Nielen v slovenskej škôlke, ale aj na Floride vidia dospelí a decká niektoré veci úplne inak. Nejde síce o dúhu, ale svojou podstatou o rovnakú hlúposť. O situáciu, keď sa niekto snaží presadiť svoje videnie sveta, ktoré je zjavne mimo. Ibaže to on netuší.

A potom sa stane, že to, čo vzišlo akože z dobrého úmyslu, pod pláštikom slušnosti a morálky, je v skutočnosti nechutný blen, čo musia zhltnúť decká. V tomto prípade o čosi staršie ako škôlkari, ale predsa len decká. Vlastne, dievčatá. Chlapcom sa problém vyhol. Aká náhodička, však?

Keď jedna z floridských stredných škôl chystala svoju tradičnú ročenku, iniciatívny učiteľ sa rozhodol, že „vylepší" fotografie niektorých študentiek. A to tak, že im zakryl hrudník, zrejme aby ani náznakom nebolo vidieť, že študentky už majú prsia. Ako uviedol The New York Times, ktorý túto tému priniesol, celkovo bolo pozmenených asi 80 fotografií študentiek.

Napríklad 15-ročná Riley O'Keefe mala na svojej fotografii na čiernom tričku s okrúhlym výstrihom amatérsky „naplácaný" čierny obdĺžnik na výstrihu tak, ako keď v médiách takýmto spôsobom prekrývajú oči ľudí, keď nemajú ich súhlas so zverejnením fotiek alebo nechcú, aby ich bolo možné ľahko identifikovať. Takouto úpravou sa zakryla odhalená pokožka a zároveň sa hruď 15-ročnej dievčiny zmenila na plochú dosku. Z pätnástky sa razom stala deväťročná...

Ako píše The New York Times, zástupca školy uviedol, že nebolo ich úmyslom uviesť dievčatá do rozpakov alebo ich zahanbiť kvôli oblečeniu, ktoré mali na sebe pri fotografovaní. Mnohé však potvrdili, že presne to sa stalo. Vďaka takémuto amatérskemu zahaľovaniu ich výstrihov sa v konečnom dôsledku cítili viac odhalené a sexualizované.

O to viac, že fotografie chlapcov, študentov, pozmenené neboli. A to ani vtedy, keď chlapci z plaveckého tímu boli v ročenke vyfotení iba v plavkách. Tam to nevadilo nikomu. A nikomu nenapadlo dokresľovať im tričká a nohavice, či aspoň kraťasy.

Je smutné, keď vo vzdelávacej inštitúcii dajú takýmto úbohým spôsobom autority dievčatám najavo, že nie je dôležité, či sú dobré študentky, či vynikajú v nejakom predmete a reprezentujú školu v športových alebo iných aktivitách, ale že dôležité je najmä to, čo majú na sebe, či majú príliš ženské tvary a aký kúsok kože vidno na ich fotkách.

A keď už v pätnástich naplno pocítia rozdiely v tom, ako sa učitelia a vedenie školy správajú pri obliekaní k dievčatám a ako ku chlapcom. A potom ich tí istí ľudia budú chcieť učiť o diskriminácii, rodovej rovnosti, sexualizovaní tela...

Žiaľ, toto je len jeden z množstva prípadov, s ktorými sa musia ženy vyrovnávať už v tínedžerskom veku. A jedno je isté – počas života sa s tým stretnú ešte veľa ráz. Či v Amerike, či na Slovensku.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky žien v meste priamo vo svojom e-maili?