Úžasný slivkový lekvár s čokoládou, domáci recept. Vyskúšajte si pripraviť slivkový lekvár s čokoládou podľa nášho receptu.

Domáci slivkový lekvár s čokoládou - fotorecept kliknite

Slivky môžeme konzumovať v akomkoľvek stave: surové, sušené, varené. Možno nie sú až také bohaté na vitamín C ako iné ovocie, ale považujeme ich za minerálnu bombu, pretože obsahujú fosfor, draslík, vápnik, síru, horčík a železo.

A vďaka vitamínom skupiny B môžeme konzumáciou sliviek vylepšiť našu pokožku, nechty, vlasy, pamäť či srdce. Kombinácia vápnika a fosforu pôsobí na posilnenie kostí, vitamín A je nevyhnutný pre zdravé oči, vitamín E účinnou prevenciou pred rakovinou.

Slivkový lekvár, či ako vravia Česi a Poliaci, powidła, sú perfektným spôsobom, ako toto skvelé ovocie uzavrieť do fľaše. Už ste niekedy robili slivkovo – čokoládový lekvár? Nie je to komplikované, len si to vyžaduje trpezlivosť. Pretože práve powidła by sa malo variť dva-tri dni, až kým sa voda z ovocia nevyparí. Tak poďme na to! 👌

Vybrali sme pre vás aj recept na výborný čerešňový džem

 

 

Slivkový lekvár s čokoládou - ingrediencie

  • 5 kg sliviek
  • 3 – 4 lyžice trstinového cukru
  • 5 lyžíc horkého, pravého kakaa

 

 

Slivkový lekvár s čokoládou. Foto - Malgorzata Wojcieszyńska

 

Slivkový lekvár s čokoládou - postup receptu

  1. Slivky rozkrojíme na polovice, vykôstkujeme a dáme do vysokého hrnca. Pridáme cukor a kakao. Necháme zovrieť a potom na miernom ohni varime za občasného miešania okolo 40 minút. Vypíname. Necháme celú noc stáť.
  2. Ráno opätovne necháme zovrieť a potom varíme približne 15 minút. Túto činnosť zopakujeme ešte dva–trikrát. Ide o to, aby sa odparila voda a lekvár zhustol.
  3. Druhý deň (alebo tretí – pokiaľ máme trpezlivosť) dáme horúci lekvár do sklenených pohárov, uzavrieme a odstavíme poháre dole hlavou na utierke, až kým nevychladnú. Hotovo!
  4. Takú dobrotu môžete využiť nielen na chlebík, či do palaciniek, ale aj na Vianoce – mám pre Vás totiž recept na výnimočný koláč, ku ktorému budeme potrebovať práve slivkový lekvár. Ale o tom potom.

Dobrú chuť. 👌

 

 

Prečítajte si aj recept na slivkový koláč s mrveničkou a ovsenými vločkami