Moja 15-ročná dcéra je rodená aktivistka. Srdnato bojuje proti rôznym neduhom a nosí pritom dúhovú tašku. Na podporu LGBTI. Raz si chcela vziať tašku na stretnutie s rovesníkmi, ktorých veľmi nepoznala. Kamarátka ju upozornila, že by to nemala robiť, lebo oni nemajú radi gayov a lesby. Dúhovú tašku neodložila. Krútila som hlavou, že 15-roční sú predsa primladí na takéto staré predsudky. Ešte nemôžu byť úplne ich vlastné, iba prevzaté - od rodičov a blízkych.

Včera dúha rozložila pomery v jednej súkromnej škôlke. Ukázalo sa, že dúha nie je iba najúžasnejší prírodný jav, ako sme to mali zafixované od čias Isaaca Newtona. Je to symbol, ktorý včera odpálili na facebooku ľudia, čo nedokážu rozoznať krásu farieb, pretože vnímajú svet tradične čiernobielo.

Najprv hejteri a hejterky dostatočne vydesili škôlku, ktorá sa za dúhu ospravedlnila. Presvedčili zrejme učiteľky, že dúha je iba nebezpečný symbol podpory LGBTI komunity, a rešpekt voči iným ľuďom je na pôde škôlky neprípustný. Potom to škôlka schytala z druhej strany, lebo našťastie sú ešte ľudia, pre ktorých je dúha dúhou a ľudské práva platia pre všetkých rovnako bez ohľadu na pohlavie, sexuálnu orientáciu či obmedzenosť ducha.

Dúha včera zmizla zo sociálnej siete spolu so stránkou škôlky. Detičky, ktoré o dúhe hrali v škôlke divadielko, ostali dúfajme ušetrené divadla, čo predviedli ich rodičia alebo rodičia iných detí, teda dospelí.

V každom prípade sa na facebooku odohral súboj, ktorý je plíživý a devastačný a nie je ojedinelý. Obmedzenci nemusia nič dokazovať, iba donekonečna spochybňovať, aby vás úplne unavili. Takže po včerajšku škôlka len tak rýchlo škôlkarom a škôlkarkám dúhu neukáže. Aby sa vyhla ďalšiemu konfliktu, potichu pristúpi na tú bezduchú hru a spochybní, že svet je farebný a rôznorodý, hoci práve to má učiť deti od útleho veku.

Ja som bola včera po dlhej dobe v IKEA. Ročne ju v Bratislave navštívi 2,9 milióna ľudí. Nie je to návštevnosť facebooku, ale poteší. Teraz tam totiž predávajú dúhové tašky. „Je dôležité upozorňovať na rovnosť, pretože je to základné ľudské právo. Veríme, že každý má právo na spravodlivé zaobchádzanie a na rovnaké príležitosti bez ohľadu na svoju sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu,“ vysvetlil v médiách, prečo ju predávajú, zástupca spoločnosti IKEA.

Nemám chuť sa nikomu ospravedlňovať za to, že som si ju kúpila. Najbližšie s ňou pôjdem na nákup s mojou dcérou a jej dúhovou plátenou taškou. Asi pokecáme o tom, že nikto nie je príliš mladý, ani príliš starý, aby mu strach a obavy nezdeformovali pohľad na svet.

Takže dúhu či dúhovú tašku do každej škôlky, školy, úradu, parlamentu a na sociálne siete zvlášť. Život má veľa odtieňov a s rešpektom všetky zvládneme pochopiť. Dúha je dúha, užívajte si ju.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky žien v meste priamo vo svojom e-maili bez reklamy?