starosta brazílskeho mesta Esperantina ako kompenzáciu za "sexuálny dlh" vlastnej manželke. Sviatok sa oslavuje v Brazílii, Španielsku, Mexiku, Argentíne, Peru a Nórska. U nás sa o ňom často ani nehovorí.

Orgazmus má pritom vplyv na kvalitný sexuálny život, ovplyvňuje život ženy, ale aj partnerský vzťah či rodinný život. “Frustrácie a úzkosti žien vyúsťujú často do partnerských konfliktov. Keď nefunguje táto základná potreba, tak potom často neexistuje partnerská zhoda ani v iných záležitostiach,” dodáva Sladičeková.

Sexuálne disfunkcie 

Sexuálne disfunkcie sú rôzne. Môže ísť o poruchu sexuálnej túžby, poruchu sexuálneho vzrušenia, poruchu orgazmu, ale aj o bolestivý styk či vaginizmus (kŕčovité sťahy pošvy počas pohlavného styku - poz.red.). Radmila Sládičeková rieši v ambulancii s pacientkami hlavne bolestivý pohlavný styk.

“Často ide o ženy, ktoré dojčia alebo majú menopauzu, prípadne sú to onkopacientky po ožarovaní v oblasti panvy. Tým sa aj najľahšie pomáha. Asi dve pacientky mám s pravým vaginizmom,” hovorí Sládičeková.

Mnohým ženám sa dá pomôcť. “Niektorým z príznakov ženskej sexuálnej dysfunkcie trpí každá druhá žena nad 50 rokov vzhľadom na hormonálne zmeny po menopauze, ale aj ženy s onokologickým ochorením a diabetičky,” hovorí MUDr. Peter Širola, lekár a riaditeľ firmy Aloris Vital, s.r.o., ktorá prišla na trh s novým prípravkom.

Ponúka oleogél Janell - jedinečný prípravok, prvý svojho druhu na Slovensku. “Janell je určený na skvalitnenie a zvýšenie intenzity sexuálneho prežitku. Účinné látky v oleogéli (visnadín, CBD a myrcén) spôsobujú hlavne zvýšenie prekrvenia v intímnych partiách. Zvýšené prekrvenie zvyšuje citlivosť, výrazne ovplyvňuje zvlhčenie a zvyšuje chuť na intímne zblíženie alebo autoerotiku. Má príjemnú vôňu vďaka prírodnej látke YLANG YLANG, ktorá má aj antiseptické účinky. Janell neobsahuje konzervačné látky a bol dermatologicky testovaný,” vysvetľuje MUDr. Peter Širola.

Odporúča ho nielen pacientkám, ktoré majú problémy, ale aj ženám a párom, ktoré si iba chcú spestriť a spríjemniť sexuálny život zvýšením intenzity prežitku. Tento výsledok je najlepší u žien, ktoré dosahujú orgazmus dráždením klitorisu, takzvaný klitoridálny orgazmus. MUDr. Peter Širola zároveň upozorňuje, že Janell nie je lubrikačný gél.

“Zvýšenie pošvovej vlhkosti spôsobuje nepriamo po vstrebaní sa cez pokožku intímnych partií. Naopak, použitie lubrikačného gélu zabráni vstrebaniu účinných látok a znižuje účinok Janell,” dodáva. Oleogél odporúča svojím pacientkám aj gynekologička Radmila Sládičeková a prvé odozvy sú pozitívne.

Porucha orgazmu

Pri poruche orgazmu im vie pomôcť aj inak. “Kvalita orgazmu sa dá zlepšovať nielen oleogélom, ale aj zväčšením bodu G - je to jedna injekcia. Bod G sa zväčší kyselinou hyalurónovou, tým pádom pri pohlavnom styku je viac dráždený a ten orgazmus je ešte intenzívnejší: platí to aj pre ženy, ktoré orgazmus mávajú a ešte ho takto zintenzívnia,” dodáva skúsená gynekologička.

Odborníci potvrdzujú, že túžba po pocite vzrušenia, sexuálnej túžby a sexuálnom styku vekom u žien klesá. Zároveň pripomínajú, že ženy sa dožívaj v priemere o 7 rokov viac ako muži a ich očakávania rastú.

Súčasná generácia zrelých žien očakáva oveľa viac uspokojenia zo svojho pohlavného života ako generácia pred nimi.  O sexuálnom vyvrcholení preto treba hovoriť. Nielen počas Svetového dňa ženského orgazmu.