Vraj za všetkým hľadaj ženu. V tejto knihe žiadnu nenájdete. Prečo? Zistíte v rozhovore so spisovateľom Petrom Derňárom. Kde hľadá inšpiráciu a kedy si je ochotný dať pred meno označenie spisovateľ? Nielen odpovede na tieto otázky nájdete v našom podcaste, ktorý si môžete vypočuť tu:

Podcast si môžete vypočuť aj vo svojom obľúbenom prehrávači (kliknite na ikonu):

Partia starých kamarátov sa vyberie na chatu. Bez mobilov, do pustatiny na slovensko-poľských hraniciach. Skrývajú sa pred povinnosťou karantény alebo viac jeden pred druhým a pravdou? Sú skutočnými kamarátmi, alebo len roky klamú sami seba a jeden druhého? Žijeme v napätej dobe. Ak uvítate hororové prvky skôr v knihách ako v reálnom živote, začítajte sa do Kladiva.

Peter Derňár a jeho kniha Kladivo 

Kniha Kladivo od Petra Derňára je tajomná, plná zvratov, ale má viac vrstiev. Jednou z nich je téma priateľstva. Prečo udržiavame vzťahy, ktoré spájajú už len zážitky z mladosti? Kto sú to skutoční priatelia? Táto kniha je o tom, ako desivé tajomstvá spoločnej minulosti vyliezajú na povrch a zrazu si uvedomíte, že ste vlastne nikdy neboli takí kamaráti, ako ste si desaťročia mysleli.

„Hororové sú len kulisy, toto je kniha o vzťahoch,“ hovorí Peter Derňár, ktorý si roky myslel, že ak raz bude písať, tak to bude niečo vtipné. Napr. scenáre k sitcomom. „Ani vo sne mi nenapadlo, že dôjde k takémuto obratu. Prišla jednoducho dobrá téma a bolo rozhodnuté,“ spomína Peter na terapiu tmou, ktorá bola ústrednou témou jeho knižnej prvotiny Škrabot.

„Nerád hovorím, že píšem horory, lebo to ľudí odrádza a číta ich len úzka skupina ľudí. Ja píšem trilery a snažím sa, aby boli čo najviac previazané s bežným životom.“

Autor Peter Derňár.  Foto - Tibor Géci

„Posledné roky boli ovplyvnené pandémiou. Väčšina Slovákov spoznávala u nás aj miesta kam si myslela, že sa nikdy nedostane, lebo je to pomaly ďalej ako ísť na sever Talianska. 

Ja som takto „objavil“ napríklad Pieniny a nikdy nezabudnem na cestu práve z Pienin do Belianskych Tatier, ktorá viedla cez Osturňu. Zvečerievalo sa, išiel som pomaly, cesta bola úzka a v duchu som si hovoril: ´Teraz keby nám skapal motor, tak teda neviem...´ A bolo to. Zapáčilo sa mi to tam. Pripadalo by to tam magické, opustené a krásne,“ opisuje autor knihy lokalitu, ktorú si vybral pre svoju novú knihu.

„Všetko je vždy o postavách. Keď vymyslíte dobré postavy s dobrými charaktermi, už ich len postavíte vedľa seba a  konajú prakticky samé. Takže, najskôr som si zadefinoval postavy,“ hovorí Peter. No a v tom či onom charaktere ôsmych chlapov sa môže nájsť každý. Generácia ľudí v strednom veku, ktorá sa snaží  spracovať, alebo potlačiť traumy z detstva a mladosti. Smrť, zradu či neveru, premiešanú so spomienkami na úlety zo strednej školy.

Desaťročia ich síce zaviali nielen na opačnú stranu republiky či Európy, ale niečo ich spája. A to niečo nemusí byť vždy len príjemné. Roky dokážeme privierať oči, pozametať veci pod koberec, alebo nechať to ako sa hovorí „vyhniť“. Ale všetkým nám je jasné, že ono to raz musí prasknúť a často je to vtedy, keď to najmenej čakáme.

Peter Derňár: Písanie je o sebadisciplíne

V našom podcaste sme hovorili nielen o novinke Kladivo, ale aj o tom, kedy si dokáže človek povedať a označiť samého seba za spisovateľa. Aj vy patríte k tým, ktorých to láka, ale nemajú na to čas, odvahu, priestor, alebo?

Ako povedal Peter Derňár, napísať knihu podľa neho nie je o odvahe.„Je fajn, keď má človek niečo odžité. To je veľký bonus. Ale písanie je najmä o veľkej sebadisciplíne, pretože občas môže byť vyčerpávajúce. Takže, nie je to podľa mňa o odvahe, ale skôr o sebazaprení a maximálnom sústredené sa na knihu, ktorej venujete stovky hodín. Na niekoľko mesiacov som sa musel prinútiť písať, lebo som sa bál dať si pár dní či týždňov pauzu. Obával som sa, že stratím emocionálnu previazanosť s knihou.“

🛒 [Knihu si pohodlne kúpite ONINE kúpite tu:]