V dnešnom svete Tinderu či iných zoznamovacích aplikácii máme prístup azda ku všetkým “single” chlapom sveta. Môžeme si vyberať svojho budúceho partnera či sme mladí alebo starí. Avšak uprednostnia ženy pri výbere bohatého či príťažlivého muža? Dilema, nad ktorou si lámeme hlavu už desaťročia.

Majetok, krása, láska či dokonca vnútorná krása. Myslíme si, že naše rozhodnutia ohľadom budúceho partnera sú hlboké, premyslené a úprimné. Sobáše so zámerom spájania majetku sú už dnes minulosťou. Minimálne si to mysíme. Avšak aká je realita?

Výber partnera a motívy žien

Máme pocit, že si vyberáme partnera slobodne a dobrovoľne podľa toho či nás priťahuje a či ho milujeme. Milujeme ale úprimne? Aké motívy nás ženú pri výbere partnera?

Jedným z najprelomovejších zistení v evolučnej psychológii je pozorovanie, že ženy uprednostnia muža s lepším finančným zabezpečením než fyzicky príťažlivého muža. Muži, naopak, uprednostnia u žien vzhľad pred zdrojmi. 

Z evolučného hľadiska je logické, že muži budú vyhľadávať ženy, ktoré im prinesú zdravé potomstvo. Ideálna krása pre muža je nízky pomer pásu k bokom, čistá koža a lesklé vlasy, ktoré sú znakom dobrého zdravia. Keďže ženy sú fyzicky slabšie jedince a ich príjmy ovplyvní budúce tehotenstvo či výchova detí, sú aj napriek vysokej emancipácii stále odkázané vo väčšine prípadov na finančné zabezpečenie od partnera. A preto aj podvedome každá žena zvažuje viac schopnosť zabezpečenia rodiny nad potenciálnou vekom miznúcou krásou.

Idey o tom, že si partnera hľadáme úprimne sú preto nie úplne realistické. Podvedomý “predvýber” prebieha už dávno skôr než sme sa my dokázali rozhodnúť. 

Avšak, je potrebné upozorniť, že nie každá z nás sa vydá za bohatého rytiera. Vyberáme si z toho, kto sa nachádza v našom okolí a komu sme sympatickí i my. Práve preto niekedy “nemáme na výber” a sme s partnerom, ktorého by sme si nevybrali, ak by sme mali na výber lepšie. 

Ako nájsť ideálneho partnera?

  1. Snažiť sa zamerať na seba - som ja ideálny partner/partnerka? Ak sa budem snažiť byť čo najlepší, pracovať na svojich nedostatkoch, zvyšujem svoju sebahodnotu a častokrát pritiahnem k sebe rovnocenného partnera. 

  1. Cestovať - Cestovanie je jednou z najlukratívnejších oblastí v rámci hľadania budúceho partnera. Nielen z vás sa cestovaním stane rozhľadenejší človek, ale je veľká šanca, že rozhľadeného človeka nájdete i vy. Nachádzate sa mimo svojej komfortnej zóny a preto sa musíte naučiť byť schopní prispôsobiť sa novému vzdelávaciemu prostrediu vo veľmi krátkom čase. Pomáha tiež pri celkovom učení. Cestovanie vám rozšíri obzory, zvýši toleranciu, oboznámi vás s inými kultúrami a taktiež v podstatnej miere zvýši vaše predpoklady na ľahké zvládanie riešenia problémov vo vzťahoch. Cestovať odporúčame do multikultúrnych krajín napr. USA (nepotrebujete viza, stačí cestovné povolenie Esta), Anglicko či Francúzsko. Čím viac kultúr a národností, tým vás cesta vie viac obohatiť.

  1. Rozšíriť svoje hobby aktivity - počas vykonávania činností, ktoré nás bavia, sme šťastní. Častokrát sa do nás zamiluje muž práve vo chvíli, keď sme radostné a robíme to, čo nás napĺňa. Veľký výkričník do vzťahu: Nikdy neprestaňte robiť svoje hobby počas vzťahu. Muž sa zamiloval do aktívnej ženy, ktorá sa teší zo života, nie do žienky gaučovej. 

 

Ak ste ešte nenašli vášho budúceho partnera, pamätajte na to, že v prvom rade musíte pracovať na sebe, aby ste pritiahli lepších potenciálnych manželov. Lovu zdar!