Súkromná materská škôlka v Poprade Slniečko pripravuje každý pondelok s deťmi divadielko. Vždy na inú tému. Tento týždeň to bolo Putovanie vodnej kvapky. K téme zverejnila fotografie, na jednej z nich bola dúha.

Škôlka sa ospravedlnila za dúhu

Status vyvolal toľko nenávistných reakcií, že sa škôlka rozhodla verejne ospravedlniť. "Vzhľadom na to, že máme tému týždňa Putovanie vodnej kvapky, sa u nás každý pondelok koná divadielko k téme. Verejne sa OSPRAVEDLŇUJEME za symbol, ktorý bol na jednej fotke zobrazený. Mal znázorňovať, že po daždi a východe slnka sa objaví dúha. Uvedomujeme si, že je to chyba, no zámerom nebolo poukázať sympatie voči LGBT komunite. Veľmi nás mrzia útoky na nás od ľudí, ktorých nepoznáme. Všetko sa dá riešiť pokojne a ľudsky. Každý robí chyby a táto bola naozaj neumýselná," zverejnila škôlka vysvetľujúci status.

Ospravedlnenie však vyvolalo opačnú kritiku. Zareagoval primátor Hlohovca Miroslav Kollár, ktorý vo februári odišiel z poslaneckého klubu Za ľudí. „Keby som chcel byť za každú cenu vtipný, napíšem, že si idem pripraviť hlásenie do mestského rozhlasu, ktorým sa obyvateľom ospravedlníme zakaždým, keď po daždi vyjde nad mestom dúha. Ale problém je vážnejší, než na jeden vtipný komentár.“

Dúha a podpora LGBTI

Lucia Plaváková – členka predsedníctva Progresívneho Slovenska a spoluzakladateľka OZ Dúhové rodiny, ktorá presadzuje rovnoprávnosť dúhových rodín a LGBTI ľudí na Slovensku reagovala sklamane.

„Na toto od včera pozerám a ťažko sa mi hľadajú slová. V detskom predstavení sa objaví dúha, nejakí rodičia sa sťažujú a škôlka sa ospravedlní! Trúfnem si tipnúť, že bojovníci proti dúhe budú zároveň aj bojovníkmi za slobodu prejavu a ľudia, ktorí vykrikujú ako je tradičná rodina ohrozená. Ono realita je taká, že im o žiadnu slobodu prejavu nejde. Im ide iba o slobodu šíriť homofóbiu a transfóbiu.“

Škôlka neskôr vymazala svoj status a zmizla aj celá jej stránka na sociálnych sieťach. Na status škôlky upozornil bloger Samo Marec, ktorý sa jej neskôr zastal. “Nekritizoval by som reakciu škôlky. Ani ja z nej nie som úplne nadšený a napísal by som ju inak, ale s dovolením, toto nie sú ľudia, ktorí s tým majú nejaké veľké skúsenosti. Čo ale považujem za extrémne smutné je, že to skončilo tým, že si zrušili Facebook. Ešte predtým som si ho pozrel a boli tam samé pekné veci. Myslím, že je to fajn škôlka. S niektorými ľuďmi, ktorí v nej pracujú, mám spoločných kamošov a podľa nich viem povedať, že sú to fajn ľudia,” dodal.