Aktuálne teploty na celom Slovensku atakujú rekordy. Od stredy 29.6. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal varovanie 3. stupńa pre západné, južné a juhovýchodné Slovensko, kde sa očakávajú denné teploty až do 37 stupňov Celzia.

Ako sa treba správne chrániť pred extrémnymi teplotami? Prečítajte si odporúčania Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Horúčavy na Slovensku: Vypite 1,5 až 3 litre vody

Počas horúčav na Slovensku by mali ľudia denne vypiť aspoň jeden a pol až tri litre tekutín, deťom je potrebné pitie ponúkať. Vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie a zdravotné komplikácie ako zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie.

"Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je u každého človeka individuálne. Závisí napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti," priblížila hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Viac vody by mali vypiť ľudia, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Piť by sa malo priebežne, teda v menších dávkach a častejšie, ideálne ešte pred pocitom smädu. Malým deťom, ktoré majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu, je potrebné pitie často ponúkať. Mimoriadne dôležité je podľa ÚVZ dodržiavanie pitného režimu pre seniorov. "V horúčavách obmedzte nápoje s obsahom chinínu, kávu, alkohol i sladené nápoje. Ideálna je obyčajná voda doplnená o minerálne vody," doplnila hovorkyňa.

Ilustračné foto - pixabay.com

Horúčavy na Slovensku: Regulujte teplotu v miestnosti

Počas horúčav je dôležité regulovať teplotu v miestnosti, a to obzvlášť v prítomností detí, seniorov a chronicky chorých. Pomôže klimatizácia, vetranie či tienenie. 

Najvhodnejším a najprirodzenejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v izbe je podľa ÚVZ vetranie. Odporúča vetrať v noci alebo skoro ráno, pred prehrievaním miestností pomôže tienenie roletami alebo žalúziami. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča udržiavať v interiéri teplotu pod 32 stupňov Celzia počas dňa, v noci by nemala prekročiť 24 stupňov Celzia.

Ventilátory umiestnite mimo osôb

Pri používaní ventilátorov je potrebné ich umiestniť a nasmerovať mimo prítomných osôb. Úrad radí tiež odpojiť elektrické zariadenia, ktorých používanie nie je nevyhnutné.

"Zo zariadení totiž môže sálať teplo a môže tak dochádzať k zohrievaniu vzduchu v interiéri," vysvetlila vedúca odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR Milada Eštóková.

Nastavte správne klimatizáciu

Úrad tiež pripomína, že pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus.

"Klimatizáciu je preto vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia," doplnil ÚVZ. Nesprávne používaná klimatizácia môže hlavne pri dlhých cestách uškodiť aj v aute, preto ÚVZ odporúča klimatizáciu časovo regulovať na desať až 15 minút za hodinu.

Horúčavy na Slovensku: Obmedzte pohyb na slnku

Odborníci radia obmedziť pohyb na slnku v čase medzi 10.00 až 16.00 h. "Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny," podotkla Račková.

Upozornila, že deti mladšie ako rok by sa slnečnému žiareniu nemali vystavovať vôbec. V exteriéri je pre všetkých vhodné chrániť sa vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.