Rozmýšľam o stĺpčeku k ženám v roku 2021 pár dní. Vôbec nie je ľahké spomenúť si na udalosti uplynulého roka, ktoré by naznačovali, že vláda či náš konzervatívny parlament začali brať problémy žien vážne. Neviem si spomenúť ani na situácie, kde by sa stereotypné rozmýšľanie o ženách posunulo čo i len o pár centimetrov. Lebo zmeniť zákony sa dá, ale spôsob zmýšľania jednotlivcov, a je jedno, či mužov i žien, trvá desaťročia….

Ale vzdať sa je najpohodlnejšia cesta a to je len málokedy vlastnosť žien. A tak chcem stĺpček o ženách v roku 2021 začať spomienkou na októbrový protest proti návrhu poslankyne Anny Záborskej sprísniť interrupcie. Na námestí SNP v Bratislave sa v ten deň zozbierala zaujímavá skupinka.

Ženy v roku 2021

Prvú som zbadala učiteľku Katarínu Danovú, s ktorou som v júni robila rozhovor. Postavila sa systému a snaží sa dostať pred súd prípad sexuálneho zneužívania, ktoré ako dieťa zažila v tábore Chachaland. Hoci je vyšetrovanie po dvoch rokoch ukončené, Katarína stále nevie, kedy sa súd začne. Katarína Danová v júli podporila obete sexuálneho násilia na proteste Amnesty International a v októbri prišla podporiť iniciatívu Nebudeme ticho proti sprísneniu interrupcií.

Po Kataríne Danovej som sa rozprávala s aktivistkou a politologičkou Adrianou Mesochoritisovou z feministickej organizácie Možnosť voľby. Na protest, kde bola hlavnou rečníčkou, prišla z parlamentu, kde poslancom vládnej strany OĽANO vysvetľovala, že hoci Anna Záborská je z ich klubu, navrhuje zmenu zákona, ktorá by ohrozila životy žien.

Na námestí okrem Adriany Mesochoritisovej vystúpili aj dve lekárky: Petra Kovarovičová a Tatiana Speváková, ktoré iniciovali otvorený list proti Záborskej návrhu medzi zdravotníkmi. Zozbierali podpisy viac ako 220 odborníkov a odborníčok, aby upozornili, že návrh skomplikuje možnosť poskytovať ženám najlepšiu možnú zdravotnú starostlivosť.

V dave bolo veľa mladých ľudí, nielen žien, ale aj mužov. Prišli umelkyne a tiež skupinka političiek z mimovládnej strany, ktorú vedie žena: Irena Bihariová.

Neviem si spomenúť, čo dobré vláda či parlament urobili v roku 2021 pre 51 percent obyvateliek Slovenska, ale veľmi jasne vidím tváre žien, ktoré sa o zmenu zákonov i zmýšľania snažia zdola.

Zmeny a odhodlané ženy

Spomenula som si pritom na právničku Sarah Weddingtonovú, ktorá zomrela pred pár dňami. V Spojených štátoch v roku 1973 vybojovala americkým ženám právo na potrat v prelomovom prípade, ktorý do histórie vošiel ako rozsudok Roe v. Wade. „Ukázala, aký obrovský vplyv môže mať jedna odhodlaná žena," povedal o nej kongresman Demokratickej strany Lloyd Doggett.

V roku 2021 som stretla veľa odhodlaných žien a to mi dáva odpoveď na otázku, či sa už niekedy niečo na Slovensku zmení, keď sa budeme dožadovať práv a lepšieho postavenia žien. Lebo rok 2021 tak ako rok 2020 ukázali, že krízu, ktorú zažívame v politike, v ekonomike, v dôvere v štátne inštitúcie sa snažia politici a političky zakryť útokom na práva žien.

Zažili sme to na Slovensku, rátali sme dokonca prvé obete sprísnenia interrupcií v Poľsku a v roku 2022 budeme čakať, či Najvyšší súd zvráti historický rozsudok, ktorý vybojovala Sarah Weddingtonová.

V júni má rozhodnúť o protipotratovom zákone v štáte Mississippi, ktorý by zakázal potraty po 15. týždni tehotenstva a to aj v prípade znásilnenia alebo incestu. Koniec práva amerických žien na potrat.

Bez odhodlaných žien sú vyhliadky na rok 2022 naozaj pesimistické. Lebo tu nejde o právo na umelé prerušenie tehotenstva. Tu ide o to, či budú ženy rozhodovať o svojom tele a živote samé, ale o nich budú rozhodovať politici, ktorí stále vo veľkej miere vidia ženu ako matku, ktorá sa má starať viac o rodinu ako o seba.

Na zmenu pomerov nestačí 21 percent žien v slovenskom parlamente a 19,5 percenta vo vláde. Pomery sama nezmení ani prezidentka Zuzana Čaputová, najpopulárnejšia politička na Slovensku a jedna zo 100 najvplyvnejších žien na svete.

Na zmenu potrebujeme viac žien. V uliciach, vo vede i v politike. Každú jednu odhodlanú ženu.