Vyskúšajte náš kompletný návod ako sa varí jahodový lekvár. Pripravte si tentoraz skvelý lekvár so ženami v meste.

Ako sa varí jahodový lekvár

Jahodový lekvár je jedným z najobľúbenejších druhov lekvárov, ktorý si môžete pripraviť doma. Jeho lahodná chuť a príjemná vôňa vás prenesie do leta pri každom súste. Tento recept vám ponúka jednoduchý návod, ako si pripraviť dokonalý jahodový lekvár, ktorý bude nielen chutný, ale aj zdravý.

Ingrediencie

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Príprava jahodového lekváru

Krok 1: Príprava jahôd

Najprv je dôležité vybrať kvalitné jahody. Mali by byť čerstvé, zrelé a bez poškodení. Jahody dôkladne umyte pod tečúcou vodou a odstráňte stopky. Potom ich nakrájajte na menšie kúsky, aby sa rýchlejšie rozvarili.

Krok 2: Macerácia

Nakrájané jahody dajte do veľkej misy a zasypte ich kryštálovým cukrom. Pridajte šťavu z citróna, ktorá pomôže zachovať krásnu červenú farbu lekváru. Jahody nechajte macerovať aspoň 2 hodiny, ideálne však cez noc. Nie však dlhšie, začali by nám kvasiť. Tento proces pomôže uvoľniť prírodné šťavy z jahôd a lepšie spojiť chute.

Krok 3: Varenie

Jahody s cukrom a šťavou prelejte do veľkého hrnca. Postavte hrniec na stredný oheň a priveďte jahody do varu. Potom teplotu znížte a jahody varte na miernom ohni, pričom ich pravidelne miešajte. Ak sa na povrchu tvorí pena, odstráňte ju lyžicou.


 

Krok 4: Pridanie želírovacieho cukru (voliteľné)

Ak chcete, aby bol váš lekvár hustejší, môžete pridať želírovací cukor. Dodržujte pokyny na balení želírovacieho cukru a pridajte ho do hrnca, dobre premiešajte a varte ešte niekoľko minút.

Krok 5: Test hustoty

Aby ste zistili, či má lekvár správnu konzistenciu, použite jednoduchý test. Kvapnite trošku lekváru na chladený tanierik a nechajte ho vychladnúť. Ak lekvár stuhne a nevteká, je pripravený. Ak je príliš riedky, pokračujte vo varení ešte niekoľko minút.

Krok 6: Plnenie do pohárov

Keď je lekvár hotový, ešte horúci ho nalejte do sterilizovaných pohárov. Poháre naplňte až po okraj a okamžite ich uzavrite viečkami. Poháre otočte hore dnom a nechajte ich vychladnúť, čo pomôže vytvoriť vákuum a zaistiť dlhšiu trvanlivosť lekváru.

Krok 7: Skladovanie

Hotový jahodový lekvár skladujte na chladnom a tmavom mieste. Po otvorení pohára ho uchovávajte v chladničke a spotrebujte do niekoľkých týždňov.

Tipy na dokonalý jahodový lekvár

  • Používajte čerstvé jahody: Najlepšie jahodový lekvár sa pripravuje z čerstvých, zrelých jahôd. Vyhnite sa používaní prezretých alebo poškodených plodov.
  • Sterilizácia pohárov: Aby sa váš lekvár nezkazil, je dôležité dôkladne sterilizovať poháre a viečka. Môžete ich vyvariť vo vode alebo použiť umývačku riadu na vysokú teplotu.
  • Experimentujte s príchuťami: Pre zaujímavú chuť môžete do lekváru pridať aj vanilku, mätu alebo trochu alkoholu, ako je rum či likér.
  • Dlhodobé skladovanie: Ak plánujete lekvár skladovať dlhšie, uistite sa, že poháre sú dokonale uzavreté a vákuum je vytvorené správne.

Príprava domáceho jahodového lekváru je jednoduchý a zábavný proces, ktorý si môžete užiť sami alebo s rodinou. Tento tradičný recept vám zaručí, že váš lekvár bude vždy chutný a plný prírodných ingrediencií. Vyskúšajte náš recept a doprajte si kúsok leta počas celého roka!

Dúfame, že sa vám náš recept páčil. Ak máte vlastné tipy alebo triky, ako vylepšiť jahodový lekvár, podeľte sa o ne v komentároch na našom facebooku! Alebo skúste aj týchto 9 rád ako sa varí jahodový lekvár a džem.

Videorecept