Svetový deň bez nákupov je protestom proti výpredajovému šialenstvu, počas ktorého ľudia z rozvinutých krajín minú rekordné čiastky na darčeky. Vyzýva nás, aby sme sa zastavili a znovu sa zamysleli nad dopadom našich spotrebných návykov na planétu a spoločnosť.

Svetový deň bez nákupov v Severnej Amerike pripadá na rovnaký dátum ako Čierny piatok. V ostatných krajinách sveta si ho pripomíname počas poslednej novembrovej soboty. No neobávajte sa, nebudeme vás presviedčať, aby ste seba alebo svojich blízkych tento rok ničím nepotešili. Ak ale budete čítať ďalej, zistíte, ako na darčeky jednoducho získate financie, o ktorých ste netušili, že ich máte.

Ako sa vyhnúť spotrebe alebo Buy Nothing Day

Nekupovať nič je nereálne "Buy Nothing Day" nie je obyčajnou kritikou konzumu, pretože spotrebe vecí sa nedá celkom vyhnúť. Napríklad v oblasti technológií by nás mnohých lákalo, aby sme svoj starý pokazený smartfón alebo počítač zrecyklovali a ďalší si už nekúpili, no nie je to reálne, pretože ich potrebujeme pri každodennej práci.

"Buy Nothing Day" je teda výzvou na uvedomelú spotrebu - v prípade smartfónov napríklad nie je potrebné meniť telefón len preto, že vyšla jeho novšia verzia. Swappie upozorňuje, že v prípade mobilných telefónov až 85 – 95 percent emisií uhlíka vzniká počas ich výroby a prvého roku používania!

Má preto zmysel ponechať si starší model smartfónu, pokiaľ uspokojivo funguje. Keď sa pokazí, môžete ho predať napríklad cez Swappie, doložiť nejaké to euro a rovno si cez ten istý e-shop kúpiť repasovaný kúsok, ktorý je vďaka prísnemu procesu opravy a kontroly v 52 krokoch rovnako funkčný ako nový. Swappie vám dokonca poskytne ročnú záruku a 14 dní na vrátenie tovaru bez udania dôvodu.

Nakupujte udržateľne

Black Friday a "Buy Nothing Day" sa teda nemusia vzájomne vylučovať. Ak máte tú možnosť, je rozumné počkať na Black Friday, a využiť zľavu na veci, ktoré nutne potrebujete. Zľavy počas Black Friday dnes poskytujú aj predajcovia “preloved” výrobkov.

Slováci najčastejšie z druhej ruky nakupujú knihy, oblečenie, dopravné prostriedky alebo nábytok. Skúste to aj s elektronikou. Spomínané Swappie v prípade repasovaných iPhonov počas tohto týždňa poskytuje zlavu na vybrané modely až do 200 EUR.

Ak chcete darovať iPhone od Swappie ako vianočný darček, objednajte si ho najneskôr 15. decembra, aby vám bezpečne stihol prísť pred Vianocami.

Spotrebný vs. cirkulárny model

"Buy Nothing Day" je často kritizovaný aj ako ekonomicky deštruktívny deň. Ekonomický rast postavený na neustálej výrobe, spotrebe a vyhadzovaní vecí však nie je dlhodobo udržateľný. Zodpovedná spotreba pritom nepoškodzuje ekonomiku, len ju mení.

Z rozvoja cirkulárneho modelu ekonomiky - modelu, ktorý sa snaží minimalizovať ekologické škody opravou a opätovným vracaním vecí do obehu - môžeme profitovať všetci. A to nielen lepším stavom životného prostredia, ale aj vyšším počtom pracovných miest, ktoré vznikajú opravou vecí v komunitách.

Posuňte teda obdobie Black Friday a Buy Nothing Day na vyššiu úroveň. Využite zľavu počas Black Friday na nutné nákupy, ale zvoľte použité výrobky alebo zážitky. A počas Buy Nothing Day môžete naopak svoje staršie veci posunúť niekomu, kto ich ešte využije. Ak prehľadáte zásuvky, možno nájdete finančné zdroje, o ktorých ste netušili a môžete ich využiť napríklad na vianočné darčeky.

Podľa reprezentatívneho prieskumu agentúry Kantar pre Swappie na Slovensku, až 52 percent Slovákov a Sloveniek nevie, že môžu predať aj nefunkčné či rozbité zariadenie a získať zaň peniaze. Obsahuje totiž množstvo vzácnych kovov. Váš starší iPhone od rady 8 a vyššie vykúpi Swappie, stačí si cez ich e-shop objednať kuriéra, ktorý váš starý iPhone vyzdvihne u vás doma.