Naša najlepšia piškotová bublanina chutí výborne napríklad s jahodami, ale aj s iným ovocím. Vyskúšajte top recept od žien v meste na výbornú piškótovú bublaninu.

Piškótová bublanina

Mäkká a ľahučká piškótová bublanina, ktorú môžeme urobiť s akýmkoľvek ovocím, čo máme doma. Skvele sa hodia jahody, čerešne alebo pokojne kompótované mandarínky.

Piškótová bublanina je tradičný dezert, ktorý je populárny v stredoeurópskej kuchyni, najmä v Česku a na Slovensku.  Môže sa podávať aj ako studený dezert, všetko záleží len od vašej chute. Piškótová bublanina je obľúbeným dezertom na jar a v lete, keď je hojnosť čerstvého ovocia. Je to jednoduchý, no chutný koláč, ktorý sa často pripravuje pre rodinné príležitosti a špeciálne príležitosti.

Má niekoľko charakteristík, ktoré ju vymedzujú:

 • Štruktúra: Piškótová bublanina má ľahkú a nadýchanú štruktúru. Je to dezert, ktorý sa vyznačuje výrazným objemom a vzdušnatosťou.
 • Cesto: Základnou časťou bublaniny je cesto, ktoré sa vyrába z múky, vajec, mlieka a cukru. Cesto môže byť príležitostne obohatené o rôzne prísady ako vanilkový cukor, citrónovú kôru alebo rumovú arómu.
 • Vrch: Bublanina má na vrchu rozložité ovocie, najčastejšie čerstvé alebo konzervované. Klasické ovocné varianty zahŕňajú slivky, marhule, čerešne, jablká, hrušky a ďalšie sezónne ovocie.
 • Pečenie: Bublanina sa pečie v rúre, pričom cesto a ovocie vytvárajú vrstvu, ktorá sa počas pečenia "vypeká" a vytvára charakteristické bubliny na povrchu.
 • Servírovanie: Bublanina sa často podáva ako teplý dezert, ideálne s odľahčujúcou šľahačkou, vanilkovým krémom alebo posypaná práškovým cukrom.

Vedeli ste, že...

Piškótové cesto využívané aj pri príprave piškótovej bublaniny pochádza z Francúzska a jeho názov je odvodený z francúzskeho slova "biscuit", čo znamená "sušienka". Prvýkrát sa objavilo v 18. storočí.

Je známe pre svoju vzdušnosť a ľahkosť. Dosahuje sa to vďaka samostatnému šľahaniu bielkov a ich následnému opatrnému primiešaniu do cesta so žĺtkov.

Piškótové cesto je vynikajúcim základom pre mnoho dezertov. Používa sa na prípravu tort i mnohých ďalších dezertov. Toto cesto je schopné absorbovať tekutiny, čo je veľmi užitočné pri vytváraní vrstiev. Vďaka svojej textúre sa dobre spája s náplňou, krémami a ovocím.

Príprava tohto cesta je relatívne rýchla a jednoduchá. Nevyžaduje dlhý čas kysnutia alebo odpočinku, čo umožňuje rýchlejšiu prípravu dezertov. Piškótové cesto, ktoré sa využíva aj na piškótovú bublaninu je veľmi prispôsobivé a umožňuje rôzne variácie. Môžete pridať doňho arómu vanilky, citrónovej kôry alebo kakaa, čo dá dezertom rôzne chute.

Piškótové cesto je možné skladovať niekoľko dní. Môžete ho pripraviť dopredu a uložiť do chladničky, čím ušetríte čas pri samotnej príprave dezertov. Vyskúšajte si s nami pripraviť piškótovú bublaninu aj vy. Prípadne skúste recept na tradičnú jahodovú bublaninu. Alebo recept na domácu žemlovku.

Recepty - Koláče - Bublanina - Piškótová bublanina

Na piškótovú bublaninu potrebujeme

 • Doba prípravy: 20 minút,
 • Doba pečenia: 30 minút,
 • Počet porcií: 16 kúskov,

Ingrediencie:

 • 200 g kryštálového cukru,
 • 200 g hladkej múky,
 • vajcia,
 • 100 ml vody,
 • 100 ml oleja,
 • 1 balíček vanilkového cukru,
 • 1 balíček kypriaceho prášku,
 • štipka soli,
 • jahody, alebo iné ovocie,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu na piškótovú bábovku

 1. Vajíčka rozdelíme na žĺtky a bielky. Do nádoby na šľahanie si dáme žĺtky, vysypeme do nej aj vanilkový cukor a kryštálový cukor a vyšľaháme do peny.


   
 2. Do vyšľahanej žĺtkovej peny pridáme vodu a premiešame. K zmesi primiešame aj olej.


   
 3. Múku preosejeme a pridáme kypriaci prášok, ktorý zmiešame s múkou.  Do tekutej zmesi, nasypeme múku s kypriacim práškom a dôkladne premiešame.


   
 4. Bielky so štipkou soli vyšľaháme od tuha cca 10 minút a do dobre premiešaného cesta jemne primiešame vzniknutý sneh.


   
 5. Cesto vylejeme do tukom vymasteného a múkou vysypaného plechu.


   
 6. Jahody (alebo iné ovocie) uložíme rovnomerne na cesto. Ja som ich pocukrovala práškovým cukrom aby nepustili príliš veľa vody do buchty.


   
 7. Bublaninu dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 180 °C na 30 minút.


   
 8. Hotovú bublaninu na záver posypeme práškovým cukrom. Ale aj nemusíme a pokojne môžeme ďalší cukor vynechať.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na tvarohovú bábovku. Máme pre vás aj recept na jahodový koláč. Skúste ale aj tento dvojfarebný koláč s pudingom.

Videorecept