Pápež František sa v pondelok modlil za ženy, ktoré sa v čase pandémie nového koronavírusu čoraz častejšie stávajú obeťami domáceho násilia. Informovala o tom agentúra AFP.

Pápež o ženách ako obetiach násilia

Najvyšší pontifex svoju veľkonočnú modlitbu vysielal naživo zo svojej súkromnej knižnice v čase, keď vo Vatikáne a v Taliansku už druhý mesiac platia obmedzenia týkajúce sa väčšiny vonkajších aktivít. Pápež modlitbu venoval "mnohým matkám a sestrám, ktoré sú uzavreté doma s celou rodinou, s deťmi, so staršími ľuďmi či s osobami s hendikepom".

"Niekedy im hrozí, že sa stanú obeťami násilia, keďže takéto spolužitie býva príliš náročné," povedal pápež. "Modlíme sa za ne, aby im dal Boh silu, a aby im naše komunity spoločne s ich rodinami poskytli podporu," dodal.

Pápež ku koronavíruse

Obavy z nárastu domáceho násilia sa rozšírili po celom svete po tom, čo museli ľudia v dôsledku pandémie koronavírusu, ktorému už podľahlo takmer 115.000 ľudí, povinne zostať doma.

Pápež počas omše na Veľkonočný pondelok vo vatikánskom hoteli Santa Marta navyše upozornil na rozhodnutia, ktoré bude nutné prijať, akonáhle sa skončí koronavírusová kríza, napísala agentúra APA. Ľudí vyzval, aby sa modlili za predstaviteľov vlád, vedcov a politikov, ktorí začínajú uvažovať o období po pandémii.

Je podľa neho dôležité, aby "našli správnu cestu, a síce, vždy v prospech ľudí a národov", a nie peňazí. V opačnom prípade budú súčasťou každodenného života opäť obchodovanie s ľuďmi, závody na výrobu zbraní či deti bez vzdelania.