Sprievodným javom dlhodobej izolácie býva aj nárast domáceho násilia páchaného najčastejšie na ženách, deťoch a senioroch. Aj na Slovensku sa tento trend potvrdil. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka totiž stúpol počet volaní žien hľadajúcich pomoc až štvornásobne.

Čaputová o linkách pomoci pre ženy

O tom, aké podoby má násilie, kto môže pomôcť, čo robiť, keď sa vám niekto zdôverí, že je vystavený domácemu násiliu a aj tom, čo sa presne deje, keď zavoláte políciu, sa prezidentka Zuzana Čaputová online rozprávala s prvou policajnou viceprezidentkou Janou Maškarovou, Dušanou Karlovou zo združenia Fenestra v Košiciach, Marianou Kováčovou z Centra Slniečko v Nitre a Róbertom Braciníkom z krízového centra Náruč v Žiline.

Prečítajte si

Domáca karanténa v časoch koronavírusu: Stúpa domáce násilie

“Som presvedčená o tom, že obete domáceho násilia musia mať väčšiu dôveru, že po nahlásení prípadu budú dostatočne chránené,” uviedla prezidentka Čaputová s tým, že ak zažívate násilie zo strany blízkeho človeka a ste v ohrození života alebo zdravia, môžete kontaktovať políciu na čísle 158. Urobiť tak môžete aj vtedy, ak máte podozrenie, že je v ohrození niekto vo vašom okolí.

Linka detskej dôvery

Ak sa potrebujete poradiť a získať informácie o tom, čo môžete v kritickej situácii robiť, kontaktujte bezplatnú národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800212212, ktorá funguje nonstop. Kontakty na organizácie, ktoré poskytujú pomoc a ubytovanie obetiam násilia aj ich deťom, nájdete na webovej stránke zastavmenasilie.gov.sk.

Deti a mladí ľudia nájdu pomoc a podporu na nonstop linke detskej dôvery 116 111, na linke detskej istoty 0907401749 alebo v nonstop online poradni ipcko.sk/chatova-poradna. Viac informácií o ďalších možnostiach pomoci pre deti zažívajúce násilie môžete nájsť aj na stránke detstvobeznasilia.gov.sk.

Všetky uvedené kontakty môžete využiť aj v prípade, ak poznáte ženu, dieťa alebo inú osobu ohrozenú násilím a chcete sa poradiť o tom, čo môžete urobiť. V súčasnosti by sme všetci mali ešte citlivejšie vnímať, čo sa deje v našom okolí. Môžeme tak zachrániť ľudí, ktorí sa ocitli v bezvýchodiskovej situácii.