Tradičný jahodový džem bez konzervantov podľa babičkinho receptu. Prirpavte si ho tentoraz so ženami v meste.

Babičkin recept na jahodový džem

Jahody patria medzi najobľúbenejšie ovocie, ktoré si môžeme vychutnať nielen čerstvé, ale aj spracované v rôznych formách. Jednou z najobľúbenejších metód uchovania chuti letných jahôd je príprava domáceho džemu.

Tento recept na jahodový džem je inšpirovaný tradičnou receptúrou našich babičiek, ktoré vedeli, ako uchovať plody leta na dlhé zimné mesiace. Vďaka použitiu kyseliny citrónovej a správnemu postupu získate lahodný džem bez potreby použitia umelých konzervantov.

Príprava tohto babičkinho jahodového džemu nie je zložitá, no vyžaduje si trpezlivosť a pozornosť pri varení. Dôležité je používať len zrelé a sladké jahody, ktoré dodajú džeme tú správnu chuť a textúru.

Počas varenia džemu sa z ovocia uvoľní prírodná sladkosť a aróma, ktoré sa premenia na chutný a voňavý džem. Tento recept vám krok za krokom ukáže, ako pripraviť džem, ktorý si zachová svoju kvalitu a chuť po celý rok. Skúste aj tento recept na jahodový džem pečený v rúre.

Ingrediencie

 • 2 kg zrelých jahôd
 • 0,8-1 kg kryštálového alebo trstinového cukru (podľa sladkosti jahôd)
 • 2 čajové lyžičky kyseliny citrónovej

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu na jahodový džem od babičky

 1. Príprava jahôd: Jahody dôkladne umyjeme, zbavíme stopiek, osušíme a nakrájame. Do hrnca ich vrstvíme spolu s kryštálovým cukrom. Vrstva jahôd, cukru, opäť jahôd, cukru, jahôd, ukončíme vrstvou cukru.
 2. Macerovanie: Jahody s cukrom necháme odležať na chladnom mieste 12-24 hodín, nie však dlhšie, aby nezačali kvasiť.
 3. Varíme džem: Po odležaní jahody dáme variť. Ak chceme ušetriť čas varenia, môžeme použiť aj väčšiu panvicu. Z hrnca, kde sa nám na miernom stupni varia jahody, odoberáme na panvicu 2-3 naberačky (podľa veľkosti panvice) a za stáleho miešania jahody povaríme do zhustnutia.
 4. Pridanie kyseliny citrónovej: Jahody môžeme jemne popučiť pučidlom na zemiaky, aby v džeme zostali kúsky ovocia. Pridáme kyselinu citrónovú, ktorá slúži ako konzervant a zvýrazňuje chuť.


   
 5. Kontrola hustoty: Pri varení sa tvorí pena, čo je v poriadku. Džem varením stmavne. Keď prejdeme varechou cez stred, nemal by sa zlievať. Ak chcete mať istotu, že džem má správnu konzistenciu, odoberte malú lyžičku džemu na tanierik a dajte na chvíľu do mrazničky. Ak džem nesteká, je hotový.
 6. Plnenie pohárov: Ešte horúci džem postupne vrstvíme do pripravených pohárov. Poháre naplníme tak, že necháme priestor 0,5 cm pod povrchom. Hrdlo dôsledne očistíme papierovým obrúskom. Sklenený pohár dobre uzavrieme sterilizovaným suchým viečkom.


   
 7. Sterilizácia a chladenie: Naplnené a dobre uzavreté poháre s horúcim džemom ihneď otáčame dnom hore, zabalíme ich do deky a necháme ich tak vychladnúť. Skúste aj tieto 3 luxusné recepty z jahôd.

Tipy

 • Jahody na džem vyberáme vždy zrelé a sladké.
 • Polovicu jahôd si po odležaní rozmixujeme, aby v džeme zostali aj celé kúsky.
 • Na prípravu jahodového džemu môžeme použiť aj trstinový cukor.
 • Ak sú jahody málo sladké, pridáme ďalší cukor.
 • Jahody s cukrom necháme odstáť na chladnom mieste, môžeme aj v chladničke, maximálne však 24 hodín, aby nezačali kvasiť.
 • Poháre a viečka používame vždy dôkladne čisté, najlepšie sterilizované a osušené, aby sme zabránili pokazeniu džemu.
 • Naplnené poháre, otočené dnom hore, zabalíme do deky do druhého dňa vychladnúť. Viečko sa samo pritiahne a džem sa dosterilizuje.

Pripravte si tento jednoduchý a chutný jahodový džem podľa babičkinho receptu a pochutnajte si na ňom počas celého roka! Skúste aj našich 10 užitočných tipov na prípravu dokonalého jahodového džemu. Skúste aj náš kompletný recept ako sa varí jahodový džem.

Videorecept