Zero Waste 2022: 5 vecí, ktoré môžeme urobiť pre zdravší a zelenší rok. Viete, že pri povestných 10 000 krokov ušetríme na ceste autom 7 kilometrov denne? To je ročne okolo 2 555 km, čo je až štvrtina ročných emisií auta. Je veľa vecí, s ktorými môžeme každý deň žiť zdravšie a šetriť životné prostredie. Tu je päť z nich.

1. Chodievajme pešo

Môžeme začať úplne jednoducho - chôdzou. Len pár tisíc krokov denne pomôže nám aj klíme. Osobná doprava sa podieľa veľkým dielom na vypúšťaných emisiách. Naše auto vypustí ročne viac ako 1 tonu Co2, čo zodpovedá približne 10 000 kilometrom jazdy. Keď sa pokúsime časť cesty autom absolvovať peši, urobí to výrazný rozdiel v množstve vypustených emisií a prejaví sa to aj na našej váhe.

Povestných 10 000 krokov denne môžeme zahrnúť do cesty do práce, do školy s deťmi alebo na ľahšie nákupy do mesta. Priemerná dĺžka kroku dospelého človeka je od 70 do 80 cm. Keď pracujeme s dĺžkou kroku 70 cm, čo zhruba zodpovedá 170 cm vysokému človeku, ušetríme na ceste autom 7 kilometrov denne, ročne je to okolo 2 555 km, čo je až štvrtina ročných emisií auta. Aj keď sa to zdá ako maličkosť, malými krokmi prispejeme k zdravšej planéte a za námahu sa nám odmení aj naše telo. Overte si to a pozrite si kalkulačku vašej uhlíkovej stopy.

Ilustračné foto - pexels.com

Zero Waste 2022: 2. Nakupujme menej zbytočností

Všetci veľmi dobre poznáme ten šteklivý pocit, keď v obchode natrafíme na niečo, čo sa nám páči. Tá teplá deka vo farbe nášho závesu vyzerá neodolateľne alebo tričko, čo by sa perfektne hodilo k novým nohaviciam. Ešte pred tým, kým podľahneme nákupnému vábeniu, položme si tieto 3 otázky: Naozaj to potrebujem? Nemám už podobné doma? Viem si to niekde požičať? Zvážme svoj nákup a vyhodnoťme, či naozaj potrebujeme ďalšie tričko alebo nový mobil.

Sú miesta, kde si môžeme oblečenie požičať alebo využime swapy a ekologickejší nákup v secondhandoch. Dobrovoľná skromnosť ako odpoveď na lákanie konzumu môže byť inšpiráciou pre ľudí, ktorým záleží na tom, čo tu po nás ostane.

Zero Waste 2022: 3. Recyklujme

Máme za sebou obdobie, kedy sme vytvorili tony odpadu z vecí, čo sme použili iba jediný raz. Slovensko patrí v rámci Európy medzi krajiny s najnižšou mierou recyklácie a aj keď pomaly smerujeme k lepšiemu nakladaniu s odpadmi, čaká nás ešte veľa práce. Okrem separovania plastov, papiera, či skla vieme domáci odpad výrazne zredukovať aj tým, že začneme kompostovať bioodpad.

Bioodpad, ktorý tvorí prevažne odpad z kuchyne, predstavuje až polovicu celkového odpadu domácností. Kompostovaním ho zhodnotíme a vrátime naspäť do pôdy. Inšpirujte sa, ako správne kompostovať. Separovanie odpadu je prvým krokom ako odľahčiť planéte, ale ideálne by bolo, aby vznikalo odpadu čo najmenej.

Druhým krokom by mal byť nákup v bezobalových obchodoch alebo nákup takých výrobkov, ktorých obaly nezaťažujú životné prostredie. Pozrite si viac informácií o odpadoch a čo s nimi ďalej.

4. Jedzme informovane

Zdravá strava prospieva nielen našim žalúdkom, ale aj klíme. Viac zeleniny, ovocia a strukovín znamená menej kilogramov na váhe a menej skleníkových plynov v atmosfére. Skleníkové plyny z veľkochovov hospodárskych zvierat pochádzajú nielen zo samotného veľkochovu, ale aj z ich dopravy na pulty obchodov. Podporme lokálnych pestovateľov a zistime si, kto v okolí pestuje zeleninu a ovocie alebo chová zvieratá udržateľným spôsobom.

Foto - pexels.com

Šetrné pestovanie spolu s dovozom ponúkajú viaceré firmy. Výraznou pomocou pre klímu aj naše zdravie je stať sa na chvíľu vegetariánkami - aspoň jeden bezmäsitý deň týždenne má zmysel. Skúsme to - zdravá strava spolu s 10 000 krokmi denne nás odmení výbornou kondičkou a zdravšou planétou.

Zero Waste 2022: 5. Starajme sa o prírodu

Príroda je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. V období protipadnemických opatrení je pobyt vonku vyslobodením zo života medzi štyrmi stenami.  Pri prechádzkach prírodou však nezabúdajme aj na starostlivosť - neváhajme zodvihnúť zo zeme odpad, ktorý tam nepatrí. Čas strávený v prírode a pohľad na zeleň pôsobí na človeka upokojujúco. Je to naše prirodzené prostredie - obklopení prírodou sme žili milióny rokov nášho vývoja.

Foto - pexels.com

Okrem pobytu v prírode sa môžeme obklopiť aj vlastnou zeleňou, či už doma v obývačke na balkóne alebo vo vlastnej záhrade. Odmenou nám bude príjemný priestor na život a zdravá mikroklíma. Postarajme sa aj o voľne žijúce vtáctvo a naplňme im kŕmidlá alebo prichýľme uzimené mača. Láskavé činy a starostlivosť o seba a druhých nám prinesú dobrý pocit a prejaví sa to aj v našom okolí.