Pekný a žiarivý úsmev je ozdobou, ktorá sa v spoločnosti nestratí a zaručene urobí dojem. Mnohých ľudí však trápia nevzhľadné žlté zuby. Ako sa ich rýchlo, lacno a efektívne zbaviť? Ako mať biele zuby a nechať svoj úsmev zažiariť? Možno vás to prekvapí, existuje hneď niekoľko spôsobov. 

Čo spôsobuje žltnutie zubov?

Najskôr sa pozrime, čo je vlastne príčinou. Žlté zuby nemusia automaticky znamenať nedostatočnú dentálnu starostlivosť. Tá samozrejme môže byť pôvodcom problému (a pomerne často im tiež je), ale napadlo vás niekedy, ako na biele zuby pôsobia napríklad cigarety? Alebo káva? K žltnutiu zubov môže veľmi výrazne prispievať časté fajčenie či konzumácia farebných nápojov (napríklad kávy, čaju či červeného vína) a korenených jedál. Ako ďalšie faktory môžeme uviesť aj starnutie alebo genetické predispozície. 

Možnosti bielenia zubov doma aj u zubára

Teraz sa zamerajme na spôsoby, ako sa zbaviť žltých zubov. Samozrejme sa ponúka podstúpenie bieliacej procedúry u vášho zubára. Je síce účinná, avšak nie najlacnejšia a s ohľadom na dnešnú pandemickú situáciu, to nie je ani najjednoduchší a najpraktickejší spôsob. Bielenie zubov u zubára pre vás znamená nutnosť objednania, dochádzania, zaberie veľa času a v neposlednom rade stojí veľa peňazí. Ak tento spôsob vylúčime, ostávajú nám viac-menej tri ďalšie. Ide o bieliace pasty na zuby, rôzne ľudové recepty a bieliace pásiky na zuby. Účinky prvých dvoch zmienených však nebývajú príliš veľké (maximálne pol odtieňa). 

Ako najvhodnejšia alternatíva sa tak bezpochyby javí bielenie za pomocou bieliacich pásikov. Veľkou výhodou je u tohto spôsobu bielenia zubov cena, jednoduchá aplikácia a fenomenálne účinky. Môžete s nimi dosiahnuť porovnateľné výsledky ako u stomatológa, avšak za neporovnateľne nižšiu cenu. Navyše takto môžete vybieliť zuby doma. Drobnou nevýhodou môže byť dočasná zvýšená citlivosť zubov, ktorá ale počas pár dní sama odznie. Navyše sa s ňou stretnete aj po bielení zubov u zubára (používajú sa rovnaké látky). 

Starostlivosť o vybielené zuby: bieliace pasty aj biela diéta

Po vybielení zubov (a to akoukoľvek metódou) musíte k zubom pristupovať so zvýšenou opatrnosťou a venovať im špeciálnu starostlivosť. Najlepším pomocníkom môžu byť v tomto ohľade bieliace pasty. K samotnému bieleniu sa príliš nehodia, avšak pre udržanie vášho žiarivého úsmevu po vybielení, sú viac než vhodné. Ako ďalší krok k udržaniu krásnych belostných zubov musíte tiež upraviť vaše stravovacie návyky. Je potrebné podriadiť sa nakrátko tzv. bielej diéte

Tá spočíva v úplnom vynechaní farebných nápojov, určitých druhov zeleniny a ovocia, húb či tmavých omáčok. Jednoduchá pomôcka hovorí, že v bielej diéte môžete jesť všetko, čo by v práčke nezafarbilo bielizeň. Pri diéte by ste tiež nemali fajčiť ani používať rúže. Biela diéta našťastie nemusí byť nijak dlhá. Odporúčame sa jej držať počas procesu bielenia a potom ešte aspoň 3 dni po skončení bieliacej kúry.