Tradičné langoše: Domáci recept na nadýchané langoše
Langoše sú v našich domácnostiach skvelá pochúťka už po stáročia. Príprava skvelých domácich langošov vám potrvá približne pol hodinu. Inšpirujte sa receptom z dielne portálu Ženy v meste.
- Počet osôb: 6
- Čas prípravy: cca 30 minút
Všetci vieme, že langoš je smažená placka z kysnutého cesta vyhľadávaná najmä na trhoch a jarmokoch. Pomerne rýchlo a jednoducho sa pripraví a rýchlo sa potom aj zje.
Recept na domáce langoše
Historické korene má v Uhorsku, ale podľa radov pred stánkami sa nezdá, že jeho popularita v dnešných časoch klesá. Dodnes sú langoše populárne po jarmokoch v celej strednej Európe.
Veľmi blízsko má aj k podplamenníku, v minulosti sa totiž pripravoval z chlebového cesta opekaním v blízkosti plameňov. Odtiaľ pochádza aj samotný názov - z maďarského slova láng, teda plameň.
Receptúra sa za posledné desaťročia trochu zmenila a dnes sa za najlepší langoš považuje placka vypražená na oleji. Kedysi to bolo na plameni opečené chlebové cesto. Stále ale dokonale chutí k fazuľovej polievke.
Pripravte túto pochúťku svojej rodine doma, určite sa budú oblizovať. Pokojne skúste do cesta pridať aj jogurt, vôbec to nebude zlé.
Tentoraz vám však portál Ženy v meste ponúka tradičný recept na prípravu výborných domácich langošov, ktorý si určite pridáte do svojej zbierky. Vyskúšajte aj recept na cesto z chladničky. Skvele sa k langošom hodí sedliacka fazuľová polievka.
Ingrediencie
(približne na 12 langošov)
- 500 g hladkej múky (aká múka na langoše)
- ½ čerstvé droždie (21 g)
- 1 ks vajce
- 250 ml plnotučné mlieko
- 2 polievkové lyžice kyslej smotany
- 1 kávová lyžička soli
- ½ lyžice kryštálového cukru
Na vyprážanie:
- olej
Na oblohu:
- kečup, tatárska omáčka alebo ochutený jogurt, nastrúhaný tvrdý syr
Postup receptu na langoše
- Cesto si pripravíme deň vopred, pretože musí kysnúť v chladničke. Pripravíme si kvások. Do 1 dl vlažného mlieka (nie horúceho) pridáme cukor a rozdrvíme droždie. Necháme vykysnúť cca 5 minút (vytvorí sa pena).
- Do väčšej misky pridáme všetky ostatné suroviny a vykysnutý kvások. Všetko spolu vymiesime. Celé cesto potrieme olejom (aby sa nelepilo) a vložíme do väčšieho mikroténového vrecúška, uzol urobíme na voľno, nestláčame, pretože cesto ešte podkysne. Uložíme do chladničky.
- Na druhý deň (cesto môžeme v chladničke skladovať 3-4 dni) vypražíme langoše a to tak, že si ruky poriadne naolejujeme (aby sa cesto nelepilo), odoberieme kúsok cesta, vytvoríme guličku a pomaly mastnými rukami naťahujeme do tenučkej placky. Ak chceme langoše menšie, vo veľkosti malej loptičky, ak väčšie, vo veľkosti vajíčka.
- Vyprážame na rozpálenom oleji z každej strany do zlatista. Langoše necháme na papierovom obrúsku odkvapkať, aby sa odstránil prebytočný tuk.
- Podávame s kečupom, tatárskou omáčkou alebo ochuteným jogurtom (biely smotanový jogurt, pretlačený cesnak, trošku soli a čierneho mletého korenia) a nastrúhaným tvrdým syrom, prípadne dozdobíme bylinkami.
- Táto dávka postačí na približne 12 menších langošov. Pripravte si skvelé langoše podľa nášho fotoreceptu - kliknite. Dobrú chuť! Vyskúšajte si k langošom pripraviť aj skvelú polievku.
Videorecept
Ďalšie recepty
Vyskúšajte aj ďalšie recepty z našej kuchyne: