Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP), ktorá sa dlhodobo venuje monitoringu a prevencii homofóbie na Slovensku, podala na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na predsedu KDH Milana Majerského.

Trestné oznámenie za výrok Majerského

Majerský v nedeľňajšej diskusii Na telo na TV Markíza odpovedal na divácke otázky. Jedna z nich znela, či je pre Slovensko väčšia hrozba korupcia alebo LGBTI+.

„Obidve sú nešťastím ktorejkoľvek krajiny, nielen Slovenska – aj korupcia, aj LGBTI+. Sú to pliagy, ktoré ničia krajinu. Ktorúkoľvek,“ odpovedal Majerský. Po vlne kritiky sa Majerský na sociálnej sieti ospravedlnil s tým, „ si v tom momente predstavil tému registrovaných partnerstiev resp. manželstiev a pochopil som to tak, že k nej otázka smerovala,“ ozrejmil predseda KDH s tým, že hovoril o ideológii, nie o ľuďoch.

Širenie nenávisti je pliaga 

“Šírenie nenávisti je pliaga. Politici a političky, ktoré rozdeľujú spoločnosť aby získali moc sú pliaga. Nie je to ani rok od teroristického útoku pri ktorom zahynuli dvaja LGBT ľudia a zdanlivo slušní politici hovoria veci, ktoré by mohol podpísať aj vrah zo Zámockej. Treba si to pamätať 30. septembra a voliť strany, ktoré sú demokratické a rešpektujú ľudské práva. Homofóbia je zo svojej podstaty nedemokratická Na ktorej strane je KDH je po včerajšku už úplne jasné,” povedal na sociálnej sieti riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. Ospravedlnenie podľa neho nestačí.

 

„Vyzývame Milana Majerského aby stiahol svoju kandidatúru v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Zároveň vyzývame ostatné kresťanské organizácie aby sa od takýchto výrokov verejne dištancovali. LGBT ľudí a zástancov ľudských práv zasa prosím aby nepodľahli takýmto útokom na naše emócie a identity ktorých môže v predvolebnom období pribúdať, ale použili svoje rozhorčenie na motivovanie iných aby išli voliť a volili uvážene,” zdôraznila koordinátorka Dúhové Slovensko Zuzana Slamená.